Választások után: patthelyzet Gödöllőn: Beszéljék meg

  • Veiszer Alinda
  • 2002. november 21.

Belpol

Gödöllőn az októberi önkormányzati választáson a 14 körzetből nyolcat az MSZP-SZDSZ-Gödöllői Civil Fórum (GCF) nyert meg, s hat jutott az eddig regnáló Lokálpatriótáknak. A várost 1990 óta vezető Gémesi György (MDF) - aki a körzet országgyűlési képviselője is - tizenkét év után új helyzetbe került: nincs mögötte többség, s korábbi szövetségesei sem támogatják egyértelműen.

Gödöllőn az októberi önkormányzati választáson a 14 körzetből nyolcat az MSZP-SZDSZ-Gödöllői Civil Fórum (GCF) nyert meg, s hat jutott az eddig regnáló Lokálpatriótáknak. A várost 1990 óta vezető Gémesi György (MDF) - aki a körzet országgyűlési képviselője is - tizenkét év után új helyzetbe került: nincs mögötte többség, s korábbi szövetségesei sem támogatják egyértelműen.Aképviselő-testületben 11-en az összefogás emberei, tízen állnak Gémesi mögött, van egy MIÉP-es és egy fideszes képviselő, illetve Gémesi György polgármester.

A november 4-i alakuló ülés előtt be is indult az egyeztetés: mindenki a többségre hajtott. Például az MSZP-SZDSZ-GCF trió tárgyalt a MIÉP helyi elnökével és a Fidesz- Gödöllői Polgári Szerveződés (GPSZ) Összefogással is. Furcsának tűnhet e konstelláció, ám az elmúlt évekből sok mindenkinek elege volt már. Ahogyan Dávid László, a Fidesz-GPSZ Összefogás elnöke a későbbi események ismeretében mondta, "hallgatólagos megállapodást" kötöttek - ám mint később kiderült, csak részlegeset.

Gémesi csapata

tehát kezdetben hátrányba került, hiába kereste a sajátjainak vélt jobboldaliakat. Tapogatózott a baloldal felé, de nem járt sikerrel: a nyerteseknek nem kellett a tálcán kínált bizottsági hely. Gémesi György aggodalma nem volt alaptalan: az önkormányzati testület november 4-i alakuló ülésén a napirend hetedik pontjáig ment minden, mint a karikacsapás. Ekkor kellett volna megválasztani az első alpolgármestert. A polgármester Fábián Zsoltot jelölte, aki 1990 óta tölti be e posztot. Fábiánnak elsősorban a stílusát kifogásolják (e sorok írója egyszer találkozott vele, éppen azt szabta meg, ki szólalhat meg a város televíziójában). Jöttek is a panaszok jobbról, balról egyaránt. Tükrözte ezt a szavazás eredménye is: 12 nem, 11 igen, 1 tartózkodás. Ekkor Gémesi György polgármester úgy döntött: folytassák a vitát máskor; bejelentette, hogy feloszlatja/elnapolja az ülést (hogy pontosan hogyan fogalmazott, nem tudni, mindenki másra emlékszik). Szakács Gyula, a vesztes polgármesterjelölt, főállásban jogász, megjegyezte: ez csak egy napirendi pont volt a sok közül, talán tovább kellene haladni, s ha lehet, felállítani a bizottságokat a működőképességért; de ha már berekesztés (vagy elnapolás), azt minimum meg kellene szavaztatni. A jegyző is bólogatott, úgyhogy megint szavaztak: 12 igen, 12 nem. Bár többséget nem kapott a berekesztés (elnapolás) ötlete, a lokálpatrióták távoztak a teremből.

November 7-én újból összeültek a városatyák. Szakács Gyula sürgősségi indítványban javasolta, hogy az alpolgármester előtt a jogi és ügyrendi bizottságot válasszák meg, mert e nélkül működésképtelen a testület. A polgármester nem tette fel szavazásra a javaslatot: véleménye szerint folytatólagos ülésen nincs sürgősségi indítvány. (Szakács viszont úgy vélte, hogy az ülés rendkívüli.)

Gémesi megint Fábiánt javasolta. Az eredmény ezúttal 12 igen, 12 nem lett. A hétfői tartózkodó, a Fidesz-GPSZ Összefogás elnöke, Dávid László - a "hallgatólagos megállapodás" ellenére - Fábián mellett döntött. Amivel még a sajátjai sem értenek egyet, például a Gödöllői Polgári Szerveződés mozgatója, Perna Pál sem. Szerinte Fábián stílusa sokat árt Gödöllőnek, s egy ember személyén nem állhat vagy bukhat a működés. Perna, aki nyolc évig dolgozott Gémesi mellet, állítja: ő előre figyelmeztette a polgármestert.

Dávid László félfordulatának okáról

azonnal megindultak a találgatások:

hogy "kegyeiért" mindkét oldal versengett (ígéretekkel). Dávid azt mondja, ő senkivel nem állapodott meg semmiről, hanem úgy gondolta, hogy végre előre kellene már lépni. Mint megjegyezte, akkor is megszavazná az alpolgármestert, ha azt az MSZP-SZDSZ-GCF soraiból jelölné a polgármester.

A patthelyzet kényszere miatt a háttérben megindultak a tárgyalások Gémesi és a szocialisták között - nem sok sikerrel. Gémesi ragaszkodik Fábiánhoz, a szocik meg azt szorgalmazzák, hogy egy alpolgármester legyen, mégpedig a baloldali összefogás embere. Kérdésünkre, hogy nem az volna-e a kézenfekvő, ha Gödöllőnek egy bal- és egy jobboldali alpolgármestere lenne, azt válaszolták: ez szóba sem került, mivel nem jó ötlet, hiszen helyettesei feladatkörét Gémesi jelöli ki.

Gémesi ellenlábasai szerint a polgármester azt akarja elérni, hogy a testület működésképtelen legyen, és emiatt a parlament feloszlassa. Májusban új helyi választásokat írnának ki, és akkor már nem követnék el azt a hibát, hogy a Lokálpatrióták (alias gödöllői MDF) a Fidesz nélkül induljon. Gémesi ezeket

a spekulációkat cáfolta

A Narancsnak azt mondta, hogy ő is azért ragaszkodik Fábiánhoz, amiért Demszky Atkárihoz. Felvetésünkre, hogy a MIÉP - és egyértelműen a Fidesz-GPSZ sem - azért nem állt mögé, mert nem bíznak benne, és mert elegük lett abból, hogy az elmúlt években a Lokálpatrióták lapja, valamit a polgármester tévéje, a GTV soha nem beszélhetett róluk, Gémesi azt válaszolta: ez nem lehet, mert olyan magasan nyert, mint még soha.

Bükkfalvy Beatrix, a helyi MIÉP vezetője finomabban fogalmazott erről, ám Csurka István, a párt elnöke a következő levelet küldte a gödöllői polgármesternek:

"Tisztelt Polgármester Úr!

Levelére röviden válaszolok: a MIÉP gödöllői szervezete velem s a MIÉP elnökségével teljes egyetértésben nem tartja sem önt, sem az ön által vezetett lokálpatriótákat a nemzeti oldal hiteles képviselőinek. Ezért senkinek semmi lelkifurdalása sincs, ha az ön által jelölt hasonszőrű alpolgármestert nem választják meg.

A tavaszi és őszi választás során velünk szemben tanúsított magatartása, valamint pártjának, az MDF-nek riszálása az MSZP-SZDSZ kegyeiért ezt még inkább alátámasztja. Tisztelettel: Csurka István"

A választópolgárok jóvoltából érdekes négy év köszönthet Gödöllőre. Már csak azért is, mert a városban szokatlan dolognak számít, hogy különböző kérdésekben egyeztetni kell az ellenzékkel, mi több, kompromisszumokat kell kötni. De ahogy a diktátumokat is megszokták, ebbe is belejönnek majd.

Veiszer Alinda

(Közreműködött: V. R.)

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.