A munkaadói és a szakszervezeti oldalnak kell egyezségre jutnia az ellenzékhez köthető szakszervezetek javaslatairól – olvasható a Magyar Idők birtokába jutott, a képviseletek múlt héten átadott követeléseire érkezett kormányzati válaszlevélből, amelyet Varga Mihály pénzügyminiszter jegyzett. A tárca vezetője nem kevés malíciával azt is hozzáteszi, az egyezkedéshez a kormány már 2011-ben létrehozta az érdekegyeztető fórumokat, amelyeken lehetőség nyílik a szociális párbeszédre.
A szakszervezetek négy pontban foglalták össze Orbán Viktor miniszterelnöknek címzett követeléseiket, amelyeket január első hetében át is adtak. Ebben a munka törvénykönyvének túlórára vonatkozó új szabályainak visszavonását, a sztrájkjog felülvizsgálatát, a bérekkel és nyugdíjakkal kapcsolatos kérdéseket emelték ki. Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség a január 5-i tüntetésen ultimátumot adott a kormánynak, amennyiben nem tárgyalnak, országszerte blokádok, általános sztrájkok jöhetnek.
Varga Mihály leveléből egyértelműen kiderül: a kormány nem tervezi az általuk követelt tárgyalódelegáció felállítását. A VKF munkaadói és munkavállalói oldalának egyeztetett javaslatait – ha ezt a felek kezdeményezik –, a kormány megvizsgálja. A pénzügyminiszter levelében azzal érvel, hogy a munkaidőre vonatkozó módosítások megfelelnek az Európai Unió irányelveinek, célja pedig az, hogy a munkavállaló megfelelő garanciák mellett lehetőséget kapjon további munkavégzésre, ezzel pedig magasabb jövedelem elérésére.
A tárcavezető arra szólítja fel a képviseleteket, ha van konkrét javaslatuk, azokat az érdemi tárgyalások megkezdése érdekében nyújtsák be a VKF részére. A sztrájkjog módosítására korábban egyáltalán nem érkeztek javaslatok.
Orbán Viktor miniszterelnök a múlt heti Kormányinfón újságírói kérdésre ehhez hasonlóan azt válaszolta: a munkaadói és a szakszervezeti oldalnak kell egyezségre jutnia.