Snowden szerint a magyar kormány válasza árulkodó

  • narancs.hu
  • 2021. július 19.

Belpol

Az Oroszországban élő egykori hírszerző szerint a megfigyelési botrány az év sztorija.

A nemzetközi megfigyelési botrány magyar száláról szóló Guardian-cikket az év sztorijának nevezte a Twitteren Edward Snowden. Az Oroszországban élő egykori hírszerző bejegyzését a 444.hu idézi.  

A történetet a magyar sajtóban a Direkt36 újságírói közölték vasárnap este a Telexen. Egy nemzetközi oknyomozó vállalkozás tagjaként a magyar újságírók azt vizsgálták, kiket figyeltek meg Magyarországon a Pegasus nevű izraeli kémszoftverrel, amely okostelefonok feltörésére alkalmas, így az érintett üzeneteihez, hívásaihoz is hozzá lehet férni vele. Arra jutottak, hogy több mint háromszáz magyar célpontja lehetett a megfigyelésnek, több újságíró, üzletember, így Simicska Lajos fia, valamint Varga Zoltán, a 24.hu portált is működtető Centrál Médiacsoport tulajdonosa, továbbá egy ellenzéki polgármester, akiről egy következő cikkben ír a Direkt36. 

A kormányzati szóvivő válasza, miszerint a magyar kormánynak nincs tudomása semmilyen állítólagos adatgyűjtésről, Snowden szerint a leginkább árulkodó: „Én is mindig úgy vagyok vele, hogy ha »nincs tudomásom« arról, hogy tettem-e valamit, vagy sem, akkor rögtön azt akarom tudni, hogy külföldi kémek szóltak-e róla annak, aki engem kérdez a dologról.”

Ezzel a mondatával a magyar kormány válaszának második felére utalt Snowden.

 A magyar kormány közleménye szerint ugyanis „Magyarország egy demokratikus jogállam, ami mindig a törvénynek megfelelően jár el, bárkiről is legyen szó. Magyarországon a titkos eszközök használatára jogosult állami szerveket rendszeresen ellenőrzik a kormányzati és nem kormányzati szervek.” A Washington Post szerint a magyar közlemény így folytatódik: „Feltették ugyanezeket a kérdéseket az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Németország vagy Franciaország kormányainak is? Amennyiben igen, mennyi ideig tartott, hogy válaszoljanak, és hogyan reagáltak? Valamilyen hírszerző szolgálat segített megfogalmazni a kérdést?”

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?