Újabb hat egyetemnél vezetnék be a "Corvinus-modellt"

  • narancs.hu
  • 2020. április 1.

Belpol

Alapítványok kezébe adnák őket, az alapítványok vagyonáról a kormány fog gondoskodni.

Kedd éjszaka benyújtott törvényjavaslatokkal újabb hat állami felsőoktatási intézménynél vezetné be a kormány a Corvinus Egyetemnél már alkalmazott módszert, miszerint vagyonkezelő magánalapítványok tulajdonába kerülnének az intézmények - szúrta ki a hvg.hu.

A benyújtott javaslatok szerint

  • a győri Széchenyi István egyetem,
  • a Soproni Egyetem,
  • a kecskeméti Neumann János Egyetem,
  • a Miskolci Egyetem,
  • az Állatorvostudományi Egyetem
  • és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem is magánalapítványok tulajdonába kerülne.

A törvényjavaslatok szerint július 1-től kerülnének új kézbe az intézmények.

A felsőoktatási törvény szintén benyújtott módosítása pontosítja azt is, hogy a központi költségvetés csak a felsőoktatási intézmény alaptevékenységét támogatja, ami "az oktatási tevékenység támogatásából, a tudományos kutatási, művészeti alkotótevékenység támogatásából, valamint az ezekhez igazodó mértékű fenntartási, üzemeltetési tevékenység támogatásából áll". Ez azokra is vonatkozik, amelyek állami fenntartásban maradnak, és a fejlesztésről például nem szól.

A magánalapítványokról szóló javaslat egy lényeges ponton különbözik a Corvinustól: míg az a MOL és a Richter Gedeon gyógyszergyár részvényeiből kapott alapítványi vagyont, most az egyetem fenntartói jogán mint vagyonelemen kívül csak ennyi szerepel: az alapítvány "további vagyonának biztosításáról a kormány gondoskodik".

Más, a magánosítással össze nem függő szervezeti változtatások is lesznek a felsőoktatásban. A Kaposvári Egyetem beolvad a gödöllői székhelyű Szent István Egyetembe, amely átveszi továbbá a veszprémi Pannon Egyetem keszthelyi Georgikon karát és az egri Eszterházy Károly Egyetem agrárkarát, eddigi építéstudományi karát viszont átadja az Óbudai Egyetemnek.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.