A DK-s Sebián Petrovszki László már kedd reggel közölte Facebookon a hétfő este megkapott választásitörvény-módosító javaslatot látván, hogy „választási atombombát dobtak le” Budapestre:
a kedd délelőtt a parlamenti igazságügyi bizottságában megtárgyalt javaslat alapján nagyjából minden budapesti választókerületet átrajzolna a kormány 2026-ra.
A KDNP-s Vejkey Imre hétfő délután hívta össze a bizottságot. A napirenden szerepel a választási törvény módosítása is, de ezt be sem nyújtotta a kormány az Országgyűlésnek. A bizottság tagjai hétfőn 23 óra előtt nem sokkal kapták meg a 65 oldalas javaslatot, aminek legfontosabb változása, hogy Budapesten a lakosság csökkenése miatt az eddigi 18 helyett csak 16 választókerület lesz, tehát kettővel kevesebb egyéni képviselő juthat be az Országgyűlésbe a fővárosból, Pest megyében viszont az eddigi 12 helyett 14 választókerület lesz 2026-ban.
Bár már Karácsony Gergely is kritizálta, hogy Budapest kisebb képviseletet kap, valójában azt már 2022 óta lehetett tudni, hogy hozzá kell nyúlni a térképhez, ugyanis több egyéni választókerületben is meghaladja a törvényileg előírt 20 százalékot a választópolgárok számában az eltérés az országos átlaghoz képest. Az sem meglepetés, hogy Pest megye népessége nőtt, ugyanis ott több választókerületben jelentős mértékben nőtt a választópolgárok száma. A kormány tulajdonképpen az utolsó pillanatig halogatta a döntést, ugyanis a választás előtti évben ezeken már nem lehet módosítani, így december 31-ig meg kellett hozni.
A módosító több technikai részletre is kitér, például orvosolják azt is, ha hasonló eredmény születik, mint ami Budapesten nyáron Vitézy Dávid és Karácsony Gergely közt: a javaslat szerint automatikusan újra kell számolni a szavazatokat abban az esetben, ha az első és a második közti különbség az önkormányzati választás az összes leadott szavazat 0,5 százalékánál, az országgyűlési választáson 101 szavazatnál kisebb. A jövőben nem lesz szükség lakcímkártyára szavazáson, nem lesz kötelező borítékot adni a választóknak, a választási értesítőt pedig a választópolgárok elektronikus tárhelyére is elküldi a Nemzeti Választási Iroda.
És akkor jöhetnek a választókerületek Budapesten:
- Az 1. számú választókerületbe a módosítás után viszont már csak az I. kerület maradna benne teljesen, amihez az V., a VI., a VII., a XI. és XII. kerület egyes részeit tennék hozzá.
- A 2. számú választókerületbe a módosítás után viszont az V., a VIII., és a IX. kerület fennmaradó részeiből áll majd.
- A 3. számú választókerület jelenleg a teljes XII. kerületből és a II. kerület egy részéből áll, a módosítás után viszont a XI. kerület egyes részei is ide kerülhetnek.
- A módosítás után a 4. számú választókerület csak a II. kerületből állhat, eddig a III. kerület egyes részei is ide tartoztak.
- Az 5. számú választókerület a módosítás után a VI. és a XIII. kerület egy részével, illetve a Margitszigettel bővül.
- A 6. számú választókerület most a VIII. és a IX. kerület egy részéből áll, a módosítás után a VII., VIII., XIV. és XV. kerület egyes részeiből fog állni.
- A 7. számú választókerület is színesebb lesz, a XIII. kerülethez hozzácsapják a VIII., a X. és a XIV. kerület egyes részeit.
- A 8. számú választókerületbe eddig a XIV. kerület nagy része tartozott, ez megváltozihat úgy, hogy a a IX., a XVIII. egyes részei és a teljes XIX. kerület is ide kerül.
- A 9. számú választókerület eddig a X. és XIX. kerület egyes részeiből állt, a jövőben a IX., XI., XX. kerületek egyes részei és a XXI. kerület tartozik majd oda.
- A 10. számú választókerület Óbudát jelölte eddig, a XI. kerület és a XXII. kerület kapja meg ezt a számot 2026-ban.
- Mindeközben Óbuda legnagyobb része a 11. számú választókerület alá kerül.
- A 12. számú választókerület a IV. kerület mellé a XIII. kerület bizonyos részeit kapja meg-
- A 13. számú egyéni választókerület a IV. és XV. kerület egyes részeiből állhat.
- A 14. számú egyéni választókerülethez a X., XVI., és XVIII. kerület egyes részei tartoznának.