Sztrájkolnak az ortopédcipő-készítők - az MTI nem hajlandó beszámolni erről
therapy-center-5112724_960_720.jpg

Sztrájkolnak az ortopédcipő-készítők - az MTI nem hajlandó beszámolni erről

  • 2020. augusztus 18.

Belpol

Ellehetetlenülhet a gyógyászati segédeszközök gyártása.

Egyre nehezebb helyzetben vannak az egyedi gyógyászati segédeszközök gyártói. Évek óta húzódik a gazdasági helyzetük rendezése, a szakemberek jó része nyugdíjközeli életkorú, és nincs tartaléka, hogy a vírus miatti leállás okozta kimaradást átvészelje. Erre a helyzetre akarja felhívni a figyelmet az Ortopéd Cipőkészítők Szövetsége (OCSZ), mely sztrájkot hirdetett augusztus második hetére.

A már zajló sztrájkról szóló közleményt az MTI nem volt hajlandó beszámolni, mert álláspontjuk szerint sztrájkba invitálásnak minősülhet, mely a szabályzatuk 14.8-as pontjába ütközik ("A közlemény nem mozgósíthat konkrét politikai akcióra, tüntetésen, vagy bármely rendezvényen történő részvételre...")

A szövetség az alábbi közleményt akarta megjelentetni az állami hírügynökségen keresztül:

Az Ortopéd Cipőkészítők Szövetsége sztrájkba hívta a magyar ortopéd cipő gyártással foglalkozó vállalkozásokat 2020.08.17-23 között. A munkalassító sztrájk célja, hogy felhívja a figyelmet a szakma létét és az ellátás biztonságát fenyegető mértékű alulfinanszírozottságra. A gyártók nem látják biztosítottnak a szabályos működéshez szükséges forrásokat, hiszen 10 évvel ezelőtt megállapított "hatósági árakon" kénytelenek dolgozni, mely már nem fedezi 2020-ban a termékek árait. A szövetség direkt erre a rövid hétre időzítette az első, figyelemfelhívó tiltakozást, mert így éri a legkevesebb hátrány a betegeinket, ugyanakkor amennyiben nem tapasztal a szakma ÉRDEMI előrelépést a finanszírozásban, ez esetben az ősz folyamán várhatóan több hétig tartó, vagy szükség esetén teljes munkabeszüntetéssel járó általános sztrájkot hirdetünk, hiszen nem tudják a kis gyártók saját forrásaikból tovább finanszírozni az állami ellátást.

A Magyar Narancs májusban számolt be arról, milyen nehéz helyzetben vannak az egyedi gyógyászati segédeszközök gyártói.

Minden ötödik kiesik

Az egyedi gyógyászati segédeszközök gyártóit eleve csődközeli állapotban érte a járvány. Évek óta húzódik a gazdasági helyzetük rendezése, a szakemberek jó része nyugdíjközeli életkorú, és nincs tartaléka, hogy a vírus miatti leállás okozta kimaradást átvészelje. „1994 óta dolgozunk, több megyében is van üzletünk, havi 500 pár cipőt készítettünk átlagosan a járvány előtt.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.