Török Gábor: Ha 45 százalék alatt teljesít a Fidesz, az életben tartja a diskurzust a válságról

  • narancs.hu
  • 2024. május 15.

Belpol

A politológus szerint az is kérdés, mennyire hatolt be a Fidesz táborába a magyarpéterizmus.

Össze sem lehet hasonlítani a korábbi kampányokkal a mostanit, ráadásul nem csak az elmúlt 14 év hasonló eseményeiről van itt szó, hanem a rendszerváltás óta eltelt kampányok összességérőlmondta Török Gábor politológus a Telexnek adott interjújában, utalva arra, hogy Magyar Péter megjelenése mindent felforgatott.

A választás eredményének is nagy a tétje, hiszen vannak olyan mérések, amelyek 40 százalék alá saccolják a Fidesz támogatottságát, miközben a párt leggyengébb európai parlamenti választási szereplése a 47 százalék volt még 2004-ben.

Török szerint ha a kormánypárt efölött teljesít, az stabilizálja a helyzetét, ám ha ezalatt, sőt ha ez a szám közelebb kerül a 40-hez, vagy akár alámegy, az egy nehezen kezelhető helyzetet fog előidézni és hosszú távon életben tarthatja a Fidesz válságáról elindult diskurzust.

Az elemző hozzátette, hogy a Fideszen már március elején látható válságjelek mostanra lenyugodtak, és ha 45 százalék feletti lesz az eredmény, akkor azt is ki lehet jelenteni, hogy túlélte a Fidesz a rövidtávon jelentkező problémákat.

Hozzátette, az a nagy kérdés, hogy a Fidesz táborába mennyire mélyen tudott behatolni a magyarpéterizmus és ezzel kapcsolatban is nagyon eltérő eredményű kutatásokat lehet látni. Vannak olyanok, amelyek szerint egyáltalán nem, mások szerint minimálisan, illetve olyanok is akadnak, amelyek azt mérték, hogy egy kicsit a minimálisnál is erősebben. A valóságot viszont csak június 9-én fogjuk meglátni.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.