Újabb tüskék a státusztörvény-javaslatban

  • narancs.hu
  • 2023. július 1.

Belpol

A módosító indítvány értelmében ezután az egyik tanárszakszervezettel muszáj lenne tárgyalni, a másikkal nem.

75 oldalas, új módosító csomag készült a pedagógus jogállási törvényhez, ismertebb nevén státusztörvényhez – írja a Népszava.

A lap szerint a kormány eredetileg csak azokat a szakszervezeteket tartotta volna reprezentatívnak, és ezért törvényes tárgyalópartnernek az oktatási szférában, amelyeknek a foglalkoztatottak legalább tíz százaléka tagja.  Ez esetben a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete sem számított volna törvényes tárgyalópartnernek.

A csomagba bekerült módosítás már arról szól, hogy ha egyik szakszervezet sem éri el a tíz százalékos tagsági küszöböt, akkor a legnagyobbal kell konzultálni. A Népszava szerint lehet, hogy ezt a könnyítést az Európai Bizottság nyomására építették be a jogszabály tervezetébe. Így is megfogyatkoznak majd a kormány tárgyalópartnerei az asztalnál, mert a mintegy 14 ezres tagsággal rendelkező Pedagógusok Szakszervezetével muszáj lesz egyeztetni, a kisebb létszámú Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetével viszont nem.

Nagy Erzsébet, a PDSZ ügyvivője azt mondta, szerinte ez a javaslat egyértelműen „lex PDSZ”, a célja az lehet vele a kormánynak, hogy egymás ellen fordítsa a két érdekképviseleti szervezetet, amelyek egyébként közös sztrájkbizottságot hoztak létre.

Elfogadhatatlannak tartja a javaslatot a PSZ alelnöke, Gosztonyi Gábor is, ugyanezen okból.

A módosító csomagban szerepel másik érdekes javaslat is: a jövében csak a kormány által létrehozott Nemzeti Pedagógus Karral kell megvitatni a köznevelési szakmai javaslatokat, a szakszervezettel csak a munkaügyi és szociális témájú ügyeket.  Ez Gosztonyi Gábor és Nagy Erzsébet szerint is értelmezhetetlen, hiszen a szakmai és munkaügyi javaslatokat gyakran nem lehet így szétválasztani. A szakszervezeti vezetők jellemzőnek tartják, hogy a 160 oldalas törvényjavaslathoz 75 oldalas módosító csomag készült, szóval a kormány sem tarthatta jól előkészített munkának az eredetit.

A törvényjavaslatról várhatóan jövő kedden szavaz az Országgyűlés.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk