Sok egészségügyi dolgozó még nem is látta az új szerződését, pedig már csak egy hetük van aláírni

  • narancs.hu
  • 2021. február 21.

Belpol

Vannak, akik a magyar egészségügy elhagyását fontolgatják. 

A szükségesnél 15 százalékkal volt kevesebb szakápoló a vidéki kórházakban a pandémia előtt, Budapesten pedig a hiány 20-30 százalékos a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara felmérése szerint. Ez a szám tovább nőhet, ugyanis sokan dönthetnek úgy, hogy nem írják alá az új munkaszerződésüket; a március 1-jétől hatályos szerződést még sokan nem is látták, így nem tudják mit is kellene aláírniuk – derül ki az RTL Klub híradójából, amit a 24.hu szemlézett. 

Március 1-jétől, tehát lényegében egy hét múlva megszűnik a közalkalmazotti jogviszony, amit az egészségügyi szolgálati jogviszony vált fel. Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet elöke szerint a szakdolgozók fele fontolgatja, hogy előbb-utóbb elhagyja az állami egészségügyet. A megkérdezetek negyede nem szeretne bekerülni az új jogszabály hatálya alá, 20 százalékuk pedig itthagyná a magyar egészségügyet. Az RTL Klub által megszerzett dokumentum szerint az Országos Kórházi Főigazgatóság tegnapelőtt is olyan levelet küldött az intézményeknek, hogy mit kell tartalmaznia az új munkaszerződésnek.

A szabályok értelmében a jövőben engedéllyel lehet másodállást vállalni, cserébe az orvosok jelentős béremelésben részesülnek. A dolgozókat egy évben 44 napra át lehet helyezni más intézménybe, a hálapénz pedig bűncselekmény év elejétől. A szakszervezeti elnök szerint van olyan kórház, ahol valósággal megfenyegették a dolgozókat, hogy írják alá a szerződést. 

Azzal, hogy a hányféle és milyen kérdés megválaszolatlan az egészségügyi dolgozók jogviszonyával kapcsolatban, ebben a cikkünkben foglalkoztunk részletesen:

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.