Több mint 800 millióért kaphat campust a kínai Fudan egyetem Budapesten

  • narancs.hu
  • 2021. január 1.

Belpol

Az év utolsó közlönyében jelent meg az erről szóló kormánydöntés.

Azt már két éve tudni lehetett, hogy a Kínai Népköztársaság felsőoktatásának egyik zászlóshajója, a Fudan Egyetem Budapesten készül kibővíteni oktatási-kutatási tevékenységét. 2018 őszén jelent meg a Magyar Közlönyben az a rendelet, amiben Orbán Viktor megbízta a technológiáért felelős minisztert, a külgazdasági és külügyminisztert és az igazságügyi minisztert azzal, hogy az egyetem budapesti campus-nyitását elősegítő Kínai-Magyar megállapodás szövegét haladéktalanul terjesszék a kormány elé.

Idén nyáron már arról jelent meg hír, hogy a Fudan a Budapesti Corvinus Egyetemmel és a Magyar Nemzeti Bankkal együttműködésben 2019 tavaszán megalapította a Fudan–Corvinus Double Degree MBA programot, amely a budai várban található úgynevezett Bölcs Vár épületében tartja képzéseit. A 2019-ben indult programnak akkor két évfolyama volt 18, illetve 17 hallgatóval.

🇭🇺🇨🇳👨‍🎓A világ élvonalába tartozó sanghaji Fudan Egyetem magyarországi campus-ának megalapítása újabb mérföldkőhöz...

Posted by Magyarország Sanghaji Főkonzulátusa/Consulate General of Hungary, Shanghai on Monday, August 17, 2020

Most az mfor.hu vette észre, hogy a december 31-én megjelent Magyar Közlönyben szerepel egy határozat a kínai intézménynek juttatandó budapesti campus beruházásáról. A nyakatekert szöveg a következőképpen szól: „a Kormány egyetért a Fudan Egyetem elhelyezéséhez és a Budapest és az agglomeráció fejlesztésével összefüggő állami feladatokról, valamint egyes fejlesztések megvalósításáról, továbbá egyes törvényeknek a Magyarország filmszakmai támogatási programjáról szóló SA.50768 számú Európai Bizottsági határozattal összefüggő módosításáról szóló 2018. évi XLIX. törvény 1. melléklet 4. pontjában meghatározott létesítményfejlesztés megvalósításához szükséges ingatlanok tulajdonjogának – legfeljebb a független szakértő által meghatározott  forgalmi értéken, per-, teher- és igénymentesen - az állam javára történő megszerzésével”.

A szöveg ugyan nem jelöli meg pontosan az ingatlan vagy ingatlanok helyét, azt azonban rögzíti, hogy az erre fordítható keret 821 492 000 forint.

Arról még szeptemberben beszélt a Magyar Hírlapnak Horváth Levente a Magyar Nemzeti Bank elnöki főtanácsadója, hogy öt-hatezres lesz a budapesti Fudan campuson a hallgatói létszám, 500 fős az oktatói gárda, és négy-öt karon kezdődne el az oktatás 2024-ban. Horváth elmondása szerint várhatóan gazdasági, nemzetközi kapcsolatok, orvosi, műszaki tudományok területeken tanulhatnak majd a jelentkezők. Az MNB főtanácsadója azt is hozzátette, a Fudan Egyetem professzorai „beoktatnak” majd más hazai egyetemekre, az alapképzésekre is, így a magyar hallgatók már a saját egyetemükön tapasztalatokat szerezhetnek a Fudan Egyetemről. Továbbá azt is hozzáfűzte, hogy az új campus még a turizmust is felpörgetheti, hiszen a nemzetközi vendégelőadókon és a Fudanhoz kapcsolódó cégek munkatársai mellett a külföldi hallgatók szülei, rokonai, barátai ide utaznának meglátogatni őket, és akkor már körülnéznének Magyarországon.

A Fudan Egyetem érkezésének híre korábban többek között azért váltott ki vegyes fogadtatást, mert a kormány épp akkor kezdte el az előkészítését, amikor a CEU-t az ország elhagyására kényszerítették, miközben a Fudan éppen olyan kettős diplomák kiadására készül, amilyenek miatt a CEU-t támadták a kormányoldalról.

A közlönyben megjelent kormánydöntés ugyanakkor azért is érdekes, mert a rendeletben szereplő összeg aligha elég egy olyan campus megvásárlására, melyen négy-öt karon folyik majd képzés többezer hallgató és többszáz oktató részvételével. Érdemes ezt az összeget összevetni a Pázmány Péter Egyetem költözésével kapcsolatban nyilvánosságra hozott financiális kerettel. Abban az esetben ugyanis az új PPKE campus kialakításának pusztán a tervezési költsége 2020 és 2023 között nagyjából 9 milliárd forint – ahogy erről részletesebben is beszámoltunk.

Korábban többször felmerült, hogy a rohamtempóval állami tulajdonba vett egykori piliscsabai – Makovecz Imre tervezte – Pázmány-campussal mi a kormányzat szándéka. Mivel a katolikus egyház ingyen adta át a területet a rajta álló épületegyüttessel az államnak, az sem lenne elképzelhetetlen, hogy a most megítélt összeget ennek a területnek a kibővítésére szánnák. Ám erről egyelőre nem jelent meg hivatalos rendelkezés.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.