Politikai hírek

  • 1998. július 2.

Belpol

Pintér: felmentették
Bűncselekmény hiányában megszüntette a Pintér Sándor volt országos rendőr-főkapitány ellen folytatott bírósági eljárást a Budai Központi Kerületi Bíróság. A belügyminiszter-jelöltet hivatalos személyként elkövetett közokirat-hamisítással vádolta az ügyészség a több száz milliós csalás vádjával körözött Zemplényi György hazahozatala kapcsán. Az ügyészség - az alacsony társadalmi veszélyesség miatt - a Pintér elleni eljárást megszüntette, és megrovásban részesítette az egykori főkapitányt. Pintér azonban nem ismerte el bűnösségét, ezért bírósági döntést kért az ügyben. A vádirat szerint Zemplényi György, a külföldön bujkáló egykori úszómenedzser Pintér Sándor tudtával és beleegyezésével tért haza Berkovits György névre kiállított útlevéllel. A bíróság elfogadta Pintér védekezését, amely szerint ő arra adott utasítást, hogy Zemplényi csak a repülőgépen kapja meg az útlevelet; arról viszont nem rendelkezett, hogy milyen névre állítsák ki az úti okmányt. Az ítélet ellen az ügyész fellebbezett.

Lupist jogerősen elítélték Jogerősen hatévi börtönbüntetésre ítélte Lupis Józsefet, a volt Lupis Brókerház Rt. vezetőjét a Legfelsőbb Bíróság különösen nagy kárt okozó csalás, egyrendbeli, különösen nagy értékre elkövetett sikkasztás bűntette, valamint négyrendbeli magánokirat-hamisítás vétsége miatt; mellékbüntetésként nyolc évre eltiltották a közügyek gyakorlásától, és teljes vagyonelkobzást is kiszabott rá a bíróság, valamint neki kell megfizetnie a több mint egymillió forint perköltséget is. A Lupis Brókerház vezetője a bíróság szerint közel hárommilliárd forint kárt okozott a vele szerződőknek, ebből az öszegből mintegy másfél milliárd forint térült meg. A károsultak között volt az állam is, többek közt a Honvédelmi Minisztériumon, a MÁV-on és az Országos Rendőr-főkapitányságon keresztül. (A Lupist elítélő elsőfokú bíróság ítélete nagy felzúdulást váltott ki: 1997 októberében a Fővárosi Bíróság felmentette Lupist a csődbűntett vádja alól, és három év próbaidőre felfüggesztett két év börtönbüntetésre, valamint 250 ezer forint pénzbüntetésre ítélte.) A védő a mostani ítélet után felülvizsgálati kérelmet nyújtott be.

Irak: ismét feszültség Az ENSZ Biztonsági Tanácsa két hónapra újra meghosszabbította az Irak elleni gazdasági embargót, mert kiderült: az ENSZ iraki fegyverellenőrei a Pentagon laboratóriumában elvégzett vizsgálat közben ideggáz (VX-vegyület) nyomaira bukkantak az egyik robbanófejen. Az iraki vezetés korábban elismerte, hogy kutatói kísérleteztek ezzel az anyaggal, de azt tagadták, hogy robbanófejek tölteteként felhasználták volna. A felfedezést bejelentő Richard Butler, a fegyverellenőrző bizottság vezetője felajánlotta, hogy a vizsgálatokat ismételjék meg francia és svájci laboratóriumokban; ezt Irak követelte. Szaddám Huszein a vizsgálat eredményeinek bejelentése után fenyegetésekkel teli közleményt adott ki, amelyben jelzi: ha nem oldják fel haladéktalanul az országával szembeni embargót, akkor Iraknak "más politikát" kell folytatnia.

Megalakult a kormánykoalíció A Magyar Demokrata Fórum után a Független Kisgazdapárttal is aláírta a közös kormányzásra vonatkozó koalíciós megállapodást a Fidesz - MPP. Az aláírás után mind Orbán Viktor, mind Torgyán József a hosszú távú együttműködés alapjának nevezte a dokumentumot; a megállapodás értelmében a kisgazdapárt lesz jogosult köztársasági elnököt jelölni, a Fidesznek egyetértési joga lesz a kérdésben. A miniszterelnök július 6-án, a kormány tagjai pedig két nappal később teszik le az esküt. Orbán Viktor egy nyíregyházi sajtóbeszélgetésen kijelentette: a kormányprogram nem más, mint a Fidesz választási programjának végrehajtási terve. A Pénzügyminisztérium élére mégsem Urbán László, hanem Járai Zsigmond, a Tőzsdetanács elnöke kerül; a többi poszton a korábbi várakozások szerint alakultak a jelölések. (További részletek és a kormány programja a 14-16. oldalon.)

ÁSZ-jelentés: Peták felelős Peták Istvánt (képünkön) és az általa választott vezetőséget terheli elsősorban felelősség a Magyar Televízió (MTV) részvénytársasággá alakítása óta eltelt működési zavarokért -tartalmazza az Állami Számvevőszék (ÁSZ) nemrég lezárult vizsgálata után a szervezet jelentése. Az MTV időközben leváltott elnöke mellett felelősség terheli a tulajdonosi jogokat gyakorló közalapítvány kuratóriumát és elnökségét is. Az 1997 végéig tartó időszakot átfogó jelentés szerint többek közt nem állapítottak meg teljesítménykövetelményeket a munkatársak számára; a televízió hétezer főt foglalkoztatott belsősként és külsősként, megállapíthatatlan azonban, hogy egy-egy produkció mennyibe került, és hogy a költségek indokoltak voltak-e. A televízió ügyvezető elnöke, Horváth Lóránt szeptember 30-ig meghosszabbította az egyébként napokban lejáró intendánsi megbízatásokat, így Kósa Somogyi György és Kővári Péter szeptember 30-ig az MTV 1 és az MTV 2 intendánsa marad.

Román koalíció: év végéig biztos? Decemberig adott határidőt követeléseinek teljesítésére a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) a kormánykoalíció többi tagjának. Az RMDSZ döntéshozó szerve, a Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) kolozsvári ülésén határozatban utasította el a kormányból való azonnali kilépés lehetőségét. Az SZKT legfontosabb követelése, hogy a Vasile-kormány legkésőbb decemberig teljesítse a tanügyi kormányrendelet módosítására tett ígéretét. Markó Béla, az RMDSZ elnöke az SZKT ülésén elmondta: a párt kormányzati szerepvállalása történelmi esély a romániai magyarság számára. Arra is figyelmeztetett a pártelnök, hogy koalíciós szakítás esetén nemcsak az RMDSZ-t terhelné a felelősség, hanem a kisebbségellenes nyomásnak mindinkább engedő koalíciós partnereket is. Markó bírálta a több hétig tartó vitát az önálló kolozsvári magyar egyetemről, s nagyobb pártfegyelmet sürgetett.

Szlovákia: kifütyült miniszter A szlovákiai Nagyfödémes magyar iskolájában ismét hangot adtak tiltakozásuknak a magyar szülők, amiért az iskolákban szlovák nyelvű bizonyítványt osztottak ki a diákoknak. A hangoskodó szülők miatt a bizonyítványosztáson megjelenő Eva Slavkovska szlovák oktatási miniszter nem tartotta meg beszédét. A szlovák nyelven kiállított bizonyítványok többségét a szülők visszaadták az iskoláknak, s csak a szülői munkaközösség által készített - nem hivatalos -, magyar nyelvű értesítőt tartották meg. A. Nagy László, a Magyar Koalíció Pártjának alelnöke "szándékos provokációnak" nevezte az oktatási miniszter váratlan látogatását. Vitazoslav Moric, a kormányzó Szlovák Nemzeti Párt tiszteletbeli elnöke visszautasította a Slavkovskát ért vádakat, majd elmondta: ha pártjuk abszolút többséget szerez a parlamentben, akkor megszüntetik a nemzetiségi iskolákat, és mindenütt kötelezővé teszik legalább két világnyelv oktatását. A kétnyelvű bizonyítványok kiadását a tavaly elfogadott szlovák nyelvtörvényre hivatkozva tagadták meg a hatóságok.

Kirijenko-csomag: szigorú megszorítások 1998-ra negyvenmilliárd rubel megtakarításával számol az orosz kormányfő, Szergej Kirijenko, aki a napokban terjesztette elő az állami kiadások csökkentésének programját. Borisz Jelcin orosz elnök sürgette, hogy a duma még a nyári szünet előtt fogadja el a Kirijenko-csomag bevezetéséhez szükséges több mint húsz törvényt. A tervezetet megvitatta az orosz kormány is; elfogadása mellett azzal érvelt a kormányfő, hogy a költségvetés növekvő hiánya miatt az orosz államadósság már elérte a GDP 44 százalékát. A program középpontjában a termelés, ezen keresztül az adóbázis növelése áll. A költségvetési kiadások csökkentése ugyanis fokozná a szociális feszültségeket, az adóemelések viszont a termelést tennék tönkre. Kirijenko szerint új költségvetést kell készíteni, és mielőbb el kell fogadtatni a parlamenttel az új adórendszer alapjait, több kedvezményt meg kell szüntetni. Az orosz törvényhozásban nagy ellenállás várható a gazdasági csomag elfogadtatása kapcsán.

Kosovo: Washington a gerillákkal tárgyal Richard Holbrooke amerikai ENSZ-nagykövet múlt heti belgrádi és pristinai tárgyalásai után aggodalmának adott hangot: ha nem sikerül gyors megoldást találni a kosovói válság rendezésére - mondta -, olyan általános válság fenyeget, amely kiterjedhet Albániára, Macedóniára, sőt akár Görögországra és más országokra is, veszélyeztetve az európai stabilitást. Az amerikai elnök balkáni különmegbízottja, Robert Gelbard hivatalos tárgyalásokat kezdett a Kosovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) képviselőivel. A kosovói albán fegyveresek hajlandónak mutatkoznak együttműködni az Ibrahim Rugova által képviselt mérsékelt irányzattal; az albán vezető is támogatta, hogy megbeszélések kezdődjenek a gerillák és a washingtoni illetékesek között. Rugova múlt heti, nyugat-európai körútján elutasító választ kapott mind a NATO főtitkárától, mind pedig a német külügyminisztertől Kosovo függetlenségi igénye kapcsán. Eközben folytatódnak a heves harcok Közép-Kosovóban. A Vajdasági Magyar Szövetség -nem először - követelte, hogy a jugoszláv vezetés tartsa be azon ígéretét, amely szerint a magyar nemzetiségű sorkatonákat hazarendelik Kosovóból. (Lásd még: 46-47. oldal.)

Dél-Korea: hálón akadt tengeralattjáró Nem maradt senki életben annak a észak-koreai kém-tengeralattjárónak a fedélzetén, amely dél-koreai felségvizeken szenvedett balesetet. A hajó propellere és a periszkóp egy halászhálóba akadt; a nyolctagú legénységet feltételezések szerint a kapitány lőtte le, majd ő maga is öngyilkos lett, hogy ne kerüljenek a déliek fogságába. Észak-Korea a halott katonák és a tengeralattjáró azonnali visszaadását követeli Szöultól. Kim De Dzsong dél-koreai államfő magyarázatot követelt a phenjani vezetéstől. Bár az incidenst a dél-koreai védelmi miniszter a fegyverszüneti megállapodás megsértésének nevezte, az államfő kijelentette: a történtek nem változtatnak Szöul békés, kiegyensúlyozott kapcsolatra törekvő politikáján.

Morze

Irán visszautasította az Egyesült Államok óvatos nyitási ajánlatát: az iráni külügyminiszter-helyettes élesen bírálta Washingtont a büntetőintézkedések fenntartásáért, s csupán "retorikai változásoknak" nevezte a Clinton-kormányzat közeledését. A The New York Timesban közölt interjú válasz Madeleine Albright amerikai külügyminiszter múlt heti javaslatára, hogy a két állam közösen vázolja fel a kapcsolatok normalizálásának a tervét.

Ismét radioaktív vízszivárgást észleltek a csernobili atomerőmű egyetlen működő blokkjában azután, hogy az erőművet egy hét leállás után múlt héten üzembe helyezték. A szünetet egy hasoló szivárgás miatt rendelték el. Az ukrán hatóságok közleménye szerint a környezeti sugárterhelés nem emelkedett a szivárgás következtében.

Elutasította újabb békekonferencián való részvételét Jasszer Arafat palesztin vezető, mivel szerinte az 1991-es madridi békekonferencia eredményeit sem tartja be az izraeli fél. A többoldalú békemegbeszélések felújítását Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök javasolta, hangsúlyozva, hogy az nem pótolhatja a közvetlen tárgyalásokat.

A Magyar Bankszövetség elnöksége nem támogatja a kétéves börtönbüntetésre ítélt Kunos Péternek, az Agrobank egykori vezetőjének kegyelmi kérvényét. A bankárok azonban korábban hangoztatták: a Legfelsőbb Bíróság olyan bankszakmai eljárásokat minősített bűncselekménynek, amelyet a gyakorlatban mások is gyakran alkalmaznak.

Érvénytelen volt az abortusz engedélyezéséről megtartott népszavazás Portugáliában. A harmincszázalékos részvétel mellett megtartott referendumon azonban a művi abortuszt támogatók voltak többségben. Portugáliában jelenleg csak nemi erőszak, magzati rendellenesség vagy az anya életét veszélyeztető problémák esetében engedélyezett a terhességmegszakítás.

Nincs magyar áldozata a legalább száztíz halálos áldozatot követelő délkelet-törökországi földrengésnek. A sérültek száma meghaladja a másfél ezret. A Richter-skála szerint 6,3 erősségű földmozgást még a 150 kilométerre lévő Cipruson is érezték. Több ország segélyt ajánlott fel a török államnak.

Zavargások törtek ki Algériában, miután meggyilkolták az őslakos berberek jogaiért és a fanatizmus szülte erőszak ellen küzdő, népszerű énekest, Lounes Matoubot. A zavargásokban több ember életét veszítette. Az iszlámellenes művészt otthonának kertjében helyezték örök nyugalomra, a szertartáson több ezer ember vett részt.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.