A makói fürdő tíz éve: tiltakozás, Fidesz-torpedó, tűzvész

Teher alatt nőtt

Belpol

Aláírást gyűjtöttek, hogy máshogy épüljön, belekötött a Fidesz, felfüggesztették az uniós támogatását, kigyulladt a tetőszerkezete, 2012-re mégis elkészült a makói Hagymatikum fürdő. Már a Fidesz is szereti. Most bővítik. Közben a város az energiaárak miatt télre bezárta a legtöbb intézményét.

„Hagymatikum fürdőbővítés 9 244 502 259 forint állami támogatással” – olvasható a molinón az építési területet védő kerítésen. A tavaly júniusban kezdődött, 16 hónaposra tervezett munka a tervek szerint folyik odabenn. Október 25-én Farkas Éva Erzsébet fideszes polgármester arról számolt be a közösségi oldalon, hogy a helyére került az új épület kupo­lájának csúcsdísze. Egy nappal később a város képviselő-testületének ülésén viszont azt tárgyalták, hogy a sportcsarnok, a labdarúgó-stadion, a múzeum bezárása mellett – ezekről már szeptemberben határoztak – télre muszáj bezárni a város művelődési házát, a Hagymaházat, valamint a könyvtárat is.

A fürdő a tanuszoda nélkül és csökkentett idejű nyitva tartással működik.

A bővítés azért zajlik ilyen helyzetben is tovább, mert a folytatásnál sokkal többe kerülne leállítani a munkát, védeni a már elkészült szerkezeteket az időjárástól, aztán később újrakezdeni. A két hete elküldött kérdésre, készült-e számítás vagy becslés arról, mennyivel fog többe kerülni a beruházás a tervezettnél, és lesz-e erre fedezet, az önkormányzat nem válaszolt. A kivitelező Fehérép Kft. sem reagált arra az egy hete föltett kérdésre, hogy a cég tudja-e érvényesíteni az építtető felé saját költségeinek emelkedését. A fürdő vezetője sem írta meg, milyen lehetőségeket kínál a bővítés, hogyan egészül ki az eddigi szolgáltatások köre, de az a megjelent újságcikkekből kiderül, mi minden épül, és hogy a Hagymatikum „kapacitása a duplájára nő”.

A létesítménytől az eddigiek alapján joggal várnak sokat. A Makót és Hódmezővásárhelyet is magában foglaló választókerület képviselője, Lázár János építési és beruházási miniszter a Délmagyarországnak nemrég azt nyilatkozta, hogy a makóiak azt gondolhatják, ez csak egy turisztikai beruházás, de nem így van, minden itteni ember életére hatni fog. Nem kérdés, hogy a következő száz évben Makó jövője a turizmusról és a vendéglátásról szól, sokaknak ez lesz a megélhetése. „Amikor a fürdő elkezdett épülni, öt szálláshely volt a városban, ma 77 vállalkozás foglalkozik szállásadással, vendéglátással” – mondta Lázár.

Máshogyan keresik a pénzt

Arról, hogy ez így lesz, a kilencvenes években jó néhányan beszéltek, de nem sokkal többen hittek benne. A városban az ötvenes években fúrtak először termálkutat, a régi fürdő 1963-ban nyílt meg, a tisztasági kádfürdőket húsz évvel később váltotta föl a gyógyrészleg. Szóba került a város fejlesztéséről szóló fórumokon, milyen szép lenne, ha Makó megközelíthetősége javulna, és ezzel egy időben valaki befektetne a fürdőbe, a helyi gyógyvízbe és a marosi gyógyiszapba – de nem akadt ilyen vállalkozó. Pedig abban egyet­értés mutatkozott, hogy a hagymatermesztés már nem tartja itthon a fiatalokat (lásd: Könnyes búcsú, Magyar Narancs, 2022. szeptember 15.).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.