Palkovics László államtitkári és miniszteri pályája

Szeretett kedvenc lenni

Belpol

Hétfőn vált hivatalossá, hogy Orbán Viktor elfogadta Palkovics László miniszter múlt heti lemondását. A Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) megszűnik, feladatait három másik tárca veszi át. Palkovics mindvégig lojálisan szolgálta Orbánt, számos botrányos ügy menedzselését vállalta.

A CEU elüldözése, az MTA kutatóintézeti hálózatának szétverése, a kínai Fudan egyetem Budapestre csábítása, a felsőoktatás alapítványi formába terelése – kormányzati ténykedésének ezek voltak a legnagyobb visszhangot kiváltó ügyei. Hűségesen szolgálta Orbán Viktort, ám a miniszterelnök az idén felállt új kormányban kisebb szerepet szánt neki.

Múlt heti lemondása után napokig nem volt hivatalos tájékoztatás döntése hátteréről. Egybehangzó sajtóértesülések szerint egyre szűkülő mozgástere miatt határozott így. E régóta tartó folyamat az elmúlt időszakban az energiapolitika területén mutatkozott meg látványosan; a földgázellátás és a Paksi Atomerőmű-beruházás Szijjártó Péter külügyminiszterhez került, a szénenergia az MVM-hez, a napelemeknél pedig rendszercsatlakozási stopot rendeltek el az újonnan belépő lakossági ügyfelek számára. Továbbá Palkovics felfuttatta volna a szélenergia-hasznosítást, de Orbán ellenezte az elképzelését. A végső csepp a pohárban az lehetett, hogy a kormányfő elfogadta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter javaslatát az önálló energetikai tárca létrehozásáról.

Távozásával a minisztériumát is fölszámolják, és december 1-jétől Energiaminisztérium működik majd, amelyet Lantos Csaba közgazdász, a MET Holding AG elnöke, a 4iG Nyrt. tanácsadója vezet majd.

Elnök, igazgató, államtitkár

Palkovics László 1965. február 3-án született Zalaegerszegen, egyetemi tanulmányait ’84-ben kezdte a Budapesti Műszaki Egyetem (BME) közlekedésmérnöki karán, ahol ’89-ben szerzett diplomát. Az egyetemen maradt oktatóként, 1992-ben adjunktusi, 1994-ben docensi és tanszékvezetői kinevezést kapott, egyetemi tanár 2000-ben lett. 2001-ben az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság elnöke lett, 2007-ben a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) műszaki osztályának levelező, 2013-ban rendes tagjává választották. Hazai tudományos munkája mellett vendégkutatóként dolgozott Kanadában, Hollandiában, Finnországban.

Vállalati karrierje is töretlenül haladt előre: 1995-ben a német Knorr-Bremse fékrendszereket gyártó cég hazai leányvállalatánál lett fejlesztési igazgató, 2001 és 2003 között európai elektronikai fejlesztés igazgatói posztot töltött be Németországban, 2003-ban pedig európai kutatási és rendszerfejlesztési igazgatóvá nevezték ki. 2009-ben (a Mercedes–Benz gyárépítési döntése után) választották a Kecskeméti Főiskola rektorhelyettesévé, támogatásával indult el 2012-ben mintegy 70 fővel az akkreditált járműmérnöki képzés az intézményben. Még abban az évben visszakerült a BME-re is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.