Társadalmi vitát indítana a kormány a zéró tolerancia lazításáról?

  • narancs.hu
  • 2020. október 3.

Belpol

Nagy István agrárminiszter legalábbis ezt lengette be.

Társadalmi vitát, párbeszédet indítani a jövőben a gépjárművezetéshez kapcsolódó alkoholfogyasztási szabályokra, a zéró tolerancia esetleges fellazításáról a kormány – mondta az MTI tudósítása szerint Nagy István agrárminiszter pénteken egy borászrendezvényen.

Magyarországon 2008-ban vezették be a zéró toleranciát, ami szerint mint ismert, vezetés előtt tilos akár csak egy pohár szeszes italt is meginni.

A KSH adatai alapján a felvetés már csak azért is felettébb érdekes, mert csak tavaly 27 801 ittas vezetőt kaptak el közúti ellenőrzések során és 1353 esetben ittas járművezető volt baleset okozója.

Jelenleg Európában Magyarország valóban azon kevés ország közé tartozik – Csehország vagy Szlovákia mellett például – ahol zéró tolerancia van érvényben.

Európában a közúti balesetek mintegy negyedét okozza az alkoholfogyasztás, Magyarországon ez az arány az érvényben lévő szabályos miatt azonban jóval alacsonyabb.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.