Pünkösdre kinyithatnak a szálláshelyek - íme a lazítások egy lehetséges forgatókönyve
DMARC20200427006_top_story_lead.jpg
Védőmaszkot visel egy nő egy fővárosi üzlet előtt 2020. április 27-én.

Pünkösdre kinyithatnak a szálláshelyek - íme a lazítások egy lehetséges forgatókönyve

  • narancs.hu
  • 2020. április 29.

Belpol

Tartós népviseletté válik a maszk és étterembe járni sem lesz ugyanaz.

Először a 400 négyzetméternél kisebb, jelenleg zárva tartó boltok nyílnának ki, majd május közepéig a vendéglátóhelyek és nyitott teraszok, pünkösdre pedig akár szálláshelyet is foglalhatunk - írja a kormányközeli Magyar Nemzet, amely meglebegtetett egy lehetséges forgatókönyvet a lazításokat illetően.

A lap szerint folyamatosan figyelik majd a járványhelyzet alakulását, de a hónap második felétől várhatóan kinyithatnak a nagyobb méretű iparcikküzletek, a boltláncok tipikusan plázákban lévő egységei vagy a jelentősebb bútor- és sportszeráruházak is. Visszatérhet az élet a vendéglátás világába is, de ezen a területen továbbra is korlátozások várhatóak: szabályozni fogják a helyben fogyasztás körülményeit, hogy tartható legyen az asztalok közötti 1-1,5 méteres távolság, az éttermi programokhoz pedig előzetes bejelentkezésre lehet majd szükség, hogy elkerüljék a tumultust. A nagyobb rendezvények, fesztiválok, vásárok helyzetéig a nyári hónapok előtt biztos nem esik még szó.

A turisták és vásárlók mellett maszkviselésre kötelezhetik a boltok és szolgáltatók minden olyan alkalmazottját, aki másokal közvetlen kontaktusba kerül, ugyanez a helyzet a pincérekkel, jegyértékesítőkkel is. Változhat a boltok nyitvatartási ideje is, az egységes szabályt az önkormányzatok azonban a helyi viszonyokhoz igazíthatják. A 65 év felettiek számára jelenleg hétköznap 9-12 óráig tart a beszerzési idősáv, ez a jövőben változhat: 2 órára rövidülhet és korábbi időpontban végződhet.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.