Palkovics László államtitkári és miniszteri pályája

Szeretett kedvenc lenni

Belpol

Hétfőn vált hivatalossá, hogy Orbán Viktor elfogadta Palkovics László miniszter múlt heti lemondását. A Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) megszűnik, feladatait három másik tárca veszi át. Palkovics mindvégig lojálisan szolgálta Orbánt, számos botrányos ügy menedzselését vállalta.

A CEU elüldözése, az MTA kutatóintézeti hálózatának szétverése, a kínai Fudan egyetem Budapestre csábítása, a felsőoktatás alapítványi formába terelése – kormányzati ténykedésének ezek voltak a legnagyobb visszhangot kiváltó ügyei. Hűségesen szolgálta Orbán Viktort, ám a miniszterelnök az idén felállt új kormányban kisebb szerepet szánt neki.

Múlt heti lemondása után napokig nem volt hivatalos tájékoztatás döntése hátteréről. Egybehangzó sajtóértesülések szerint egyre szűkülő mozgástere miatt határozott így. E régóta tartó folyamat az elmúlt időszakban az energiapolitika területén mutatkozott meg látványosan; a földgázellátás és a Paksi Atomerőmű-beruházás Szijjártó Péter külügyminiszterhez került, a szénenergia az MVM-hez, a napelemeknél pedig rendszercsatlakozási stopot rendeltek el az újonnan belépő lakossági ügyfelek számára. Továbbá Palkovics felfuttatta volna a szélenergia-hasznosítást, de Orbán ellenezte az elképzelését. A végső csepp a pohárban az lehetett, hogy a kormányfő elfogadta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter javaslatát az önálló energetikai tárca létrehozásáról.

Távozásával a minisztériumát is fölszámolják, és december 1-jétől Energiaminisztérium működik majd, amelyet Lantos Csaba közgazdász, a MET Holding AG elnöke, a 4iG Nyrt. tanácsadója vezet majd.

Elnök, igazgató, államtitkár

Palkovics László 1965. február 3-án született Zalaegerszegen, egyetemi tanulmányait ’84-ben kezdte a Budapesti Műszaki Egyetem (BME) közlekedésmérnöki karán, ahol ’89-ben szerzett diplomát. Az egyetemen maradt oktatóként, 1992-ben adjunktusi, 1994-ben docensi és tanszékvezetői kinevezést kapott, egyetemi tanár 2000-ben lett. 2001-ben az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság elnöke lett, 2007-ben a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) műszaki osztályának levelező, 2013-ban rendes tagjává választották. Hazai tudományos munkája mellett vendégkutatóként dolgozott Kanadában, Hollandiában, Finnországban.

Vállalati karrierje is töretlenül haladt előre: 1995-ben a német Knorr-Bremse fékrendszereket gyártó cég hazai leányvállalatánál lett fejlesztési igazgató, 2001 és 2003 között európai elektronikai fejlesztés igazgatói posztot töltött be Németországban, 2003-ban pedig európai kutatási és rendszerfejlesztési igazgatóvá nevezték ki. 2009-ben (a Mercedes–Benz gyárépítési döntése után) választották a Kecskeméti Főiskola rektorhelyettesévé, támogatásával indult el 2012-ben mintegy 70 fővel az akkreditált járműmérnöki képzés az intézményben. Még abban az évben visszakerült a BME-re is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.