Pert nyert egy kirúgott minisztériumi dolgozó

  • narancs.hu
  • 2024. május 8.

Belpol

Azért bocsátották el, mert megosztott egy mémet, amely Nagy Mártont ábrázolja. 

Több mint húsz évi szolgálati jogviszony után azonnali hatállyal mentettek fel egy dolgozót a Gazdaságfejlesztési Minisztériumban 2023 tavaszán. Az volt a „bűne”, hogy a Facebookon megosztott egy mémet, amely Nagy Márton minisztert ábrázolja sapkában. Ez a poén az ársapkára, a hatósági árszabályozásra utalt.

A minisztériumban úgy gondolták, ezzel nem szabad viccelni. 

A Társaság a Szabadságjogokért blogja most arról számol be, hogy az eltávolított dolgozó hozzájuk fordult, ők elvállalták a képviseletét, és most megnyerték a pert a bíróságon. 

A hivatalnokkal egy péntek délutáni megbeszélésen közölték, hogy azonnali hatállyal felmentik és eltiltják attól is három évre, hogy a kormányzati szektorban dolgozzon. Ez azért érte váratlanul, mert a munkáját sosem kifogásolták a felettesei, a legutolsó teljesítményértékelésen a legmagasabb minősítési fokozatot érte el. 

Azt, hogy miért kell mennie, szóban közölték vele: öt héttel korábbi Facebook-megosztása miatt. A mém, amelyet közzétett, eredetileg az Ormánykommunikáció nevű szatirikus oldalon jelent meg. A Nagy Mártont sapkában ábrázoló képet azért osztotta meg, mert szórakoztatónak találta. A bejegyzést csak bizonyos ismerősei láthatták. 

A minisztérium a perben azt állította, hogy a dolgozó Facebook-oldalát nem is ellenőrizték, csak a hivatali szervezeten keresztül értesültek a posztról, de ezt nem sikerült bizonyítani. 

A TASZ előbb a Közszolgálati Döntőbizottság elé vitte az ügyet, de az a szervezet úgy találta, hogy a mém „alkalmas volt a kormányzati igazgatási szerv jó hírneve, illetve a jó közigazgatásba vetett bizalom súlyos rombolására”.

Ezt a határozatot a TASZ megtámadta a Fővárosi Törvényszéken. Ott pedig úgy ítélték meg, hogy a minisztériumi dolgozó felmentése nem volt jogszerű, mivel a vonatkozó törvény szerint érdemtelenségre hivatkozva csak az okot adó körülmény után harminc napig lehet valakit kirúgni, akkor is csak úgy, ha az illetőnek van lehetősége védekezni az ellene felhozott „érdemtelenségi okokkal” szemben, ez pedig itt nem történt meg. A felmondás indoklása sem volt korrekt. 

„Nagyon fontos eredménynek tartjuk, hogy a  Fővárosi Törvényszék egyetértett velünk abban, hogy egy mém megosztása nem sérti a minisztérium jó hírnevét, és a jó közigazgatásba vetett bizalmat sem rombolja, így azonnali kirúgást sem alapozhat meg egy ilyen kritika a minisztérium vezetése felé, még akkor sem, ha ennek kifejezése az interneten történik” – írja a TASZ, amely a véleménynyilvánítás szabadságát emeli ki az esettel kapcsolatban. 

A bíróság ugyanakkor azt is kimondta, hogy figyelmeztetni lehetett volna a hivatalnokot, vagy etikai eljárás is indulhatott volna, mert a munkahelyet érintő kritikát a szervezetrendszeren belül kellene kifejezni.

Az elsődokú ítélet arról szól, hogy az érintettet 5 millió forint átalánykártérítés illeti meg, és a perköltséget is az azóta új nevet viselő Nemzetgazdasági Minisztérium állja.

Azt, hogy helyezzék vissza az állásába, az egykori dolgozó nem kérte. 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Nem volt mit tenni

A rendőrség profi módon biztosította az idei Pride-ot és nem is bírságolja meg a résztvevőket: vagyis az egyetlen normális lehetőséget választotta, miután a népakarat lenyomta a Fidesz akaratát. Az állománynak nagyon nem tetszik, hogy a politika a saját céljaira akarja felhasználni őket.