Be lehet-e záratni a bátonyterenyei akkufeldolgozót?

Tűzön-bűzön át

Belpol

A két éve épült akkumulátorfeldolgozót tavaly robbanás rázta meg, idén tűz ütött ki benne. Az ellenőrök rosszul lettek a bűztől, a bírság már meghaladja a 100 millió forintot, de nincs foganatja. A mozgolódó civilek a polgármester szerint csak Fidesz-ellenesek. Ez Bátonyterenye, amelyet Nógrád megyei látogatásán elkerült Novák Katalin.

„Számomra az emberi találkozások a legfontosabbak. A három nap alatt több olyan kistelepülésen is jártam, ahol köztársasági elnök még nem. Ez az itt élőknek láthatóan sokat jelent” – olvasható az Irányítsuk oda a reflektort, ahová kevesebb fény jut! című interjúban, amelyet Novák Katalin köztársasági elnök adott a Nógrád Megyei Hírlapnak július 8-án.

Az államfő, mint az újság írta, június végén három napra „a vármegyébe költöztette a Sándor-palotai munkavégzést”. A nool.hu-n el lehet olvasni, Novák Katalin Alsópetényben, a Prónay-kastélyban „szűkebb hazánk vezetőivel”, Becsó Zsolt és Balla Mihály országgyűlési képviselővel, Skuczi Nándor megyei közgyűlési elnökkel, Szabó Sándor főispánnal és Bagó József vármegyei főjegyzővel „előremutató találkozón” tárgyalt az árvizektől veszélyeztetett falvakról és „a csodálatos természeti környezetből fakadó előnyök” kiaknázásáról.

Ne ugráljanak örökké

Novák Katalin Balassagyarmaton szörpöt osztott, sütizett és „rollerre is pattant”. Egy mentőkutyás bemutató után azt mondta, „két örökbe fogadott kutyája várja otthon, és csak arra kíváncsi, hogyan érhetné el, hogy ne ugráljanak örökké”. Megismerhette Karancsberényben „a nógrádi ropi készítésének titkait”, Mátraverebély-Szentkúton a hívekkel együtt imádkozott Szent László csontereklyéje előtt, és „arra is szakított időt, hogy a bátonyterenyei tízgyermekes Haraszti család minden tagját megismerje”. Találkozott Szedlák Józsefnével, „az ország utolsó kézzel-lábbal harangozó hölgyével”.

Hétfőtől szerdáig huszonegy ilyen programja volt. A három napot bemutató huszonkét cikk, két videó és egy podcast ugyanakkor nem említi, hogy a megyeszékhely, Salgótarján polgármestere, Fekete Zsolt (SSZE–DK–Jobbik–LMP–Momentum–MSZP–Párbeszéd–Tarjáni Városlakó Egyesület) is kapott négy percet Novák Katalintól. Az ellenzéki városvezető a Magyar Narancs kérdésére közölte, már hozzászoktak ahhoz, hogy a lap nem írja le a salgótarjáni városvezetők nevét. Novák Katalinnak Fekete Zsolt az önkormányzat gondjait hozta szóba: 1,7 milliárdra lenne szükség ahhoz, hogy eltűnjön a működési hiány, mely az önkormányzati támogatások megnyirbálása és a tavalyi energiaár-robbanás miatt ugrott meg. Az államfő azt mondta, a kérést továbbítja az illetékes szervek felé.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?

Kérik vissza Szepit

Kiskunhalason civilekkel együtt fideszes politikusok tüntettek egy főhatósági döntés, a kórházigazgató menesztése miatt. Mivel a leváltást senki sem indokolta, a helyiek intrikát sejtenek mögötte, és meg is találták a bűnöst.