Semjén Zsolt és Szili Katalin találkoztak egy imareggelin, és megbeszélték, hogy...

  • narancs.hu
  • 2015. április 29.

Belpol

Az MSZP majdnem köztársasági elnököt csinált belőle, most viszont már miniszterelnöki megbízott havi egymillióért. A holnapi Narancsban olvasható interjút ajánljuk.

2010-ig, húsz éven át volt az MSZP tagja. Mind ez ideig egyetlen nőként elnökölt az Országgyűlésben, három szavazat választotta el attól, hogy köztársasági elnökként őrizze meg nevét a politikai emlékezet. Szili Katalin ma is azt vallja: „muszáj baloldalinak lenni”. Márciustól havi bruttó 997 ezer forintért a Miniszterelnökségen dolgozik Semjén Zsoltnak.

Leendő főnökével 2011-ben

Leendő főnökével 2011-ben

Fotó: MTI

A holnapi Narancsban olvashatják Matkovich Ilona nagyinterjúját, innen az alábbi részlet:

Magyar Narancs: Nem mindennapi politikai karrier az öné az MSZMP-től a Fidesz-kormány tanácsnokságáig. Ezt sokan sokféleképp értékelik. Orbán Viktort is jócskán érte kritika az ön kinevezése miatt.

Szili Katalin: Nekem emiatt nem kell magyarázkodnom. Egyrészt az MSZP-ből 2010-ben, egy hosszú folyamat eredményeként kiléptem, és azóta sem álltam be másik szekértáborhoz. Nálunk sajnos minden a szekértábor-logika szerint zajlik: aki nem tartozik hozzám, az az ellenségem. Ha valaki nem tesz hűségesküt naponta, azt a politika beárazza. Tessék megnézni a pedagógusoktól kezdve az iskolaigazgatókon keresztül a közintézmények vezetőit! Nem lehet egy országot arra kényszeríteni, hogy ne lehessen más a véleménye.

MN: A politika kegyetlenségéről beszél, miközben annak a kormánynak dolgozik, amelyik ezt a végletekig vitte.

SZK: Megbízásom gesztusértékűnek tekintem, mert a nyíltan vállalt baloldaliságom ellenére rám mertek bízni egy feladatot csak azért, mert nekem való. Én most is ugyanazt mondom a nemzetpolitikában, amit eddig. Mindenki várja, hogy egyfajta konszolidáció be­induljon, de senki nem teszi meg azt az első gesztust. Miután Tóbiás József pártelnök a tavalyi önkormányzati választás után kijelentette, hogy nemzeti elkötelezettségű szocialista pártot akarnak kialakítani, ennek gyakorlati megnyilvánulása lehetett volna, ha azt mondják, elfogadják a kinevezésemet, mert a személyemben olyan embert bíztak meg, akivel ők is együtt tudnak dolgozni. Ez nem történt meg.

*

Az interjúban olyan erős kijelentések is elhangzanak, mint hogy az MSZP megtagadta a nemzetet, vagy hogy "házelnökként a fogam között cipelve vittem át a másik partra a magyarság ügyét". Szili felidézi, hogy egy fiatalember szerint "egy nemzet sírt érte", amikor nem választották meg köztársasági elnöknek, és a Gyurcsány Ferenccel szembeni ellenérzéseit sem hallgatja el. Részletek a csütörtöki nyomtatott lapszámban.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.