Szél: kiderült, kamu volt a felhatalmazási törvény fideszes indoklása

  • narancs.hu
  • 2020. május 8.

Belpol

A kormánypártok arra hivatkoztak, a parlament munkáját akadályozhatja a járvány. De az akadályok elhárítására vonatkozó javaslatot nem szavazták meg.

"Kamu volt a Fidesz felhatalmazási törvény mellett szóló legfőbb érve, a parlament akadályoztatására való hivatkozás" - közölte Szél Bernadett független országgyűlési képviselő pénteken.

Szél arra utalt, hogy ő beterjesztett egy olyan javaslatot, amely az alaptörvényt is módosította volna azzal a céllal, hogy a képviselők otthonról is dolgozhassanak, ne kelljen összeülni - s ezzel az egészségüket kockáztatni a pandémia idején - a Kossuth téri épületben. Pontosabban a tervezet lehetővé tette volna a virtuális jelenléttel járó elektronikus ülésezést és távszavazást, ám ezt a Fidesz leszavazta.

A felhatalmazási törvény indokaiként Orbán Viktor márciusban a következőképpen fogalmazott: „A becslések persze eltérnek egymástól, de szeretném jelezni, hogy önök, mi, mindannyian, együtt, kilencven nap múlva sokkal rosszabb állapotban leszünk, mint most vagyunk”. Azaz nem zárta ki, hogy a parlament nem lesz képes összeülni, nem lesz meg a határozathozatalhoz szükséges jelenlét, így nem tudja majd a Ház megszavazni a veszélyhelyzetben született rendkívüli rendeletek 15 naponkénti meghosszabbítását.

Hogy Szél milyen javaslatot terjesztett be és ezt milyen indokkal utasította el a Fidesz, itt olvashat részletesebben:

Lett volna megoldás a felhatalmazási törvény kiküszöbölésére?

Miért nem ment bele a Fidesz abba, hogy a 21. században a képviselők digitálisan, otthonról szavazzanak? Ez a megoldás technikailag kivitelezhető lett volna, ám néhány buktatója mégiscsak van. "Én végig azt mondtam, működjön teljes értékűen a Ház a krízis alatt is - hiszen még háborúban is működött a parlament -, a járványra tekintettel azonban digitálisan.

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre. 

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.