A köztévének nyilatkozott Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparlamara elnöke a tegnap elfogadott új kata-törvényről. Az átalakítás egyik kezdeményezője Parragh volt, de utóbb már ő is azt mondta, hogy kicsit erősre sikerült a törvény.
Parragh a köztévében azzal kezdte, hogy ma már a munkavállalók 15 százaléka katás, ezzel kikerüli azt a szabályozási rendszert, ami fenntartja az állam működését, a társadalombiztosítást, a személyi jövedelemadót, egyebeket.
Egy olyan példát is említett a katával való visszaélésekre, hogy nagy nemzetközi cégek vezérigazgatói katás vállalkozóként veszik fel a prémiumot, így csak 50 ezer forintot kell adózniuk utána.
Parragh szerint létezik számítás arról, mennyi kár érhette az államot a katás kiskapuk kihasználásával, de ez az adótitok kategóriába tartozik, nem illik róla beszélni.
"Ha azt akarjuk, hogy a kátyúk meg legyenek javítva, működjön a közigazgatás, egészségügy, oktatás, akkor a terheket valakinek meg kell fizetni, ha ez alól ki lehet bújni jogszabályszerűen, az nem szerencsés. Ilyen értelemben nekem a lelkiismeretem abszolút egyszerű és tiszta" - mondta a kamarát ért kritikákról Parragh László.
Szerinte sok ember rosszul járt azzal, hogy a cégek belekényszerítették a katába, mert így nyugdíjban, társadalombiztosításban kevesebbet kapnak majd.
Parragh kitért arra is, hogy ők azt szerették volna, hogy január 1-gyel változzon a szabályozás,de tudomásul vették a kormány döntését. Január 1-ig ettől még ki lehet dolgozni egy újfajta adónemet azoknak, akik szeptembertől kiesnek a katából.
Parragh ostobaságnak nevezte, hogy a kormány ne egyeztetett volna a katáról. "Más kérdés, hogy a különböző álláspontok mennyiben érvényesültek" - tette hozzá.
Végül kifejtette, hogy biztosan lesz olyan, aki rosszabbul jár az új törvénnyel. "465 ezer szereplője van ma a katának, nem lehet úgy szabályozni, hogy ne legyen vesztese egy átalakításnak."