A Magyarországon működő 530 gyermekotthonból 440-ben már elkezdődött a soron kívüli hatósági vizsgálat – ezt közölte Rétvári Bence az MSZP-s Gurmai Zita kérdésére. Az államtitkár arról is írt, hogy március 1-től azonnal életbe lépett egy kötelező pszichológiai alkalmassági vizsgálat a gyermekvédelmi intézményvezetők és helyetteseik kinevezésének feltételeként.
A Belügyminisztérium (BM) az ATV Híradóval azt közölte: szerdáig, azaz április 10-ig
507 intézmény helyszíni ellenőrzése történt meg, melyek közül 405 állami, 3 nem állami és 99 egyházi fenntartó fenntartásában működik.
„A gyermekotthonok soron kívüli hatósági ellenőrzése olyan átfogó ellenőrzés, amely az intézmény egészére kiterjed és elsősorban a gyermekbántalmazási esetekre, az ezzel kapcsolatban tett feljelentésekre, a bántalmazott gyermek számára nyújtott egyéni és csoportos segítségre, a bántalmazási esetek belső kivizsgálására, a megtett intézkedésekre fókuszál” – fogalmazott a tárca válaszában.
Továbbá arról adott tájékoztatást a minisztérium, hogy „a megfelelő következtetések levonása, a hatósági ellenőrzések megállapításainak és a gyermekotthonok működésének kiértékelése, további intézkedések meghatározása a soron kívüli hatósági ellenőrzések befejezését követően várható, így az esetleges bűncselekményekkel kapcsolatban feltett kérdésre is csak ezt követően adható érdemi válasz”. Magyarán nem derült ki, hogy felmerült-e valamelyik intézményben a bűncselekmény gyanúja.
Ahogyan arról lapunk számolt be elsőként, a BM a gyermekotthonok soron kívüli vizsgáltát rendelte el márciusban, szoros összefüggésben az elmúlt hetekben a sajtóban megjelent beszámolókkal, amelyek a hazai gyermekotthonokkal kapcsolatos elképesztő viszonyokról számoltak be.