Transzatlanti pávatánc: Brüsszelben keménykedik, New Yorkban hátrál a kormány CEU-ügyben

  • narancs.hu
  • 2017. augusztus 15.

Belpol

Most az látszik valószínűbbnek, hogy Budapesten marad az egyetem.

A kormány a napokban nehezen überelhető érveléssel utasította vissza az Európai Bizottság és a Velencei Bizottság felsőoktatási törvénnyel kapcsolatos kifogásait: Soros György. Azt hangoztatták, hogy semmit sem változtatnak a törvény tavasszal elfogadott, a CEU-t hátrányosan érintő módosításain, és különben is, Soros egyeteme sem állhat a törvények felett.

Ehhez képest a hvg.hu információi szerint a kormány épp egy olyan megállapodást készül kötni a CEU székhelyéül szolgáló New York állammal, amely épp saját törvényük követelményeit puhítaná fel. Eleve engedmény volt már az is, hogy New York állammal tárgyalnak, a törvény ugyanis azt írja elő, hogy egy előzetes megállapodás is szükséges lenne a szövetségi kormánnyal.

Michael Ignatieff, a CEU rektora és helyettesei

Michael Ignatieff, a CEU rektora és helyettesei

Fotó: MTI - Balogh Zoltán

A megállapodás tervezett szövege további érdekességeket tartalmaz. Míg a törvényben az szerepelt, hogy a CEU-nak idén év végéig Budapest mellett Amerikában is működnie kell, a megállapodás a hvg.hu szerint megelégszik amerikai „felsőoktatási tevékenységgel”. Így az egyetemnek nem kell új kampuszt építenie és képzési palettát beindítania – ami lehetetlen lenne –, hanem elég, ha egy amerikai egyetemmel megállapodnak valamilyen képzési program átvételéről. Michael Ignatieff rektor állítólag már tárgyal is ilyesmiről.

Egy hátrányos kitétel alól úgy tűnik, nem menekül meg a CEU: elveszíti azt a jogát, hogy az unión kívülről érkező oktatói külön munkavállalási engedély nélkül taníthatnak Budapesten. Ez az adminisztratív nehézség azonban aligha jelenti az intézmény végét, így ha igazak a HVG értesülései, akár egy-két héten belül rendeződhet az egyetem helyzete.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.