Politikai hírek

  • 1998. február 19.

Belpol

Indonézia: veszélyben a kínaiak
A kínai kiskereskedők sínylik meg legjobban az indonéz gazdasági válságot, mivel az emelkedő árak és a növekvő munkanélküliség miatt az indonéz lakosság az országban élő, kereskedéssel foglalkozó kínaiakat teszik felelőssé. Az elmúlt hét végén több kínai üzletét kirabolták és felgyújtották, majd a tulajdonosokat is bántalmazták az elkeseredett emberek. A helyszínen tartózkodó rendőrség ebben az esetben nem avatkozott közbe, míg egy jakartai kormányellenes tüntetésen, Megawati Sukarjnoputri 150 hívét letartóztatták. Megawati a márciusi elnökválasztás egyik indulója, nincs sok esélye a 76 éves diktátorral, Suhartóval szemben, hiszen az ezerfős "elnökválasztó testület" minden tagját Suharto nevezte ki; hasonlóan hívét, Wiranto tábornokot állította a hadsereg főparancsnoki posztjára. Muchtar Pakpakan, Suharto másik politikai ellenfele megkérte a holland külügyminisztert: az EU halassza el Indonézia megsegítését, mert a korrupt kormány elherdálná a segélyt.

Kisebbségi képviselet: továbbra is aggályok Az Országgyűlés megkezdte a kisebbségek parlamenti képviseletét biztosító törvénymódosító javaslatok tárgyalását. A kormány javaslata szerint a kisebbségi parlamenti képviselőket októberben, a helyhatósági választással egy időben választanák meg idén (majd négy év múlva már a parlamenti választásokkal egy időben), míg az ellenzék és a kisebbik koalíciós párt azt támogatná, ha a választásra a májusi országgyűlési választásokkal egy időben kerülne sor. A legfrissebb javaslat szerint a kisebbségek képviselőit listáról lehetne megválasztani; a listákat a 13, országos önkormányzattal is rendelkező kisebbség állítaná össze. Egy listán legfeljebb 15 név szerepelhetne, egy mandátum megszerzéséhez 7500 szavazatot kellene összegyűjteni. A kormány előterjesztése szerint egy kisebbség csak egy képviselőt juttathatna a parlamentbe. Bár az SZDSZ és az ellenzéki pártok szerint az Alkotmánybíróság előtt a kormány legújabb javaslata is megbukna, a vitában Tabajdi Csaba szocialista képviselő, a Miniszterelnöki Hivatal kisebbségi ügyekben illetékes politikai államtitkára a "nemzeti felelősségérzetre" apellálva érvelt a javaslat elfogadása mellett. A német, szlovák és horvát kisebbségiek nem bíznak a parlamentben, ezért -hasonlóan a romákhoz -választási szövetséget hoztak létre, és önállóan is indulnak a választásokon.

Sinn Fein: kizárva Kizárták a Sinn Feint, az IRA politikai szárnyát az északír rendezési folyamatból, miután bebizonyosodott, hogy az IRA követett el két merényletet a múlt héten Belfastban. A merénylet hírét Londonban és Dublinban egyaránt sajnálatosnak tekintették, hiszen az elmúlt hetek tárgyalásai előrevetítették a helyzet rendezésének lehetőségét. Az északír rendezési tárgyalások tavaly ősszel indultak újra. A merénylet elkövetése gyakorlatilag azt jelenti, hogy a hosszú idő alatt elért engedmények után a tárgyalóasztalhoz engedett Sinn Fein, illetve az IRA felrúgta a saját maga szabta, nyár óta érvényben lévő tűzszünetet. A tárgyalásokról való kitiltás nyomán elemzők a terrorcselekmények kiújulásától tartanak, ez azonban bizonyosan romba döntené a rendezés során eddig elért eredményeket, illetve az egész északír rendezési folyamatot.

Szlovákia: Meciar márciustól államfő? Vladimír Meciar miniszterelnök lesz a legnagyobb szlovák kormánypárt, a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom elnökjelöltje az elnökválasztás március 5-én esedékes, harmadik fordulójában. Két sikertelen elnökválasztási forduló után az eddigi jelöltek már nem indulhatnak (Meciar azonban most először indulna). A parlamenti szavazás eredményessége most sem biztosított, hiszen az elnöki tisztség betöltéséhez a 150 tagú szlovák parlamentben 90 támogató szavazat szükséges, s ehhez a kormánykoalíciónak néhány voksa hiányzik. Michal Kovác köztársasági elnök mandátuma március 2-án lejár, így a szlovák alkotmány értelmében Meciar mindenképpen ideiglenes államfő lesz; arról pedig még nem döntött, hogy elfogadja-e pártja jelölését az elnöki tisztségre. A Szlovák Demokratikus Koalíció felkérte Kovác elnököt, hogy ismét írja ki a tavaly sikertelenül végződött népszavazást a közvetlen elnökválasztásról. Gustav Krajci belügyminiszter közben bejelentette: elkészült az új választójogi törvény tervezete, mely szerint Szlovákia egyetlen választási körzet lesz, s a parlamentbe jutás küszöbe minden pártnál öt százalék. Ez a tervezet veszélyezteti a több mint tízszázalékos magyar kisebbség képviseletét a szlovák törvényhozásban.

Románia: sztrájkol az egészségügy Sztrájkba lépett több mint 150 ezer román egészségügyi dolgozó az elmúlt hét csütörtökén, hogy így kényszerítse ki a kormánytól az orvosok és az ápolók 100 százalékos béremelését. Az egészségügyi alkalmazottakat tömörítő Sanitas szakszervezet által meghirdetett munkabeszüntetés -melyet a Romániai Orvosok Kollégiuma is támogatásáról biztosított -meghatározatlan időre szól. Molnár Géza, a román egészségügyi minisztérium államtitkára elismerte ugyan a követelés jogosságát, de 25 százaléknál nagyobb emelésre nem lát lehetőséget. A sztrájk alatt csak a sürgősségi eseteket látják el, s bár törvény írja elő, hogy sztrájk esetén az egészségügyi dolgozók 30 százaléka köteles ügyeleti szolgálatot ellátni, a 425 ezer lakosú Kolozsvár gyermekklinikáján például csupán egyetlen orvos és egy ápolónő látta el a sürgősségi eseteket -a sztrájk emiatt heves vitákat váltott ki.

Belviszály a Metésznél A Mezőgazdasági Termelők Érdekvédelmi Szövetsége (Metész) Csongrád megyei elnöksége a pénztárkezelés szabályainak megsértésével vádolja Kósa Gyulát, a szervezet elnökét. Közleményük szerint az elnök ellenőrizhetetlen célokra fordította a szervezet pénzét, és ugrásszerűen megnőttek a kiadások azután, hogy a korábbi kisgazda alelnök G. Nagyné Maczó Ágnes megalapította az Új Szövetség nevű szervezetet, melyben Kósa - Metész-elnöki funkciójával összeférhetetlenül - alelnöki tisztséget tölt be. A Csongrád megyei elnökség ezért követeli, hogy Kósa valamelyik tisztségéről mondjon le, és legkésőbb 1998. február 25-ig számoljon be a pénzfelhasználásról. A szombaton megtartott országos elnökségi ülésen felfüggesztették Zsikla Győző alelnök és Thirring Ákos elnökségi tag tagsági viszonyát. Thirring Ákos elmondása szerint nem kapott meghívót a szombati ülésre (ahogy saját állítása szerint Zsikla sem), ezért nem kizárt, hogy bírósághoz fordul a döntés érvénytelenítését kérve. A döntés indoka - Thirring szerint - az, hogy Kósa Gyula, a Metész elnöke így akarja "elkendőzni" a Metésznél történt gazdasági visszaéléseket és az Új Szövetségnél betöltött pozíciója miatt kialakult összeférhetetlenséget.

Szerb háborús bűnösök Hágában Két, háborús bűnök miatt körözött boszniai szerb férfi feladta magát a nemzetközi stabilizációs erőknek: a már Hágában tartózkodó Miroslav Tadic és Milan Simic tisztázni kívánja magát az ENSZ hágai törvényszéke előtt az őket ért vádak alól. A két férfit azért körözték, mert a nemzetközi erők szerint közük volt 1993-ban a Bosanski Samacban lezajlott vérengzéshez. Bár harcoló alakulatnak ebben az időben nem voltak tagjai, mindketten magas pozíciót töltöttek be: Simic a városi vezetőség tagja, Tadic pedig a város menekültügyi biztosa volt. A boszniai háborús bűnösök felelősségre vonásának történetében először fordult elő, hogy gyanúsítottak feladták magukat, az SFOR pedig két körözött személyt fogott le; egyiküket ellenállás miatt lelőtték.

Tölgyessy a Fideszben Tölgyessy Péter (képünkön) sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a májusi választásokon a Fidesz - MPP színeiben indul fővárosi egyéni képviselőjelöltként. A politikus döntését úgy indokolta: nagy esélye van annak, hogy a többpárti demokrácia keretei között csak egy párton, az MSZP-n belül lehet majd érdekeket érvényesíteni, s ennek megakadályozására csak a Fidesznek van esélye akkor, ha a mérsékelt jobbközép erőket tömörítő gyűjtőpárttá válik. Úgy vélte ugyanakkor: nem valószínű, hogy a májusi választásokon a Fidesz elsöprő győzelmet aratna. A Fideszhez csatlakozó alkotmányjogász 1990 áprilisa és októbere között az SZDSZ frakcióvezetője, 1992 novemberéig egy éven át a párt elnöke volt, amikor alulmaradt Pető Ivánnal szemben. 1994-ig ügyvivői tisztséget vállalt. 1996. szeptember 1-jén kilépett az SZDSZ-ből, és azóta független képviselőként vesz részt a parlament munkájában.

Nem nyolcvan százalék Szakemberek és politikusok cáfolták a miniszterelnöknek az előző heti kormányülés után elhangzott kijelentését, miszerint a magyarországi rablások és gyilkosságok elkövetőinek 80 százaléka külföldi. A statisztikák szerint valójában a gyilkosságok elkövetőinek 2,9 százaléka, a rablók 4,1 százaléka volt 1997-ben külföldi állampolgár. (Az ismertté vált több mint 130 ezer bűnelkövető 3,75 százaléka tartozott az utóbbi csoportba.) Több politikus bírálta a miniszterelnököt fenti kijelentése miatt: Kónya Imre (MDNP) szerint Horn kijelentése idegengyűlölet keltésére is alkalmas; Demszky Gábor főpolgármester is bírálta Horn Gyulát, kiemelve, hogy a rendőrség jelentős létszámhiánnyal küzd, és segítségre van szüksége. Forgács László országos rendőrfőkapitány úgy vélte, a Fenyő-gyilkosság (lásd: 14-16. oldal) és a bolti sorozatgyilkos aláásta a BRFK új vezetése által tavaly elért eredményeket; leromlott az emberek biztonságérzete.

Morze

Túlélte Sevardnadze grúz elnök azt a merényletkísérletet, melyet a múlt hét elején követtek el ellene Tbilisziben. A gépkocsijára támadó terroristák megölték az elnök két testőrét. Sevardnadze, aki ellen már 1995-ben is kíséreltek meg gyilkosságot, a napokban hirdetett korrupcióellenes kampányt.

Az euro, a közös európai valuta bevezetésének néhány évvel történő elhalasztását sürgeti nyílt levélben több mint 150 német közgazdász. Bár elismerik: az európai integrációra szükség van, úgy vélekednek, hogy Németország és Franciaország még nincs felkészülve a közös pénz bevezetésére, mert a jelenlegi gazdasági környezet alkalmatlan a valutaunió startjára.

Orbán Viktor, a Fidesz - MPP elnöke egy szegedi rendezvényen Magyarország külpolitikai törekvéseire utalva kijelentette: az európai integráció küszöbén különösen fontos, hogy a magyar külpolitika képviselje a határon túli magyarok érdekeit, és ha szükséges, ellen kell állni azoknak a nyugati véleményeknek, amelyek ez ügyben inkább a hallgatást szorgalmazzák.

Választási együttműködési megállapodást kötött a kisgazdapárt a kereszténydemokratákkal, de közös jelölteket nem indítanak. Abban egyeztek meg, hogy a választás második fordulójában a sikeresebb párt jelöltje visszalép a másik javára. Giczy György, a KDNP elnöke csalódásának adott hangot amiatt, hogy nem sikerült kapcsolt listát állítaniuk.

Tiltakoznak a kiskunmajsai üzlettulajdonosok az ellen, hogy a település főutcáján átadják a helyi cigány közösségi házat. Azzal érvelnek, hogy a roma kisebbségi házat számukra ismeretlen, Kiskunmajsa környéki romák is látogatni fogják, ami miatt -feltételezésük szerint - visszaesik az üzletek forgalma, és csökkennek a telekárak is. Az üzlettulajdonosok az önkormányzat ellen kártérítési pert kívánnak benyújtani, ha a ház mégis megnyílna.

Ausztrália elszakad a Brit Nemzetközösségtől - így döntött az ausztrál alkotmányozó nemzetgyűlés, amely a kormányfő kezdeményezésére ült össze. A szigetország új államformája köztársaság lesz. Az alkotmányozó gyűlés döntését az ausztráloknak még népszavazással is szentesíteniük kell.

A kubai hatóságok a Vatikán nyomására 318 politikai foglyot bocsátanak szabadon a közeljövőben. Az elmúlt napokban már szabadon engedték néhányukat azzal a feltétellel, hogy el kell hagyniuk a szigetországot. A Vatikán és Washington üdvözölte a lépést; utóbbi további politikai foglyok szabadon bocsátását várja el Kubától.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.