Uniós intézmény élére kerülhet Tüttő Kata

  • narancs.hu
  • 2025. február 14.

Belpol

Úgy tudni, Tüttőt a két legnagyobb európai politikai pártcsalád közötti alku eredményeként választhatják meg a Régiók Európai Bizottságának következő elnökévé.

Az MSZP-s Tüttő Kata személyében február 20-tól először kerülhet magyar politikus egy uniós intézmény, a Régiók Európai Bizottsága élére – írja a Szabad Európa.

A lap megjegyzi, Magyarország uniós csatlakozása óta uniós ügynökséget már vezettek magyar állampolgárok, intézményt viszont nem. Tüttő Katát a két legnagyobb európai politikai pártcsalád közötti alku eredményeként február 20-án választhatják meg a Régiók Európai Bizottságának következő elnökévé.

Bennfentesek szerint a szavazás csupán formalitás, ugyanis a Régiók Bizottságában helyet foglaló két legnagyobb pártcsoport, a néppárti és a szocialista egyezséget kötött. Bár a negyedik legerősebb pártcsoportnak számító centrista-liberális Renew is indít jelöltet, a verseny lefutottnak tekinthető.

A politikai alku értelmében a lap információi szerint két egyenlő részre osztják majd az ötéves elnöki mandátumot. A szocialisták jelöltjének, Tüttő Katának két és fél évre szól a megbízatása, majd a mandátumból hátralevő két és fél évre átengedi az elnöki széket az Európai Néppárt jelöltjének, a nyolc és fél milliós Andalúzia régió elnökének, Juan Manuel Moreno Bonillának. A lap úgy tudja, a néppárti frakció jelöltje dönthette el, mikor ül az elnöki székbe, és a mandátum második felét választotta.

Tüttő Katának a pártcsaládon belül német és francia kihívója is akadt, mégis – sokak meglepetésére – ő került ki győztesen a titkos szavazásból. Egyesek szerint ebben nagy szerepe volt annak, hogy az olasz baloldaliak Tüttőt támogatták. A Régiók Bizottsága szociáldemokrata frakciójának élén egyébként olasz politikus áll.

Úgy tudjuk, hogy a magyar politikában ritkaságszámba menő módon a szocialista Tüttő Kata elnyerte a Fidesz–KDNP támogatását is.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

„Nem attól lesz valaki fényművész, hogy egy épületre vetít”

Kilencedik alkalommal rendezték meg Pécsett a Zsolnay Fényfesztivált július elején. A város 28 pontján hazai és külföldi alkotók mutatták be helyszínspecifikus munkáikat, amiket négy nap alatt több mint százezer ember látott. Szervezőkkel és művészekkel beszélgettünk az esemény hazai és nemzetközi jelnetőségéről, az utóbbi években egyre népszerűbbé váló fényművészetről, valamint a mesterséges intelligencia e területen történő hasznosításának lehetőségeiről.

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.