Rác fürdő: újabb csúszás

  • Szalai Anna
  • 2018. június 4.

Belpol

Újabb homokszem került a Rác fürdő felszámolásának gépezetébe, így egy éven belül aligha veheti birtokba új tulajdonosa. A felújítás várható költsége már jócskán meghaladja a létesítmény értékét.

Július elejére hirdetett felszámolási tárgyalást a Rác fürdő ügyében a Fővárosi Törvényszék Gazdasági Kollégiuma. Az egyeztetésen a Rác Nosztalgia Kft. és a Rác Beruházó Kft. magántulajdonosainak kilábalási tervét vitatják majd meg a hitelezők. A fürdő felújítására vállalkozó cégtulajdonosok egyébként még tavaly ősszel küldték meg a bíróságnak egyezségi javaslatukat. Ebben azt ígérték, hogy egy európai, hotelüzemeltetésben is jártas pénzügyi befektető bevonásával hat hónapon belül megnyitnák a szállodát és a fürdőt, a fővárosi önkormányzatnak pedig kifizetnék a 10 milliárdra rúgó követelés harmadát.

A fővárosi önkormányzat egyébként korábban jelezte, hogy a számukra is megküldött ajánlatot a szükséges fedezet hiánya miatt nem tartják elfogadhatónak. Így várhatóan a júliusi tárgyaláson sem fogadják el, az egyeztetés tehát sikertelenül zárul. Ezzel visszajut az ügy a korábbi kiindulóponthoz, miszerint dobra verik az ingatlant. Ha az állam nem él elővásárlási jogával, akkor minden bizonnyal a főváros veszi meg. A Fővárosi Közgyűlés már áldását adta a vételre, más jelentkező pedig aligha akad, lévén az épület alatti telek fővárosi tulajdon, a termálfürdő működtetéséhez szükséges vizet pedig csak a fővárosi Budapest Gyógyfürdői és Hévízei (BGYH) Zrt.-től vásárolhatja meg az új tulajdonos.

Az értékesítés legkorábban az év végére zárulhat le, de a szerződést még megtámadhatják és vita kerekedhet a vagyonfelosztás körül is. A felújítás az előzetes felmérések és a kivitelező kiválasztásának procedúrája után legkorábban jövő nyáron kezdődhet meg, és minden bizonnyal hónapokig tart majd. Ha egyáltalán lesz rá pénz. A Magyar Narancs információi szerint az előzetes állapotfelmérés 5-6 milliárd forintra taksálta az egyszer már csodásan felújított, de a jogi hercehurca alatt ismét lepusztult létesítmény rendbetételét. A legolcsóbb verzió sem jön ki 2-3 milliárd forint alatti összegből. A BGYH hitelből teremtené elő a pénzt, amihez viszont állami kezességvállalás szükségeltetik.

Mindez aligha jelentene akadályt, ha a korábbi pletykák igaznak bizonyulnának, s a turisztika és az ingatlanfejlesztés iránt különös vonzalommal viseltető Orbán Ráhel–Tiborcz István páros érdekkörébe tartozó cég venné meg az ingatlant. Tavaly volt is erre egy próbálkozás, amikor a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) bevonásával egyszerűen kikerülték volna a nyilvános értékesítési pályázatot. A pénzintézet ugyanis egy titokzatos befektető kérésére azt szerette volna elérni a fővárosnál, hogy bontsák fel a korábbi megállapodást, amelynek keretében az önkormányzat 2,2 milliárd forintért megvette a beruházók 7 milliárdra rúgó banki adósságát. Kötbérrel biztosított vállalást tettek volna arra, hogy a potenciális befektető 8 hónapon belül megnyitja a szállodát és a fürdőt, kamat címén pedig 890 millió forintot fizettek volna a fővárosnak. Az új tulajdonos állítólag az Orbán–Tiborcz házaspár érdekköréből került volna ki. A Fővárosi Közgyűlés kínosra sikeredett közjáték után nem szavazta meg az előterjesztést.

Rác 3

Rác 3

Fotó: MTI

 

Azután pedig hiába teltek a hónapok, nem történt semmi. A fővárosi önkormányzat októberre elunta a dolgot, és sürgető levelet írt előbb a Rác fürdőt és a mellé épült termálszállót birtokló cégek felszámolását vezető Börcsök Sándornak, majd Seszták Miklós akkori fejlesztési miniszternek. A válaszoktól nem lettek okosabbak. Januárban Tarlós István főpolgármester egyeztetett az ügyben a felszámolóval, aki ígéretet tett az értékesítés mielőbbi elindítására. Ehhez képest jött most ez a tárgyalási értesítő. Már a városvezetés is hajlamos valamiféle titkos akaratot látni az elakadó események mögött. A felszámolás már túl van minden törvényi határidőn.

A Rác Beruházó Befektető és Szolgáltató Kft. (RB) felszámolását 2016 nyarán, míg a Rác Nosztalgia Beruházó és Szolgáltató Kft.-éét (RN) 2016 decemberében rendelte el a Fővárosi Törvényszék. A stratégiailag kiemelt gazdálkodó szervezetek felszámolási zárómérlegének elkészítésére ugyan 270 napot ad a törvény, de ez meghosszabbítható. Az eljárások többsége ugyan egy év alatt lezárul, de a kényesebbek évekig húzódnak. A főváros eleve másfél-két évvel számolt a Rác fürdőnél. Ennyi már biztosan nem lesz elegendő. Az ingatlan árverésének lebonyolítása, a szerződéskötés és a várható újabb jogviták akár újabb másfél évig is húzódhatnak.

Csakhogy az idő nem a városvezetésnek dolgozik. A 2010-es választások óta folytatott macska-egér játszmából a végén ugyanúgy szinte üres kézzel távozhatnak, mint a beruházást 2002-ben elindító magánbefektetők. A fürdő hiába készült el 2010-re, meg nem nyithatták. A felújításra vállalkozó céget bíróság elé citálta a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei (BGYH) Zrt., ami kissé meghökkentő, lévén, negyedrészben tulajdonosa volt.  De ez se volt elég, a BGYH egy év múlva két másik hitelezővel együtt végrehajtást kért. Egy év múlva ugyan peren kívül megegyeztek, de akkor meg az MFB felmondta a 7 milliárd forintos hitelszerződést. A főváros előbb diszkont áron megvette követelést, majd felszámolási eljárást kezdeményezett. Kérésére a kormány stratégiailag kiemelt vállalkozásokká minősítette a két céget, így az ügy az állami Nemzeti Reorganizációs Kft.-hez – azon belül is a kormány kedvenc felszámolójához, Börcsök Sándorhoz került. A cég a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. felügyelete alá tartozik*, amelynek vezérigazgatója Szivek Norbert, aki Tiborcz István többszörös üzleti partnere. (*A kft. az Opten céginformációs renszer adatai szerint 2012-20104 között tartozott a vagyonkezelő tulajdonosi joggyakorlása alá, 2014 novemberétől a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium alá tartozik.) Könnyen lehet, hogy a főváros hiába utasította el az MFB ajánlatát, a Rác fürdő mégis egy Orbán-vő közeli vállalkozáshoz kerül, ráadásul az önkormányzatnak az eljárás végén be kell érnie néhány tízmillióval. A felszámoló ugyanis dönthet úgy – sőt a törvény erre fel is kéri –, hogy értéknövelő beruházásokat rendel meg, majd a költségeket levonja a vételárból. A legmagasabb ár elérése érdekében ugyanis meg kell kísérelnie „működő üzemként” eladni. Az elszálló kivitelezői árak és a különleges feladat miatt a megrendelés könnyen milliárdos – baráti cégnek kiadott – tétellé hízhat.

Az évekig tartó alkudozás során az épületeket gyakorlatilag újra fel kell újítani. A vevők köre – akár zárt, akár nyílt pályázaton hirdetik meg – erősen korlátozott lesz. A fürdő üzemeltetéséhez szükséges termálvíz biztosításáról az új tulajdonosnak a  BGYH-val kell szerződnie, amely a korábbi előterjesztés szerint a vízi létesítmények karbantartását és javítását is magának szeretné megfelelő díjazás ellenében. A létesítmény alatti, illetve az előtte lévő sétány telkéért pedig földhasználati díjat kér a főváros. Ennek mértékét egy későbbi szerződésben határozzák meg.

A főváros régóta hangsúlyozza, hogy legfőbb célja a fürdő és a szálloda mielőbbi megnyitása. Ehhez képest a Rác fürdő rekonstrukciója az M4-es metró és a Bálna építése mellett a harmadik olyan projekt, amelyet még Demszky Gábor idejében indítottak el, és a Fidesz már ellenzékben is támadta. Tarlós István főpolgármesterré választása után a beruházást megállították. A 16 ezer négyzetméteres komplexum kivitelezése 2005-ben kezdődött, a nyitást 2010 májusára ígérték.

Figyelmébe ajánljuk

Megvenné Grönlandot Donald Trump

  • narancs.hu

Még hivatalba sem lépett Donald Trump, de máris megfogalmazta, milyen fontos lenne az Egyesült Államok számára megszerezni a Dániához tartozó szigetet. A lakosok nem örülnének.

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.