Kiperelt dokumentumok alapján írja azt a G7: több esetben is szabálytalan volt a letelepedési kötvényüzletben részt vevő vállalkozások engedélyezési eljárása, amely – azonkívül, hogy bűncselekmény gyanúját veti fel – komoly nemzetbiztonsági kockázatot is jelent Magyarország számára.
„Az Orbán-kormány közel 20 ezer külföldinek adott ezen a programon keresztül 2013 és 2017 között letelepedési és tartózkodási engedélyt, vagyis nem mindegy, hogy mi alapján választották ki azt a nyolc céget, amellyel a külföldi ügyfelek szerződtek, és amelyek lejegyezték a magyar állampapírokat” - írja az oknyomozó cikk, amit megéri végigolvasni.
|
Ugyanis több olyan konkrét esetet is bemutatnak benne, amikor cégek jelentkeztek volna letelepedési kötvény forgalmazására teljesen törvényesen, azonban az előbb Rogán Antal, majd a Bánki Erik vezette bizottság elé valamiért, amúgy szabálytalan módon már nem kerülhettek. Azaz valakik kiszortírozták őket, és így természetesen esélyük sem volt a kiválasztása.
A cikk ezzel kapcsolatban még azt is írja: „feltételezhetően a testület fideszes elnökei, előbb Rogán Antal, majd miniszterré történő kinevezését követően utódja, Bánki Erik, önhatalmúlag dönthetett arról, hogy a cégek kérvényei közül, melyiket terjeszti a bizottsági ülés elé, és melyiket nem. Ez pedig kimerítheti a hivatali visszaélés bűncselekményét, hiszen szembe megy a kötvényprogramot szabályozó törvénnyel, amely kimondja, hogy a bizottságnak kell dönteni és nem az elnöknek.”
Az eset kapcsán a Transparency International Magyarország feljelentést tesz.