"A budai Várnegyedben található Táncsics Mihály utcában, egy patinás műemléképületben bérel meglehetősen olcsón önkormányzati lakást Palkovics László innovációs és technológiai miniszter" - írta meg a 24.hu.
A portál arra hívta fel a figyelmet, hogy míg Palkovics vagyonnyilatkozata szerint egy 400 négyzetméteres lakóingatlant birtokol Kecskeméten, a miniszter mégsem ott, hanem a budai Várnegyedben lakik életvitelszerűen. A helyszínen - a látszólag edzésből a lakáshoz érkező - Palkovicsot a lap le is fotózta.
A Mátyás-templom szomszédságában található műemléképületben a 24.hu számításai szerint ráadásul a miniszter valószínűleg elég alacsony, alig több, mint 32 ezer forintnyi havi bérleti díjért lakhat.
A lap kérdései az Innovációs és Technológiai Minisztérium sajtóosztálya azt közölte, hogy Palkovics az önkormányzati lakás bérleti jogához lakáscserével jutott hozzá - még 2013-ban, tehát mielőtt felsőoktatási államtitkárrá nevezték ki. A 63 négyzetméteres ingatlant a közlemény szerint úgynevezett költségelvű bérleti díj alapján fizeti Palkovics, a pontos összegről azonban nem írtak. A 24.hu a Budavári Önkormányzat lakásrendelete alapján számolta ki, hogy az adott paraméterű lakás bérleti díja körülbelül 32 ezer forint lehet havonta. Ahogy írják, ez kirívóan alacsony ahhoz képest, hogy piaci áron a környékbeli, hasonló paraméterű lakásokért ennek tízszeresét is kérhetik.
A lap hozzáteszi, hogy egyébként két éve tart nyomozás a Budavári Önkormányzat ellen a "feltűnően olcsón osztogatott bérlakások ügyében". A IX. kerületi Ügyészség ekkor hűtlen kezelés bűntett gyanúja miatt endelt el nyomozást, ám a rendőrség először arra hivatkozott, nem történt bűncselekmény. Az ügyészség azonban felülbírálta ezt: kötelezte a Budapesti Rendőr-főkapitányság korrupciós és gazdasági bűnözés elleni főosztályát, hogy vizsgálja ki az ügyet. Az eljárás azóta is folyik - írják.
A 24.hu cikkével szinte egyidőben jelent meg az Indexen a Várnegyedben bérelhető műemléki önkormányzati lakások bérlési rendszeréről szóló cikk, amely azt hangsúlyozza, hogy a várban nem egyszerű az árképzés, és "nem mind nyomott ár, ami annak látszik".
"Nem kell kormányközeli VIP-nek lenni ahhoz, hogy valaki a vár lakója legyen egy olyan lakásban, amelynek – kissé félrevezetően bérleti díjnak nevezett – havi díja 600 forint négyzetméterenként" - írják.
A cikk azt magyarázza ugyanis, hogy a várbeli önkormányzati lakások egy típusa nem eladható és nem bérbeadható, hanem úgy nevezett örökölhető bérleti joggal lakhatják, akár évtizedek óta, és mivel a lakók nem adhatják el lakásaikat, ezért méltánytalan lenne a mindig növekvő bérleti díjnak kitenni őket: "Mivel ellentétben más kerületek lakásaival, ők nem vehették meg otthonukat az önkormányzattól sem kedvezményes, sem piaci áron, a megoldás az lett, hogy alacsonynak tűnő bérleti díjat fizetnek, lakásukért. Valójában megtévesztő bérleti díjról beszélni, itt igazából közös költségről van szó, amelyet az önkormányzat határoz meg" - írják. Az örökletes jogot készpénzért ugyan nem lehet eladni, de lakáscserével átadható a vevőnek, aki tulajdonképpen saját vagyont képező ingatlant cserél bérleti jogra. "A csereügyletekben az önkormányzatnak nincsen szerepe, semmiféle beleszólási joga, bárki juthat így ingatlanhoz és ugyanezek a szabályok érvényesek rá is" - hangsúlyozza az Index.