Valósággal kifosztották az emberek a boltokat és a gyógyszertárakat a járvány begyűrűzése után

  • narancs.hu
  • 2020. május 6.

Belpol

Nagyot ment az internetes kereskedelem is, a benzinkutak és a ruházati boltok viszont beszakadtak.

Közzétette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a kiskereskedelem márciusi alakulásáról szóló gyorstájékoztatóját, amely szerint az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalmának volumene átlagosan 3,5 százalékkal nőtt.

Ám ez az adat önmagában szinte semmit nem mond arról, hogy mi történt a különböző típusú boltokban márciusban a járványhelyzet hatására. Érdemes tehát szétszálazni:

  • a élelmiszerboltok értékesítése 15 százalékkal nőtt - magyarán ekkora növekedést produkált az a bevásárlási hullám, amiről a sajtó a kiürült polcokról készült képeket közölve március elején beszámolt.
  • De még ennél is jobban kilőtt a gyógyszer-, gyógyászatitermékek forgalma: itt 38 százalékos a növekedés. Emlékeznek még a gyógyszertárak előtt kígyózó sorokra március elején, amikor mindenki a járványra próbált felkészülni?
  • Szinte soha nem tapasztalt beszakadás történt a ruhaboltok forgalmában: 51 százalékot esett a ruházati és cipőüzletek forgalma, a használtcikk-értékesítés 26 százalékos esésben van.
  • Csökkent a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk- (–14 százalék), valamint a bútor-, műszakicikk-üzletek (–9,3 százalék) forgalma is.
  • Emelkedett viszont a dohányboltok értékesítése 4,8 százalékkal, ami nemcsak azt jelenti, hogy a karanténban többet dohányzunk, hanem arra is visszavezethető ez az emelkedés, hogy sokáig ezek az üzletek 15 óra után is nyitva maradhattak, és itt lehetett üdítőt vagy alkoholos italt vásárolni. (Mivel rendszeresen előfordult, hogy italozó társaságok verődtek össze a dohányboltok mellett, a kormány végül úgy döntött, hogy ezek az üzletek sem lehetnek nyitva 15 óra után.)
  • Hatalmasat kaszáltak viszont a webshopok, magyarán nemcsak eljárunk élelmiszer venni a kisboltokba és szupermárketekbe, de vadul vásárolunk othhonról is: itt 41 százalék a növekedés.
  • S amint az sejteni lehetett - hiába jár autóval tömegközlekedés helyett az, aki nem otthonról dolgozik -, beszakadt a benzinkutak forgalma 16,7 százalékkal.

 

false

 

Az adatok már a járvány begyűrűzése utáni állapotot mutatják, amiből az látszik, az emberek valósággal kifosztották az élelmiszerboltokat és a gyógyszertárakat, rosszul jártak viszont a benzinkutak, vagy a ruházati- és könyvesboltok. Persze az a KSH gyorstájékoztatójából nem derül ki, hogy a webshopok forgalmából mennyit tett ki a ruhák, cipők vagy a könyvek eladása.

A KSH megjegyzi: "a kialakult járványügyi veszélyhelyzet és a fokozatosan bevezetett, a kiskereskedelmet is érintő jogszabályi korlátozások az összes üzlettípus forgalmára hatással voltak".

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.