Tényleg összejöhet Orbánnak, hogy mindenkit le lehessen gyanúsítás nélkül is hallgatni

  • narancs.hu
  • 2017. március 19.

Belpol

Azt fogjuk kiírni az országhatárra, hogy „ne szólj szám, nem fáj fejem”!

A Fidesz rendőrállamot akar kiépíteni – ez éppenséggel nem újság, de most tényleg olyan törvényt készülnek megszavazni, hogy Sztálin is elégedetten csettintene.

„Orbán Viktornak rendesen tele van a nadrágja, ha tízmillió magyart akar éjjel-nappal megfigyeltetni” – mondta pénteki sajtótájékoztatóján Vadai Ágnes, a DK alelnöke arról a legújabb fideszes törvényjavaslatról, amelynek alapján

bűncselekmény gyanúja nélkül is bárkit meg lehetne figyelni.

„Itt van az új III/III-asok kora” – folytatta Vadai, s egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy a Terrorelhárítási Központ már most is bírói engedély nélkül végezhet megfigyelést, annak ellenére, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága kimondta, hogy az

ellentétes az emberi jogok európai egyezményével.

Más ellenzéki képviselők is megszólaltak a törvénytervezet kapcsán. Az ATV Híradójában Sneider Tamás, a Jobbik alelnöke orwellinek nevezte az elképzelést. „Az Orbán-kormány mindent megpróbál megtenni annak érdekében, hogy a hatalmát biztosítsa és visszaéljen ezzel a hatalommal. Ennek ezernyi jelét mutatta az elmúlt időszakban” – fogalmazott a politikus.

Nagy kérdés, hogy mit szól a dologhoz az MSZP, illetve az ilyesmire mindig is oly kényes LMP, lévén a büntetőeljárásról szóló új törvénycsomag része az a módosítás is, ami lehetővé tenné a gyanúsítás nélküli lehallgatást, magyarán azt, hogy bárkit le lehessen „törvényesen” hallgatni – ám ez kétharmados jóváhagyást igényel. A jelen lévő képviselők kétharmadának az OK-ját.

A Fidesznek nincs kétharmada, de ha pár képviselőt sikerül mozgósítania, vagy egyáltalán távolmaradásra bírnia,

akkor már másnap szerelhetik a poloskákat

fölfelé, és hallgathatják, hogy miről beszélsz a családtagjaiddal és üzletfeleiddel.

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”