Szlávik szerint használjon maszkot az, aki más emberek között van

  • narancs.hu
  • 2020. április 5.

Belpol

A súlyos esetek 85-90 százalékában jelentkezik a láz.

„Egészen biztos az, hogy az esetek száma a következő hónapokban még emelkedni fog” – mondta Szlávik János, a Szent László Kórház infektológus főorvosa az RTL Klub híradójának adott interjújában, amiről az Index írt.

A főorvos szerint jelenleg kevesebb mint száz koronavírussal fertőzött beteget ápolnak kórházban, és sokan maguk mennek be az ambulanciára, hogy teszteljék őket. Naponta 50-100 embert tesztelnek az egészségügyi intézményekben, de csak néhányukban mutatják ki a fertőzést.

„A statisztikák alapján a koronavírus-fertőzött 2-3 másiknak adja át a fertőzést, azonban vannak úgynevezett szuperterjesztők (...), akik a váladékaikkal akár száz másikat is meg tudnak fertőzni” – fogalmazott. Úgy látja, hogy a mostani csoportos fertőzések lassan tömegessé növik ki magukat.

Szerinte a hónap egyik legnagyobb tanulsága, hogy az idős páciensek állapota nagyon gyorsan romlik, ezért állandó felkészültségben kell lenni, hogy át tudják helyezni őket az intenzív osztályra. De van olyan beteg is, aki lekerült a lélegeztetőgépről, és a gyógyulás útjára lépett. Az infektológus azt javasolja, hogy aki emberek közé megy, az mindenképpen viseljen maszkot.

Elmondta, hogy láz, köhögés, mellkasi fájdalom és a fulladás jelentkezése esetén tesztelik az embereket. Nemrég szereztek tudomást egy fontos tünetről, a szag- és ízérzékelés elvesztéséről: ha ez fennáll, akkor azonnal felmerül a gyanú. A lázzal kapcsolatban pedig az derült ki, hogy a súlyos esetek 85-90 százalékában jellemző a magas testhőmérséklet, a fiataloknál viszont előfordulhat, hogy hőemelkedés nélkül folyik le a betegség.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.