Összehangolt gyűlöletkeltés Jámbor András képviselő és a Szikra Mozgalom ellen

Az ellenséggyár sztahanovistái

Belpol

A fideszes ellenségképgyártás és az akár a legutálatosabb bűnökkel való rágalmazó gyanúsítgatás bevett eszköze a kormánypárti kampányoknak. Ennek újabban egy kis újbalos mozgalom és annak egyetlen parlamenti képviselője, Jámbor András az áldozata.

„Tudjuk azt, hogy milyen, ha elkezd egy normális, jól szervezett párt ellenségmenedzseléssel foglalkozni” – 2021 októberében mondta ezt Néző László, aki a propagandamédiát összefogó Mediaworks központi szerkesztőségének főnöksége mellett egy ideje már a Magyar Nemzetet is képes irányítani. Néző persze Marki-Zay Péterre gondolt, akitől egy nagyon rövid időre, az ellenzéki előválasztás környékén mintha megijedt volna a Fidesz. Az „ellenségmenedzselés” az egyik legfinomabb megfogalmazása annak, ami a Fidesz politikájának az alapja: annak, amikor iszonyatos pénzeket felemésztve mega­fonostul, plakátostul és KESMA-stul összehangoltan hazudnak a rájuk veszélyesnek gondolt emberekről. Az „ellenségmenedzselés” annyira hatásos, hogy Márki-Zayról pár hónap alatt beleültették az arra hajlamosak agyába, hogy a politikus pusztán Gyurcsány legújabb trükkje, aki ráadásul azonnal küldené a magyar katonákat az ukrajnai frontra.

És még csak nem is Márki-Zay járt a legrosszabbul azok közül, akik megkapták a maguk ellenségmenedzselését: 2018-ban a még frissen néppártosodott Vona Gábornak vég nélküli buzizást és muszlimozást zúdítottak a nyakába, ami még azt is zavarta, akiben amúgy élénken élt a hajdani Vona képe, aki ugyancsak hajlamos volt hasonlókra. De zaklatták már a lakhelye előtt Hadházy Ákost, és amikor úgy vélték, hogy Donáth Annát kezdik megszeretni az emberek, 2019-ben – tehát jóval pártelnökké választása előtt – azzal rágalmazták, hogy a Szigeten egy 18 év alatti lányt zaklatott. Az állampárt működésének fontos eleme, hogy mindig legyen kijelölt ellenség.

Nem létezik, de veszélyes

A Szikra Mozgalom saját bevallása szerint még középtávon sem veszélyes a Fideszre. Az újbalos szerveződés egyelőre párttá sem alakult, nagyjából 150-200 aktív tagjával azzal együtt sem választási alternatíva egyelőre, hogy az ország ellenzéki nyilvánosságára nagy hatással lévő Partizán YouTube-csatorna nemcsak világnézetileg, hanem dolgozói állományában is jelentős átfedést mutat a tagságával.

A magyar politikára gyakran jellemző azonnali messiásvárás helyett a Szikra vezetősége szerint 10-15 éves távlatban érdemes gondolkodni, ami azért elég nagy idő a most már 2040-es terveket szövögető Orbán Viktor világában is. A mozgalom Józsefvároson kívül jelenleg csak nyomokban létezik, és bár fel tudnak mutatni pár jól (vagyis a megszokottnál jobban) sikerült performance-t, a legnagyobb teljesítményük eddig Jámbor András egykori Mérce-főszerkesztő Országgyűlésbe juttatása. Úgyhogy az állam összes erőforrásával rendelkező Fidesznek aligha kell rettegnie Jámbortól, aki jelenleg a csaknem mérhetetlen támogatottságú Párbeszéd frakciójában ül.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mint egy óvodás”

A közszereplők cáfolhatóan hamis privát legendáival az egyik fő probléma az irracionalitás, a logikátlanság – vélekedik a történész. A többi közt Magyar Péter sikeréről is beszélgettünk Ungváry Krisztiánnal, aki nem hiszi, hogy az országban hamarosan véget érne az agymosó demagógia uralma.

Kérik vissza Szepit

Kiskunhalason civilekkel együtt fideszes politikusok tüntettek egy főhatósági döntés, a kórházigazgató menesztése miatt. Mivel a leváltást senki sem indokolta, a helyiek intrikát sejtenek mögötte, és meg is találták a bűnöst.