Újabb professzor rontott neki Orbánnak: el is venne EU-s pénzeket az országtól

  • narancs.hu
  • 2017. április 23.

Belpol

Magyar, lengyel és török minta.

A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungba írt egy csodás elemzést Thomas König, a mannheimi egyetem politológus professzora arról, hogy Magyarországon, Törökországban és Lengyelországban megfigyelhető

egy "alapmintázat",

amely a sajtó szabadságának és a bíróságok jogkörének korlátozásából, az oktatási intézmények homogenitásának megteremtéséből és az ellenzék “kikapcsolását” célzó különleges törvénykezésből, valamint alkotmánymódosítás révén

"a demokratikus hatalommegosztás felszámolásából"

áll.

A felsőoktatási törvény módosításával kapcsolatban arról ír, hogy a Central European University (CEU) “régóta szálka volt Orbán Viktor magyar kormányfő szemében”. König szerint a magyar kormány nyilvánvalóan nem kívánja megszüntetni a tudományos kutatást, célja inkább

"a változatosság korlátozása"

és a tudományos kutatás "összpontosítása olyan területekre, mint a mezőgazdaság, a mérnöki tudományok és az orvostudomány". Az MTI lapszemléjéből az is kiderül, hogy König szerint ahelyett, hogy az Európai Bizottság elősegítené Orbán ebbéli törekvéseit, "ígéretesebb lenne Magyarország kizárása az Európai Unió kutatási támogatásából".  Mert ez

a lépés nem általában érintené a magyar lakosságot,

hanem a magyar kormány kutatáspolitikáját, ami "korlátozza a tudásért folytatott plurális versenyt, és ezzel megsérti a jogállamiság elvét, amelyre az EU és belső piaca felépül".

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”