Több mint 800 millióért kaphat campust a kínai Fudan egyetem Budapesten

  • narancs.hu
  • 2021. január 1.

Belpol

Az év utolsó közlönyében jelent meg az erről szóló kormánydöntés.

Azt már két éve tudni lehetett, hogy a Kínai Népköztársaság felsőoktatásának egyik zászlóshajója, a Fudan Egyetem Budapesten készül kibővíteni oktatási-kutatási tevékenységét. 2018 őszén jelent meg a Magyar Közlönyben az a rendelet, amiben Orbán Viktor megbízta a technológiáért felelős minisztert, a külgazdasági és külügyminisztert és az igazságügyi minisztert azzal, hogy az egyetem budapesti campus-nyitását elősegítő Kínai-Magyar megállapodás szövegét haladéktalanul terjesszék a kormány elé.

Idén nyáron már arról jelent meg hír, hogy a Fudan a Budapesti Corvinus Egyetemmel és a Magyar Nemzeti Bankkal együttműködésben 2019 tavaszán megalapította a Fudan–Corvinus Double Degree MBA programot, amely a budai várban található úgynevezett Bölcs Vár épületében tartja képzéseit. A 2019-ben indult programnak akkor két évfolyama volt 18, illetve 17 hallgatóval.

🇭🇺🇨🇳👨‍🎓A világ élvonalába tartozó sanghaji Fudan Egyetem magyarországi campus-ának megalapítása újabb mérföldkőhöz...

Posted by Magyarország Sanghaji Főkonzulátusa/Consulate General of Hungary, Shanghai on Monday, August 17, 2020

Most az mfor.hu vette észre, hogy a december 31-én megjelent Magyar Közlönyben szerepel egy határozat a kínai intézménynek juttatandó budapesti campus beruházásáról. A nyakatekert szöveg a következőképpen szól: „a Kormány egyetért a Fudan Egyetem elhelyezéséhez és a Budapest és az agglomeráció fejlesztésével összefüggő állami feladatokról, valamint egyes fejlesztések megvalósításáról, továbbá egyes törvényeknek a Magyarország filmszakmai támogatási programjáról szóló SA.50768 számú Európai Bizottsági határozattal összefüggő módosításáról szóló 2018. évi XLIX. törvény 1. melléklet 4. pontjában meghatározott létesítményfejlesztés megvalósításához szükséges ingatlanok tulajdonjogának – legfeljebb a független szakértő által meghatározott  forgalmi értéken, per-, teher- és igénymentesen - az állam javára történő megszerzésével”.

A szöveg ugyan nem jelöli meg pontosan az ingatlan vagy ingatlanok helyét, azt azonban rögzíti, hogy az erre fordítható keret 821 492 000 forint.

Arról még szeptemberben beszélt a Magyar Hírlapnak Horváth Levente a Magyar Nemzeti Bank elnöki főtanácsadója, hogy öt-hatezres lesz a budapesti Fudan campuson a hallgatói létszám, 500 fős az oktatói gárda, és négy-öt karon kezdődne el az oktatás 2024-ban. Horváth elmondása szerint várhatóan gazdasági, nemzetközi kapcsolatok, orvosi, műszaki tudományok területeken tanulhatnak majd a jelentkezők. Az MNB főtanácsadója azt is hozzátette, a Fudan Egyetem professzorai „beoktatnak” majd más hazai egyetemekre, az alapképzésekre is, így a magyar hallgatók már a saját egyetemükön tapasztalatokat szerezhetnek a Fudan Egyetemről. Továbbá azt is hozzáfűzte, hogy az új campus még a turizmust is felpörgetheti, hiszen a nemzetközi vendégelőadókon és a Fudanhoz kapcsolódó cégek munkatársai mellett a külföldi hallgatók szülei, rokonai, barátai ide utaznának meglátogatni őket, és akkor már körülnéznének Magyarországon.

A Fudan Egyetem érkezésének híre korábban többek között azért váltott ki vegyes fogadtatást, mert a kormány épp akkor kezdte el az előkészítését, amikor a CEU-t az ország elhagyására kényszerítették, miközben a Fudan éppen olyan kettős diplomák kiadására készül, amilyenek miatt a CEU-t támadták a kormányoldalról.

A közlönyben megjelent kormánydöntés ugyanakkor azért is érdekes, mert a rendeletben szereplő összeg aligha elég egy olyan campus megvásárlására, melyen négy-öt karon folyik majd képzés többezer hallgató és többszáz oktató részvételével. Érdemes ezt az összeget összevetni a Pázmány Péter Egyetem költözésével kapcsolatban nyilvánosságra hozott financiális kerettel. Abban az esetben ugyanis az új PPKE campus kialakításának pusztán a tervezési költsége 2020 és 2023 között nagyjából 9 milliárd forint – ahogy erről részletesebben is beszámoltunk.

Korábban többször felmerült, hogy a rohamtempóval állami tulajdonba vett egykori piliscsabai – Makovecz Imre tervezte – Pázmány-campussal mi a kormányzat szándéka. Mivel a katolikus egyház ingyen adta át a területet a rajta álló épületegyüttessel az államnak, az sem lenne elképzelhetetlen, hogy a most megítélt összeget ennek a területnek a kibővítésére szánnák. Ám erről egyelőre nem jelent meg hivatalos rendelkezés.

Figyelmébe ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.