Varga megüzente: oldják meg egymás között

  • narancs.hu
  • 2019. január 14.

Belpol

A sztrájkjog módosítását még senki sem kérte.

A munkaadói és a szakszervezeti oldalnak kell egyezségre jutnia az ellenzékhez köthető szakszervezetek javaslatairól – olvasható a Magyar Idők birtokába jutott, a képviseletek múlt héten átadott követeléseire érkezett kormányzati válaszlevélből, amelyet Varga Mihály pénzügyminiszter jegyzett. A tárca vezetője nem kevés malíciával azt is hozzáteszi, az egyezkedéshez a kormány már 2011-ben létrehozta az érdekegyeztető fórumokat, amelyeken lehetőség nyílik a szociális párbeszédre.

A szakszervezetek négy pontban foglalták össze Orbán Viktor miniszterelnöknek címzett követeléseiket, amelyeket január első hetében át is adtak. Ebben a munka törvénykönyvének túlórára vonatkozó új szabályainak visszavonását, a sztrájkjog felülvizsgálatát, a bérekkel és nyugdíjakkal kapcsolatos kérdéseket emelték ki. Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség a január 5-i tüntetésen ultimátumot adott a kormánynak, amennyiben nem tárgyalnak, országszerte blokádok, általános sztrájkok jöhetnek.

Varga Mihály leveléből egyértelműen kiderül: a kormány nem tervezi az általuk követelt tárgyalódelegáció felállítását. A VKF munkaadói és munkavállalói oldalának egyeztetett javaslatait – ha ezt a felek kezdeményezik –, a kormány megvizsgálja. A pénzügyminiszter levelében azzal érvel, hogy a munkaidőre vonatkozó módosítások megfelelnek az Európai Unió irányelveinek, célja pedig az, hogy a munkavállaló megfelelő garanciák mellett lehetőséget kapjon további munkavégzésre, ezzel pedig magasabb jövedelem elérésére.

A tárcavezető arra szólítja fel a képviseleteket, ha van konkrét javaslatuk, azokat az érdemi tárgyalások megkezdése érdekében nyújtsák be a VKF részére. A sztrájkjog módosítására korábban egyáltalán nem érkeztek javaslatok.

Orbán Viktor miniszterelnök a múlt heti Kormányinfón újságírói kérdésre ehhez hasonlóan azt válaszolta:  a munkaadói és a szakszervezeti oldalnak kell egyezségre jutnia.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.