„Szerintem már sose nyit ki” – mondta az ügyintéző egy budapesti, ideiglenes bezárásra ítélt posta 2-es ablakánál. Búcsúzóul szerettem volna egy sorsjegyet venni; eddig rendre elhárítottam a felkínált vásárlási lehetőséget, de mikor, ha nem most. Sajnálatos módon azonban sem sorsjegy, sem hírlap nem volt már kapható az utolsó napon, a múlt pénteken. A polcok, vitrinek mind üresek voltak, csak a borítékos fakkokban volt néhány át nem vett küldemény. A ki- és befizetés, a levélfelvétel még működött, a gurigányi „Elsőbbségi” matrica is arról tanúskodott, hogy az alaptevékenységet záróráig el tudják látni.
Behúzott függöny
A Magyar Posta november 12-től 366 postát zárt be ideiglenesen a megnövekedett energiaköltségekre hivatkozva. Ezek közül 101 egység olyan településen volt, ahol működik legalább egy másik posta; értelemszerűen nagyobb városok, népesebb települések tartoznak ide. Budapesten például 22, Szegeden 12, Miskolcon kilenc posta zár be. Összesen 109 település ugyanakkor postahivatal nélkül marad, ott mobilposta látja majd el a feladatokat; hivatalosan szigorúan átmeneti időre szól a zár, ezt azonban nem nagyon hiszik el az érintettek.
Sokat javítana a helyzeten, ha a nyitás dátumát is elárulta volna a Posta. Az alkalmazottakkal annyit közöltek, hogy amíg zárva van a postájuk, addig más helyen dolgoznak. Ennek nem mindenki örül. Egy kis postáról átkerülni egy nagyba komoly változás. „Itt öten, legfeljebb heten voltunk, odaát leszünk vagy ötvenen, maga lesz az őrület” – mondta egyikük. Persze a fővárosban vagy megyeszékhelyen ez inkább csak kellemetlen. Egészen más a helyzet ott, ahol másik településre kell majd átmenni. Például egyes régiókban az sem magától értetődő, hogy jár-e oda busz.
Összesen 740 alkalmazott került új helyre. Elvileg valamikor márciusban derülhet ki, mi lesz velük hosszú távon. A munkaszerződések szerint a munkáltató utasíthatja a munkavállalót, hogy a szerződésében meghatározott cím helyett máshol végezze a munkáját – vagyis egy másik postán, más településen. De az átvezénylés nem tarthat a végtelenségig, hatvan napra kerülhet a munkavállaló más irodába – utána vagy módosítani kell a munkaszerződést, vagy vissza kell őt helyezni a szerződése szerinti postára. A hatvan munkanap márciusban jár le, tehát akkor muszáj lesz nyilatkoznia a Postának, mi lesz a 366 posta és a több mint hétszáz alkalmazott sorsa.
Az idén korábban már majdnem félszáz kispostára került lakat – és ezeket nem ideiglenesen csukták be. Október 8-tól 35 budapesti kis forgalmú posta húzta le a rolót, november első felében pedig 12 kistelepülési egységet zártak be. Alapvetően ez nem újdonság, inkább a volumen szokatlan. Az elmúlt években, évtizedekben folyamatosan csökkent a postai szolgáltatóhelyek száma. A KSH adatai szerint 2006-ban 2844 ilyen működött az országban, 2021-ben már csak 2630. Az utóbbi tíz évben 116 postai szolgáltatóhely szűnt meg, ehhez jön az idén megszüntetett 47 és az ideiglenesen bezárt 366.
Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!