Ötmilliárd forintból újítanák fel az Országházat, ami már most 7,6

  • narancs.hu
  • 2025. január 1.

Belpol

Két év alatt 5 plusz 2,6 milliárd forintot szán a kormány az Országház felújítására.

Megkezdődik az idén az Országház teljes belső felújítása. Az épület elektronikus, informatikai és fűtési, szellőztetési rendszereit és hálózatait kell egy kormányhatározat szerint korszerűsíteni. Amíg a munkálatok folynak, a ház a Kossuth téri Agrárminisztérium épületébe költözik. Ide kerül Mukácsy Mihály Honfoglalás című festménye is, amelyet hosszú távon is itt kívánnak majd elhelyezni. Úgy, hogy az épület ezen része szabadon látogatható legyen. A felújítás, korszerűsítés része a Szent Korona elhelyezése is, illetve hogy az épület látogathatósága is korszerűbb legyen. 

Mindezen munkákat a Steindl Imre Program keretében végzik majd el. A tervezett költség az idén és jövőre is 2,5-2,5 milliárd forint a Steindl Imre Programban, emellett 1,3-1,3 milliárd forint is jut évente az Országgyűlési Hivatalnak is. Így a teljes felújítás, cihelődés, ide-oda költözés és miegymás a tervek szerint 7,6 milliárd forint lesz. Már ha marad ennyi, ami meglepő lenne.

Az Országház felújítása 2022 novemberében került napirendre, akkor Lázár János tárcájának kellett döntenie, szükséges vagy nem szükséges az épület korszerűsítése. A döntés mára megszületett. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Vérző papírhold

  • - ts -

A rendszeresen visszatérő témák veszélyesek: mindig felül kell ütni a tárgyban megfogalmazott utolsó állítást. Az ilyesmi pedig egy filmzsánerbe szorítva a lehetőségek folyamatos korlátozását hozza magával.

Szűznemzés

Jobb pillanatban nem is érkezhetett volna Guillermo del Toro új Frankenstein-adaptációja. Egy istent játszó ifjú titán gondolkodó, tanítható húsgépet alkot – mesterséges intelligenciát, ha úgy tetszik.

Bárhol, kivéve nálunk

Hajléktalan botladozik végig a városon: kukákban turkál; ott vizel, ahol nem szabad (mert a mai, modern városokban szabad még valahol, pláne ingyen?); már azzal is borzolja a kedélyeket, hogy egyáltalán van.

Brahms mint gravitáció

A kamarazenélés közben a játékosok igazán közel kerülnek egymáshoz zeneileg és emberileg is. Az alkalmazkodás, kezdeményezés és követés alapvető emberi kapcsolatokat modellez. Az idei Kamara.hu Fesztivál fókuszában Pablo Casals alakja állt.

Scooter inda Művhaus

„H-P.-t, Ferrist és Ricket, a három technoistent két sarkadi vállalkozó szellemű vállalkozó, Rácz István és Drimba Péter mikrobusszal és személyautóval hozza Sarkadra május 25-én. Ezen persze most mindenki elhűl, mert a hármuk alkotta Scooter együttes mégiscsak az európai toplista élvonalát jelenti. Hogy kerülnének éppen Magyarországra, ezen belül Sarkadra!?” – írta a Békés Megyei Népújság 1995-ben arról a buliról, amelyet legendaként emlegetnek az alig kilencezer fős határ menti kisvárosban.

Who the Fuck Is SpongyaBob?

Bizonyára nem véletlen, hogy az utóbbi években sorra születnek a legfiatalabb felnőtteket, a Z generációt a maga összetettségében megmutató színházi előadások. Elgondolkodtató, hogy ezeket rendre az eggyel idősebb nemzedék (szintén nagyon fiatal) alkotói hozzák létre.

A Mi Hazánk és a birodalom

A Fidesz főleg az orosz kapcsolat gazdasági előnyeit hangsúlyozza, Toroczkai László szélsőjobboldali pártja viszont az ideo­lógia terjesztésében vállal nagy szerepet. A párt­elnök nemrég Szocsiban találkozott Dmitrij Medvegyevvel, de egyébként is régóta jól érzi magát oroszok közt.