Párbeszédre hívja Karsai Dániel a miniszterelnököt

  • narancs.hu
  • 2024. február 17.

Belpol

"Elfogadhatatlan, hogy mennyire összefonódásban működnek az egyébként egymás ellenőrzésére és ellensúlyozására hivatott szervek."

"Orbán Viktor ma évértékelőt tart. Ez kiváló alkalom lenne az érdemi párbeszéd megkezdésére a valóban fontos ügyeinkről. Az alábbi videóban ilyen témákra teszek javaslatot. Bízom a csodákban és az érdemi válaszban" – ezzel a felütéssel közölt ma kivételesen videós posztot a gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász.

Karsai Dániel szerint Magyarországon sürgető igény van a közügyeink valódi megbeszélésére, de "ebből az elmúlt időkben sajnos a kormány kimaradt". A következő témákat javasolja párbeszédre a miniszterelnöknek:

"A gyermekvédelemről most nem beszélnék, azt megtette már szuper módon tegnap ötvenezer ember a Hősök terén. A magyar oktatásügyről sem – pedagógus családból származva azért inkább sírok mint nevetek, hogy azon kell izgulni, hogy a jövőnket építő, a jövő nemzedékét nevelő tanárok lassan annyit fognak keresni, mint a diplomás átlagbér. Ráadásul csak uniós támogatással megy ez – kicsit szomorú helyzetben van ezek szerint a magyar költségvetés. De ha csak úgy jön össze, nem baj, de akkor talán nem velük kellene szabadságharcot folytatni, hanem az unió alapértékeit kellene betartani, mint például a jogállamiság. Ez nem szolgai hajlongást jelent, hanem az elveinkért való tiszta kiállást" – fogalmaz Karsai.

Amiről viszont Karsai Dániel nagyon szeretné hallani Orbán Viktort, "az a magyar egészségügy helyzete.

A magyar egészségügy haldoklik! Az, hogy mi, ha oda bekerülünk, valamilyen szintű ellátást kapunk, az ott dolgozók hősies helytállásának köszönhető.

De már így is szörnyű állapotok vannak. Kósa Lajos ígéretet tett, hogy legalább a hospice ellátást fejlesztik – nem látom nyomát bármilyen reformnak. Várom miniszterelnök úr észrevételét."

Amiről még szeretne párbeszédet, az "a magyar közjogi rendszer és a jogállam válsága, amelyet a köztársasági elnök bukása fémjelez a legjobban – nem pusztán a kegyelmi ügy miatt, hanem hogy általában kiderült, mennyire összefonódásban működnek az egyébként egymás ellenőrzésére és ellensúlyozására hivatott szervek. Milyen reformot képzel el Orbán Viktor?" – teszi fel a kérdést az alkotmányjogász, végül rátér saját ügyére:

"Az életvégi döntés az emberi méltóságból fakad, annak egyik alapvető része. Kormányoldalról erről eddig érdemi reakció nem hangzott el. Ez egy önmagán túlmutató dolog, mert az emberi méltóságot az összes többi emberi jog is követi.

Ha ezt az ügyet és elvet a kormányzat ennyi ideig semmibe veszi, akkor valójában egy élhető, emberhez méltó állam eszméjét veszi semmibe.

Ezekben a kérdésekben állok Orbán Viktor rendelkezésére, a párbeszéd megkezdésére – nagyon itt lenne az ideje. Ha nem lennék egészségi állapotom miatt kerekesszékhez kötve, elsétálnék ma a Várkert Bazárhoz, hogy megpróbáljak személyesen beszélni vele ezekről a kérdésekről. Így sajnos csak ezt az üzenetet tudom küldeni, állok rendelkezésére! De kérem, mielőbb. Az ország nem tud tovább várni. Hajrá Magyarország, hajrá határon inneni és határon túli magyarok!" – zárja mondandóját Karsai Dániel.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.