Újabb akkumulátorgyár épül, ez most Nyíregyházán

  • Narancs.hu/MTI
  • 2022. október 18.

Belpol

Később árulják el, mennyi pénzzel járul hozzá az állam a 300 milliárdos beruházáshoz.

Az idei év harmadik legnagyobb értékű beruházását indították el kedden Nyíregyházán, letették az alapkövét a dél-koreai W-Scope üzemének. A gyár szeparátorfilmet fog készíteni, ez az elektromos autók akkumulátorának egyik alkatrésze.

Az üzem révén 1200 új munkahely jön létre Nyíregyházán. 

A 300 milliárd forint értékű beruházás alapkőletételi ceremóniáján Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azt mondta, az Európai Bizottság előtt zajló notifikációs folyamat lezárulta után hozzák nyilvánosságra, mennyi állami támogatást ad Magyarország ehhez a nyíregyházi beruházáshoz. 

Szijjártó arról beszélt, az ukrajnai háborúnak azért  vannak ilyen súlyos következményei, mert Európa versenyképessége a fejlett európai technológia mellett az orosz nyersanyagokra épült. Nyíregyházán is elmondta, a szankciós politika megbukott, mert elszálltak az energiaárak és az infláció. Szerinte ebben a helyzetben Magyarországnak nem lehet más célja, mint fenntartani a gazdasági növekedést, beruházások révén. Idén Magyarországon megdőlt a beruházási rekord, mert ez a hely lett a találkozási pontja a legnagyobb nyugati és a legerősebb keleti cégeknek az autóipari forradalomban, amely a világgazdaságot leginkább meghatározó folyamat. Ehhez a sikerhez a ránk jellemző politikai stabilitás  is kellett, az alacsony adók, és az, hogy az állam nem különbözteti meg a beruházókat nemzetiségük alapján – mondta a miniszter.

A dél-koreai cégek alkotta beruházói közösség a harmadik legnagyobb az országban, a kétoldalú kereskedelmi forgalom tavaly elérte az ötmilliárd dollárt. 

Leadkép: az üzem területe most, fotó: MTI/Balázs Attila

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.