Újabb koki az amerikai nagykövetségtől

  • narancs.hu
  • 2024. július 19.

Belpol

Pressmanék Facebook-hirdetésben bírálják Magyarországot, mert energia tekintetében nem nagyon akar függetlenedni Oroszországtól.

„Míg Magyarország szomszédai csökkentik az Oroszországtól való függőségüket, addig Magyarország ennek ellenkezőjét teszi. Miközben Magyarország marad az egyetlen uniós ország, amely 100%-ban Putyin Oroszországától függ nukleáris fűtőanyag tekintetében, az Egyesült Államok törvényt hoz az orosz uránimport megszüntetéséről. Magyarország Putyintól való függősége egy választás – és veszélyes választás” – olvasható abban a Facebook-hirdetésben, amelyet az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövetsége tett közzé.

A poszthoz negyven másodperces kisfilm tartozik, amelynek feliratai szerint a magyar kormány „orosz energiafüggésben tartja Magyarországot”, ez a kőolaj és a földgáz mellett a nukleáris fűtőanyagra is igaz. A nyugati demokráciák közben azon vannak, hogy ne kelljen orosz energiahordozókat venniük, mert Putyin az energiával zsarol. Finnország felmondta az atomerőmű-építési megállapodást az orosz partnerrel, Bulgária nem Oroszországtól vesz uránt az orosz tervezésű erőműveibe, ezek az országok tényleg a szuverenitásukat védik – érvel az amerikaiak videója. A nagykövetség szerint a nyugati szövetségi rendszerben csak Magyarország nem csökkenti, hanem éppen növeli ezt a függőséget.

A hvg.hu a hirdetésről szólva felidézi, hogy a magyar kormány már máskor is megkapta ezt a kritikát Dvaid Pressman nagykövettől. Szijjártó Péter külügyminiszter azzal szokott védekezni, hogy Magyarország kiszolgáltatottsága ebből a szempontból olyan adottság, amelyen nem lehet gyorsan változtatni, és nem érdemes politikát vinni az üzletbe. Ám a lap szerint a kormány tényleg nem sokat tesz azért, hogy csökkenthesse az orosz energiahordozók importját.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?