Szigorít a kormány a feltételes szabadlábra helyezés szabályain

  • MTI/narancs.hu
  • 2020. június 10.

Belpol

A győri kettős gyermekgyilkosság után.

Az erőszak elleni zéró tolerancia jegyében az Igazságügyi Minisztérium törvényjavaslatot nyújtott be kedden az Országgyűlésnek a feltételes szabadságra bocsátás szigorításáról. A javaslat célja, hogy az emberi élet szándékos kioltásával járó bűncselekmények miatt határozott tartamú szabadságvesztésre ítéltek esetében  kizárja a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségét - mondta Varga Judit igazságügyi miniszter az MTI-nek szerdán.

A hozzátartozók védelme érdekében a törvényjavaslat további szigorítást is bevezet, és a hozzátartozók sérelmére elkövetett súlyos személy elleni erőszakos bűncselekmények esetén is a feltételes szabadságra bocsátás kizárásáról rendelkezik.

Varga Judit kiemelte: a kisebb tárgyi súlyú cselekményeknél is szükséges a szigorítás, ezért a javaslat a szabadságvesztés felfüggesztése esetén is előírja a pártfogó felügyelet és az áldozatoktól történő távoltartás elrendelésének kötelezettségét.

A törvényjavaslattal a kormány célja az, hogy a győri kettős gyermekgyilkossághoz hasonló tragikus eseteket megelőzze.

Egy győri férfi még decemberben verte agyon két gyermekét, majd magával is végzett. A férfi korábban azért ült börtönben, mert egy kalapáccsal felesége életére tört, de feltételesen a teljes büntetés letelte előtt szabadon bocsátották.

Orbán Viktor év eleji sajtótájékoztatóján a gyöngyöspatai romák szegregációja miatt megítélt kártérítés és a "börtönbiznisz" mellett a győri ügyről is azt mondta, hogy "sérti az emberek igazságérzetét." A másik oldalról kriminológusok és büntetőjogi szakértők amellett érvelnek, hogy a feltételes szabadon bocsátás teljes kizárása megnehezítheti a bűnelkövetők reintegrációját, illetve a börtönben is kevésbé lesznek motiváltak az együttműködésre.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.