Kedden az Országgyűlés Népjóléti bizottságának ülésén Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára, Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára, Müller Cecília országos tisztifőorvos, valamint Lakatos Tibor ezredes válaszoltak a képviselők kérdéseire.
A politikusok a rendelkezésre álló védőfelszerelések mennyiségéről, az ágyfelszabadítási hullámról, a korlátozások enyhítéséről, a kormányzati tájékoztatásról, a szociális intézményekről, valamint arról érdeklődtek, hogy mi lesz azokkal, akik kiesnek az ellátórendszerből.
Az ülésen Karácsony Gergely főpolgármester is megjelent, ő a hallgatóság soraiban foglalt helyet, kérdezni nem tudott, mert nem parlamenti képviselő.
Nem lehet a gyerekeket kulcsra zárni
Müller Cecília beszámolója szerint,
- a WHO a PCR-tesztet ajánlja, de nincs száz százalékosan megbízható teszt.
- Idősotthonokban, egészségügyi dolgozók körében számos tesztet elvégeztek, volt, akit többször teszteltek, a magasabb létszámú intézményekben pedig fokozott a védekezés.
- Az összes otthonban szeretnének tesztelni, és Müller támogatja az egészségügyi dolgozók hőmérőzését.
- Ismeretlen kórokozóról van szó, nem tudjuk, hogy egyáltalán lecseng-e valamikor. Lehet, hogy több fázisban fog terjedni, vagy szezonális lesz, esetleg besimulhat más ismert koronavírusok közé.
- Egyébként szelídül, passzálódik a vírus.
- Még nem tudni, hogy a tatabányai kórházba ki vitte be a fertőzést. Jelenleg 53-an betegedtek meg, amiért Müller zárlatot rendelt el.
- A 41 éves korában elhunyt egészségügyi dolgozó ügyében is kért vizsgálatot.
- Időnként mindenhol keletkezik eszközhiány.
- A Pesti úti idősotthon ügyében közigazgatási eljárás zajlik, ezért nem adhatott részletes tájékoztatást az ügyről.
- Nem tudja elképzelni, hogy van olyan intézmény, ahol megtiltották a dolgozóknak a maszk viselését, hiába vannak ilyen híresztelések.
- A szakorvosi képzés hosszadalmas folyamat, tudja hogy sokat kell tanulni a lélegeztetés elsajátításához, de most háborús helyzet van. Felügyelet mellett a rezidensek is tudnak lélegeztetni.
Bárki kérdezhet Káslertől
Rétvári Bence elmondta,
- az ágyak 34 százaléka volt szabad a járvány kezdetekor, a későbbiekben újabb 24 százalékot szabadítottak fel.
- Az összes fertőzött 13 százaléka egészségügyi dolgozó, ami jó arány a többi uniós tagállamhoz képest.
- A kórházakat terjedelmes közérdekű adatigényléssel bombázzák, ezért sok esetben adatgyűjtéssel vannak elfoglalva a betegek gyógyítása helyett.
- 24 600, 65 év alatti orvos szolgál jelenleg, ami 105 ezer szakdolgozóval egészül ki, valamint további 17 613 egészségügyi dolgozót lehet átirányítani.
- Aki kérdezni akar Kásler Miklóstól, annak megvan erre a lehetősége - bár nem fejtette ki mire is gondol pontosan. Ezt arra reagálva mondta, hogy eredetileg a miniszternek kellett volna megjelennie a bizottság előtt.
- Azért vannak raktárakban a védőeszközök, hogy ütemezetten tudják kiosztani.
- Azon dolgoznak, hogy akinek kórházi kezelésre van szüksége, az megkapja, és az intézményeket ne érje anyagi veszteség.
- Aki orvosként megfertőződik, 100 százalékos táppénzt kap.
- Az otthonápolásról szóló tájékoztatókat közérthetőségi szempontból javítani kell.
Nemzeti védekezés
Menczer Tamás szerint,
- csak európai uniós tanúsítvánnyal rendelkező termékeket vásárol a kormány, de nem lehet kizárni, hogy van köztük hibás.
- 62 millió maszkra van szerződésünk.
- Nagy tanulságai vannak a vírusnak. Fejleszteni kell a lélegeztetőgép-kapacitásunkat. Abban bízik, hogy mire vége a járványnak, jobban fogunk állni.
- Brüsszel majd csak 100 év múlva fog odaérni, hogy egy járványhelyzettel foglalkozzon, mi nemzeti védekezésre koncentrálunk.
- Senki nem dézsmálja a szállítmányokat, készleteket. A kórházparancsnokok felügyelik a munkát.
Szabálykövető a magyar
Lakatos Tibor szerint,
- a kiberbiztonságiak folyamatosan monitorozzák az internetet, eddig három esetben zárult rémhírterjesztéssel kapcsolatos eljárás vádemeléssel, közveszéllyel való fenyegetés miatt pedig 13-szor.
- 16 iráni diákot már kiutasítottak az országból, 3 fővel kapcsolatban még zajlik az eljárás.
- A magyar állampolgárok egyébként szabálykövetőek.
- Polgármesterek által bevezetett intézkedések többsége valóban a járvány elleni védekezést szolgálták. Zömében azokat a helyeket zárták le, ami turisztikai látványosságnak minősültek.