Újabb hat egyetemnél vezetnék be a "Corvinus-modellt"

  • narancs.hu
  • 2020. április 1.

Belpol

Alapítványok kezébe adnák őket, az alapítványok vagyonáról a kormány fog gondoskodni.

Kedd éjszaka benyújtott törvényjavaslatokkal újabb hat állami felsőoktatási intézménynél vezetné be a kormány a Corvinus Egyetemnél már alkalmazott módszert, miszerint vagyonkezelő magánalapítványok tulajdonába kerülnének az intézmények - szúrta ki a hvg.hu.

A benyújtott javaslatok szerint

  • a győri Széchenyi István egyetem,
  • a Soproni Egyetem,
  • a kecskeméti Neumann János Egyetem,
  • a Miskolci Egyetem,
  • az Állatorvostudományi Egyetem
  • és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem is magánalapítványok tulajdonába kerülne.

A törvényjavaslatok szerint július 1-től kerülnének új kézbe az intézmények.

A felsőoktatási törvény szintén benyújtott módosítása pontosítja azt is, hogy a központi költségvetés csak a felsőoktatási intézmény alaptevékenységét támogatja, ami "az oktatási tevékenység támogatásából, a tudományos kutatási, művészeti alkotótevékenység támogatásából, valamint az ezekhez igazodó mértékű fenntartási, üzemeltetési tevékenység támogatásából áll". Ez azokra is vonatkozik, amelyek állami fenntartásban maradnak, és a fejlesztésről például nem szól.

A magánalapítványokról szóló javaslat egy lényeges ponton különbözik a Corvinustól: míg az a MOL és a Richter Gedeon gyógyszergyár részvényeiből kapott alapítványi vagyont, most az egyetem fenntartói jogán mint vagyonelemen kívül csak ennyi szerepel: az alapítvány "további vagyonának biztosításáról a kormány gondoskodik".

Más, a magánosítással össze nem függő szervezeti változtatások is lesznek a felsőoktatásban. A Kaposvári Egyetem beolvad a gödöllői székhelyű Szent István Egyetembe, amely átveszi továbbá a veszprémi Pannon Egyetem keszthelyi Georgikon karát és az egri Eszterházy Károly Egyetem agrárkarát, eddigi építéstudományi karát viszont átadja az Óbudai Egyetemnek.

Figyelmébe ajánljuk

A Pest megyei nagy pénzrablás története

Mintegy négy éve jött létre az ország első különleges gazdasági övezete Gödön a Samsung-adóbevételek elvonására. A pénzből helyi fideszes szervezetek gazdagodtak, de most, hogy a Fidesz elvesztette többségét a forrásokról döntő Pest megyei közgyűlésben, megszüntethetik az övezetet, a pénz pedig visszakerülhet a most már fideszes vezetésű Gödhöz.