Összehangolt gyűlöletkeltés Jámbor András képviselő és a Szikra Mozgalom ellen

Az ellenséggyár sztahanovistái

Belpol

A fideszes ellenségképgyártás és az akár a legutálatosabb bűnökkel való rágalmazó gyanúsítgatás bevett eszköze a kormánypárti kampányoknak. Ennek újabban egy kis újbalos mozgalom és annak egyetlen parlamenti képviselője, Jámbor András az áldozata.

„Tudjuk azt, hogy milyen, ha elkezd egy normális, jól szervezett párt ellenségmenedzseléssel foglalkozni” – 2021 októberében mondta ezt Néző László, aki a propagandamédiát összefogó Mediaworks központi szerkesztőségének főnöksége mellett egy ideje már a Magyar Nemzetet is képes irányítani. Néző persze Marki-Zay Péterre gondolt, akitől egy nagyon rövid időre, az ellenzéki előválasztás környékén mintha megijedt volna a Fidesz. Az „ellenségmenedzselés” az egyik legfinomabb megfogalmazása annak, ami a Fidesz politikájának az alapja: annak, amikor iszonyatos pénzeket felemésztve mega­fonostul, plakátostul és KESMA-stul összehangoltan hazudnak a rájuk veszélyesnek gondolt emberekről. Az „ellenségmenedzselés” annyira hatásos, hogy Márki-Zayról pár hónap alatt beleültették az arra hajlamosak agyába, hogy a politikus pusztán Gyurcsány legújabb trükkje, aki ráadásul azonnal küldené a magyar katonákat az ukrajnai frontra.

És még csak nem is Márki-Zay járt a legrosszabbul azok közül, akik megkapták a maguk ellenségmenedzselését: 2018-ban a még frissen néppártosodott Vona Gábornak vég nélküli buzizást és muszlimozást zúdítottak a nyakába, ami még azt is zavarta, akiben amúgy élénken élt a hajdani Vona képe, aki ugyancsak hajlamos volt hasonlókra. De zaklatták már a lakhelye előtt Hadházy Ákost, és amikor úgy vélték, hogy Donáth Annát kezdik megszeretni az emberek, 2019-ben – tehát jóval pártelnökké választása előtt – azzal rágalmazták, hogy a Szigeten egy 18 év alatti lányt zaklatott. Az állampárt működésének fontos eleme, hogy mindig legyen kijelölt ellenség.

Nem létezik, de veszélyes

A Szikra Mozgalom saját bevallása szerint még középtávon sem veszélyes a Fideszre. Az újbalos szerveződés egyelőre párttá sem alakult, nagyjából 150-200 aktív tagjával azzal együtt sem választási alternatíva egyelőre, hogy az ország ellenzéki nyilvánosságára nagy hatással lévő Partizán YouTube-csatorna nemcsak világnézetileg, hanem dolgozói állományában is jelentős átfedést mutat a tagságával.

A magyar politikára gyakran jellemző azonnali messiásvárás helyett a Szikra vezetősége szerint 10-15 éves távlatban érdemes gondolkodni, ami azért elég nagy idő a most már 2040-es terveket szövögető Orbán Viktor világában is. A mozgalom Józsefvároson kívül jelenleg csak nyomokban létezik, és bár fel tudnak mutatni pár jól (vagyis a megszokottnál jobban) sikerült performance-t, a legnagyobb teljesítményük eddig Jámbor András egykori Mérce-főszerkesztő Országgyűlésbe juttatása. Úgyhogy az állam összes erőforrásával rendelkező Fidesznek aligha kell rettegnie Jámbortól, aki jelenleg a csaknem mérhetetlen támogatottságú Párbeszéd frakciójában ül.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.