Szél Bernadett: Konzultálunk arról, hogy Strasbourgig vigyük Paks2 ügyét

Belpol

Több ellenzéki képviselő még 2015-ben fordult az Alkotmánybírósághoz, kifogásolva, hogy a parlament 30 évere titkosította Paks2 szinte minden lényeges adatát. Hat év után már meg is született a döntés. Szél Bernadettet, a képviselői beadvány egyik benyújtóját kérdeztük ezzel kapcsolatban.

 

Csaknem hat évvel az országgyűlési képviselők egynegyede által benyújtott beadvány beérkezése után, az Alkotmábnybíróság (AB) most kimondta: sem az Alaptörvénybe, se nemzetközi szerződésbe nem ütközik a Paks II. atomerőmű-építésről szóló törvényben előírt 30 éves titkosítás - adta hírül a napokban a hvg.hu. A testület a témával foglalkozó ötödik ülésén döntötte ezt el, de úgy, hogy egyszer több mint három, egyszer majdnem két évre félretette az ügyet.

Magyar Narancs: Korábban is kérte a bíróságokat, az AB-t is, mondják ki, hogy a beruházás alapvető közérdekű adatait mindenki megismerhesse. Ehelyett: marad a titkosítás.

Szél Bernadett: Kezdetektől fogva kifogásoltam, hogy nem nyilvánosak azok az úgynevezett term sheetek, ütemtervek, amelyek az építkezés részleteit szabályozzák. Már bíróság előtt volt több általam indított per, amiket Paks2 közérdekű adatainak kiadása érdekében indítottam. Az eljárások finisében voltunk, amikor – 2015-ben – a kormánypárti többség egy törvénnyel harminc évre titkosította gyakorlatilag a beruházás összes dokumentumát. Emiatt az akkor folyó ügyek azzal zárultak, hogy nem adható ki semmilyen információ. Pedig épp azért fordultam bírósághoz, hogy a közérdekű adatokat mindenki megismerhesse: minden számítást, minden kockázatbecslő, minden előkészítő iratot, hogy tudhassuk, miért éri meg Magyarországnak Paks2. Mert hát csak nem gondolja a magyar kormány, tesszük fel álnaivan a kérdést, hogy csak úgy beleugrunk egy ilyen projektbe?

MN: Az országgyűlési képviselők sem tudtak többet a puszta ténynél, amikor megszavazták Paks2 megépítését?

SZB: A helyzet még ennél is rosszabb. Anélkül szavaztatták meg a parlamentet a paksi szerződés kihirdetéséről és a 10 milliárd eurós hitelfelvételről, hogy előkészítették volna a projektet.

MN: Akkor miről szavaztak?

SZB: Pont az a lényeg, hogy „vakon” szavaztunk, semmilyen információnk nem volt: valójában 2014-ben csak a bővítés szándékáról határozott az Országgyűlés, a finanszírozási és egyéb részletek ismerete nélkül. Végül zöld utat kapott az Európai Bizottságban (EB) is a beruházás, de az EB kért kiegészítéseket, amelyek többek között a projekt biztonságát fokozzák. Utána alapvetően lelassult azt egész beruházás, a mai napig nincsenek meg az engedélyek.

MN: Parlamenti képviselők egyáltalán nem is láthattak fontos paksi dokumentumokat?

SZB: A beruházással kapcsolatos adatokhoz egy ideig hozzáférhettek a képviselők, de csak külön-külön, s akkor sem mindig. Jávor Benedek és én például betekintettünk különböző anyagokba, valamint Demeter Márta jött még be velem egy alkalommal. Emlékszem olyanra, hogy bementem az illetékes minisztérium titokszobájába, ott leírtam a kérdéseket egy külön papírra, és kértem, adjanak azokra választ. A saját papírjaimat kaptam vissza, válaszok nélkül, úgy, hogy még a kérdéseimet is kihúzták. Még azokat is titkosaknak ítélték.

MN: Feltételezve, hogy kaptak volna érdemi választ: azt állítja, a parlament Paksról szóló döntése előtt az akkor még 386 képviselőnek egyenként be kellett volna mennie a minisztériumba, ha tudni akarja, miről szavaz?

SZB: Elvileg igen, ami nyilván nonszensz és persze kérdés, hogy abból mennyi hozható nyilvánosságra — később pedig jött ez a törvény, amely az egészet titkosította, cakumpakk.

MN: 2015-ben fordultak ennek orvoslása érdekében az Alkotmánybírósághoz. Most született meg a döntés. Azóta fel is épülhetett volna a Paks 2.

SZB: A népmesei okos lány jut eszembe erről az alkotmánybírósági határozatról. Ugyanis egyértelműen nem meszelték el se a törvényt – pedig el kellett volna, mivel alaptörvény-ellenes –, se a beadványunkat. Viszont úgy értelmezendő a döntés,

hogy a képviselőnek külön-külön kell kikérnie a Közbeszerzési Értesítő alapján az egyes részmunkálatok szerződéseit.

Ezt úgy kell elképzelni, hogy mondjuk egy a turbinatender, egy a laktanyaépítés, így, darabonként. És ha nem adják ki, akkor nekik a bíróság előtt kell megindokolniuk, hogy az az alvállalkozó, akivel dolgoztatnak, közfeladatot ellátó szerv, állami megbízást lát el, ily módon a titkosítás az ő tevékenységére is kiterjed.

MN: Elviszik Strasbourgig az ügyet?

SZB: Erről még konzultálunk a többiekkel. A beruházás jelentős csúszásban van. Nincs meg a létesítési engedélyük. Most valami gödörásásban gondolkodnak, de ehhez sincs meg az engedély. Azt kell tudni, hogy az Országos Atomenergia Hivatal (OAH), amely az egész beruházásnak a szakmai felügyeletét látja el, létszámhiánnyal küzd a pár évvel ezelőtti leépítések miatt. Ők maguk jelezték, hogy a plusz három hónapot kérni fogják a vizsgálat meghosszabbításához. Itt még nagyon komoly szakmai elvárásoknak kellene megfelelni, de jelen állapotban azt jelezte az OAH, hogy nagyon változó minőségű dokumentációt kaptak az oroszoktól. Van, ami jó, van, ami kevésbé. És a szakmai felelősség a hatóságé, nem bólinthatnak rá a tervekre csak úgy. Remélem, komolyan is veszik a dolgukat a szakemberek, mert sorra jönnek a hírek, hogy különböző országokban Paks2 prototípusai nem működnek megfelelően. Lehet ennek a jelentőségét kisebbíteni, bagatellizálni, hogy csak ez a része, csak az a része, de a nukleáris biztonsággal nem lehet játszani. Áder Jánost pozitív példaként egyébként nemigen tudnám emlegetni, de van egy jó mondása – bár éppen fordított helyzetre alkalmazta –: az atomerőmű nem biciklitároló. Szerintem sem az.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.