Mit hoz a választás: odaengedik-e Orbánt a tárgyalóasztalhoz, vagy csak a szélről hangoskodhat?

Belpol

Ahhoz nagyon kellhet Orbán, hogy a Néppárté legyen a legerősebb frakció, de a pozíciókról való alkudozásban inkább hátrány lenne a Fidesz tagsága.

„Mindent megteszek a Néppárt sikeréért. Azt akarom, hogy az EPP nyerje az európai választást, de utána vita lesz az irányvonalról” – mondta Orbán Viktor a Bildben pénteken megjelent interjújában.

Egy tanulmány szerint azonban az elmúlt hetekben tett lépései – Matteo Salvini majd Heinz-Christian Strache fogadása, a kihátrálás Manfred Weber jelöltsége mögül – tudatos provokációk voltak az EPP irányába, amikkel a magyar miniszterelnök azt akarta felmutatni, hogy még komoly tényező Európában. Pedig a befolyása május 26. után szinte biztosan csökkenni fog.

Van visszaút?

Point of No Return – ezzel a címmel közöl elemzést a Fidesz és az Európai Néppárt viszonyáról a German Council of Foreign Relations (DGAP). Milan Nic, a DGAP igazgatója és Rácz András, a Political Capital elemzője arra jutnak, hogy a legvalószínűbb forgatókönyv a Fidesz kilépése az EPP-ből; Orbán az EP-választás után legfeljebb a szélsőjobboldali-euroszkeptikus tábor egyik vezéregyéniségeként harcolhat ki magának némi mozgásteret Európában.

A szerzők szerint a jelenlegi állapot – a Fidesz néppárti tagságának felfüggesztése – a lehető legrosszabb Orbánnak, mivel így nem tudja befolyásolni az EPP döntéseit, viszont más pártcsaládhoz sem csatlakozhat. A felfüggesztés ráadásul határozatlan időre szól, az irányítás így az EPP kezében van.

Orbán beszél a Néppárt kongresszusán

Orbán beszél a Néppárt kongresszusán

Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

Nic és Rácz három lehetséges forgatókönyvvel számol az EP-választás után.

  1. A legvalószínűbb, hogy Orbán maga hagyja ott az EPP-t, és a szélsőséges tábor egyik vezéreként próbál érvényesülni az európai politikában. E szcenárió bekövetkezésének esélyét növelné, ha az euroszkeptikus tábor és a Fidesz is jól szerepelne a választáson, illetve ha a Fidesz más néppárti tagpártokat is magával tudna rántani a szélsőjobbra.
  2. Ha a Fidesz nem megy magától, ősszel, az EPP zágrábi kongresszusa előtt ki is zárhatják a magyar tagpártot a Néppártból. A szerzők szerint azonban ez belpolitikailag rosszul jönne Orbánnak – főképp az októberi önkormányzati választások előtt –, így valószínűbb, hogy az elkerülhetetlen szakítást érezve inkább az önkéntes távozás mellett döntene.
  3. Végül azt is számba veszi az elemzés, mi történik, ha Orbán megpróbálja bent tartani a Fideszt az EPP-ben. Erre akkor mutatkozik némi esély, ha az EPP jobboldali szárnyához sorolt pártok – például a spanyol és a francia konzervatívok – meglepetésre jó eredményt érnek el az EP-választáson, a német CDU/CSU pedig a várakozások alatt teljesít. A maradáshoz vélhetően arra is szükség lenne, hogy Orbán belpolitikai engedményeket tegyen európai szövetségeseinek.

Az azonban ebben az esetben sem várható – különösen nem a Strache-botrány után –, hogy az EPP Orbán tanácsát követve a szélsőjobboldallal lépjen szövetségre az Európai Parlamentben. Manfred Weber, a Néppárt csúcsjelöltje többször kizárta az ilyen együttműködést. A szocialista Frans Timmermans tett utalást arra, hogy a szélsőbaloldaltól a liberálisokig tartó koalíciót építene maga mögött, a Néppárt kizárásával, de ennek a forgatókönyvnek a valószínűsége is elég alacsony, az előrejelzések alapján nagyon úgy tűnik, hogy a következő öt évben egy az eddiginél valamivel szélesebb centrista koalíció tudja majd irányítani az Európai Parlamentet.

Mire lesznek jók a fideszes mandátumok?

A legfőbb ok, ami miatt Orbán kellemetlen lehet az EPP-nek, az éppen az, hogy személye nagyban megnehezíti az együttműködést a szocialistákkal és a liberálisokkal.

A számok tükrében kétértelmű a Fidesz helyzete. A Politico utolsó becslése szerint a következő parlamentben is az EPP lesz a legerősebb frakció, a különbség a Néppárt és a szocialisták között azonban jelentősen csökkenthet, 20 mandátum körülire. A Fidesz várhatóan 13-14 képviselője ezzel látszólag felértékelődik a Néppártban.

Többséget azonban az előrejelzések szerint csak az EPP, a szocialisták és a liberálisok szövetsége alkothat (esetleg a zöldekkel kiegészülve), ezt pedig a Fidesz néppárti tagsága hátráltatja, mivel a többi frakció nem igazán díjazza Orbán illiberális államépítését. A Fidesz néppárti tagsága így annak az esélyét is csökkenti, hogy a többi pártcsalád elfogadja a Néppárt jelöltjét az Európai Bizottság élére (ez a jelölt ma hivatalosan Manfred Weber, de nem elképzelhetetlen, hogy később a francia Michel Barnier neve is előkerülhet).

Weber és Timmermans egy tévévitán

Weber és Timmermans egy tévévitán

Fotó: Robin van Lonkhuijsen / MTI/EPA

A DGAP elemzése szerint előállhat olyan helyzet, amelyben Orbánnak is a kisebbik rossz lesz a szakítás az EPP-vel, mert bár a döntéshozatalra gyakorolt befolyása a mainstreamből kikerülve csökkenne, így legalább némi mozgástere megmaradna Európában az integráció egyik kerékkötőjeként. Ennek a bomlasztó taktika sikeressége három tényezőn múlhat: mennyire lesz megosztott a pro-európai tábor; mennyire tudják támogatni Orbánt az euroszkeptikus kormányok (például a lengyel és az olasz) a Tanácsban; milyen határozottan lépnek fel vele szemben az uniós intézmények következő vezetői.

Május 26. után tehát két út látszik kibontakozni Orbán Viktor előtt: vállalja, hogy egy általa minden baj okozójaként beállított koalíciónak lesz a belső kritikusa, de cserébe legalább a tárgyalóasztalnál ott maradhat; vagy végképp beleáll az EU-kritikus populista vezető szerepébe, ami belpolitikailag kifizetődőbb lehet, Magyarországnak viszont komoly károkat okozhat, például a következő uniós költségvetési ciklus tárgyalásainál.

Persze az is lehet, hogy tényleg nincs visszaút, és a döntés nem is Orbán, hanem a néppárti vezetők kezében lesz.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.