Steve Witkoff: Putyin egy Trump-portrét ajándékozott Trumpnak

  • narancs.hu
  • 2025. március 23.

Belpol

Zajlanak a tárgyalások az Egyesült Államok és Oroszország között, eddig úgy tűnik, csak Putyin hízelgése működik.

Az Ukrajnában zajló háború rendezésének legfőbb akadálya a Krím-félsziget, valamint a négy, Oroszország által megszállt ukrán régió státusza – nyilatkozta Steve Witkoff, az Egyesült Államok különmegbízottja Tucker Carlsonnak, a MAGA-tábor prominens riporterének egy hosszú interjúban.

A különmegbízott, akit korábban közel-keleti specialistaként ismertek, azután került a képbe, hogy Putyin oldaláról jelezték az amerikaiaknak, az Ukrajna-pártinak tartott Keith Kelloggot nem látják szívesen.

Witkoff szerint Washington olyan diplomáciai előrelépéseket ért el Moszkvával, amelyeket korábban elképzelhetetlennek tartottak, ám a területi kérdések még mindig nyitottak. Majd kifejtette, hogy négy ukrán régióról, Donyeckről, Luhanszkról, Zaporizzsjáról és Herszonról – amelyeket „orosz ajkú területeknek” nevezett – vita van. Witkoff felidézte, hogy az orosz kormány népszavazásokat rendezett ezekben a régiókban az Oroszországhoz való csatlakozásról, amit Kijev és a nemzetközi közösség propagandaeszköznek minősített. Witkoff ezzel szemben azt állította, hogy ezek a referendumok az ott élők Oroszországhoz való csatlakozási szándékát mutatták. „A népszavazásokon az emberek túlnyomó többsége kifejezte, hogy Oroszország fennhatósága alatt akar élni.”

Ez a kijelentése nagy felháborodást okozott a közösségi médiában. Sőt, az interjúrészletből az is kiderül, hogy a négy ukrán megyéből kettő neve nem jutott Witkoff eszébe.

A CNN híradása azt is megjegyzi, hogy a szavazásokat fegyveres nyomás alatt tartották, és az eredmények előre meghatározottak voltak.

A béketárgyalások következő fordulója hétfőn kezdődik Szaúd-Arábiában, ahol amerikai tisztviselők mind az orosz, mind az ukrán delegációval találkoznak. Witkoff várakozása azonban nem az, hogy az oroszok lemondanak vagy visszavesznek a területszerző háborújuk céljaiból, hanem az, hogy „a világ elismeri-e ezeket a területeket Oroszország részeként”. Sőt, az interjúban Zelenszkij politikai túlélése merült fel kérdésként.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a múlt hétvégén ugyanis ismét hangsúlyozta, hogy Ukrajna nem ismeri el az orosz megszállás alatt álló területeket Oroszország részeként.

Putyin „kegyes” gesztusai

Witkoff az interjúban hosszan dicsérte Putyin orosz elnököt, akit „kegyes” és „szuper okos” vezetőnek nevezett. Még azt is elmondta, hogy Putyin egy híres orosz művésszel portrét készíttetett Donald Trumpról, amelyet Witkoff elvitt az amerikai elnöknek. Trump állítólag „meghatódott” az ajándéktól.

Egy korábbi találkozó előtt a Trump-adminisztráció egyik tagja figyelmeztette Witkoffot, hogy óvatos legyen Putyinnal, mivel az elnök korábban a KGB-ben dolgozott. Witkoff azonban úgy véli, hogy Putyin intelligens ember, és a szovjet titkosszolgálati múltja is ezt bizonyítja. Az orosz elnök még azt is elárulta Witkoffnak, hogy a Trump elleni szeptemberi merényletkísérlet után elment a helyi templomába, hogy imádkozzon érte, és „nem számításból, hanem barátságból.”

Witkoff az interjúban egyenesen arról beszélt, hogy az ukrajnai háború rendezése nemcsak a béke kérdéséről szól, hanem lehetőséget nyithat az Egyesült Államok és Oroszország szélesebb körű együttműködése előtt is. Felmerült az Arktiszon való közös energiatermelés, a tengeri útvonalak megosztása, a mesterséges intelligencia területén való együttműködés, valamint a cseppfolyósított földgáz közös exportja Európába. „Ki ne szeretne egy olyan világot, ahol Oroszország és az Egyesült Államok együttműködve tesznek jó dolgokat?” – tette fel a kérdést Witkoff.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.