Postabezárási hullám vagy átmeneti spórolás?

Rányomta a bélyegét

Belpol

Összesen 410 posta zárt be az idén ideiglenesen vagy végleg. Az érintettek szerint, amire most lakat került, az nem nyit ki újra. Hasonló karcsúsításra nem volt példa az elmúlt 18 évben.

„Szerintem már sose nyit ki” – mondta az ügy­intéző egy budapesti, ideiglenes bezárásra ítélt posta 2-es ablakánál. Búcsúzóul szerettem volna egy sorsjegyet venni; eddig rendre elhárítottam a felkínált vásárlási lehetőséget, de mikor, ha nem most. Sajnálatos módon azonban sem sorsjegy, sem hírlap nem volt már kapható az utolsó napon, a múlt pénteken. A polcok, vitrinek mind üresek voltak, csak a borítékos fakkokban volt néhány át nem vett küldemény. A ki- és befizetés, a levélfelvétel még működött, a gurigányi „Elsőbbségi” matrica is arról tanúskodott, hogy az alaptevékenységet záróráig el tudják látni.

Behúzott függöny

A Magyar Posta november 12-től 366 postát zárt be ideiglenesen a megnövekedett energiaköltségekre hivatkozva. Ezek közül 101 egység olyan településen volt, ahol működik legalább egy másik posta; értelemszerűen nagyobb városok, népesebb települések tartoznak ide. Budapesten például 22, Szegeden 12, Miskolcon kilenc posta zár be. Összesen 109 település ugyanakkor postahivatal nélkül marad, ott mobilposta látja majd el a feladatokat; hivatalosan szigorúan átmeneti időre szól a zár, ezt azonban nem nagyon hiszik el az érintettek.

Sokat javítana a helyzeten, ha a nyitás dátumát is elárulta volna a Posta. Az alkalmazottakkal annyit közöltek, hogy amíg zárva van a postájuk, addig más helyen dolgoznak. Ennek nem mindenki örül. Egy kis postáról átkerülni egy nagyba komoly változás. „Itt öten, legfeljebb heten voltunk, odaát leszünk vagy ötvenen, maga lesz az őrület” – mondta egyikük. Persze a fővárosban vagy megyeszékhelyen ez inkább csak kellemetlen. Egészen más a helyzet ott, ahol másik településre kell majd átmenni. Például egyes régiókban az sem magától értetődő, hogy jár-e oda busz.

Összesen 740 alkalmazott került új helyre. Elvileg valamikor márciusban derülhet ki, mi lesz velük hosszú távon. A munkaszerződések szerint a munkáltató utasíthatja a munkavállalót, hogy a szerződésében meghatározott cím helyett máshol végezze a munkáját – vagy­is egy másik postán, más településen. De az átvezénylés nem tarthat a végtelenségig, hatvan napra kerülhet a munkavállaló más irodába – utána vagy módosítani kell a munkaszerződést, vagy vissza kell őt helyezni a szerződése szerinti postára. A hatvan munkanap márciusban jár le, tehát akkor muszáj lesz nyilatkoznia a Postának, mi lesz a 366 posta és a több mint hétszáz alkalmazott sorsa.

Az idén korábban már majdnem félszáz kispostára került lakat – és ezeket nem ideiglenesen csukták be. Október 8-tól 35 budapesti kis forgalmú posta húzta le a rolót, november első felében pedig 12 kistelepülési egységet zártak be. Alapvetően ez nem újdonság, inkább a volumen szokatlan. Az elmúlt években, évtizedekben folyamatosan csökkent a postai szolgáltatóhelyek száma. A KSH adatai szerint 2006-ban 2844 ilyen működött az országban, 2021-ben már csak 2630. Az utóbbi tíz évben 116 postai szolgáltatóhely szűnt meg, ehhez jön az idén megszüntetett 47 és az ideiglenesen bezárt 366.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.