Végleg leállt a Nitrogénművek, Bige László műtrágyás cége

  • narancs.hu
  • 2023. november 14.

Belpol

93 év után fejezi be tevékenységét az üzleti környezet drasztikus romlása miatt.

A korábbi hírekkel ellentétben a Nitrogénművek nem 1 hónapra, hanem határozatlan időre állt le, sőt, az üzleti környezet drasztikus romlása miatt a vállalat nem tervezi az újraindulást, 93 év után befejezi a gyártói tevékenységét"

– nyilatkozta a műtrágyagyár tulajdonosa, elnök-vezérigazgatója, Bige László az Agrárszektornak. A műtrágyagyár a nyilvánosan elérhető adatok szerint egyébként november 6. óta áll, és csak 1 hónapra szüntették be a termelést. Bige most ezt írta most felül a nyilatkozatával.

A Nitrogénművek vezetője szerint

a széndioxid-kvóta ingyenes kiosztása, ráadásul az eladása után is kivetett adó ellehetetleníti a gyártást, olyan szinten lesz tőle veszteséges a termelés, hogy azt áremelésekkel már nem tudnák a vevőkre áthárítani.

Az említett adóról egy júliusi kormányrendeletben döntöttek. Eszerint a térítésmentesen kiosztott szén-dioxid kvótákra 40 százalékos különadót vetettek ki, emellett 10 százalékos tranzakciós díjat is bevezettek a kvótaértékesítésekre. Október elején ezt egy újabb rendeletben úgy módosították, hogy a különadó 36 százalékosra csökkent, a tranzakciós illeték viszont 15 százalékosra nőtt. Mivel a műtrágyagyártás nagyon magas széndioxid-kibocsátással jár, a fenti intézkedések komolyan érintették a Nitrogénműveket – Bige szerint egyenesen végzeteset.

A vállalatvezető előbb július végén, majd szeptember 7-én írt levelet Lantos Csaba energiaügyi -, és Nagy István agrárminiszternek, utóbbit most az Agrárszektorhoz is eljuttatta. Ebben azt írta, hogy az új rendelet miatt cége költségnövekedése a műtrágya tonnájára vetítve meghaladja a 21 ezer forintot. Bige álláspontja szerint ez kigazdálkodhatatlan, hiszen így a műtrágya eladhatatlanná válik. Bige szerint

a kormány új adói diszkriminatívak is cégével szemben, mert a bevezetett adó mértéke meghaladhatja árbevételük 10 százalékát, míg az adóval érintett más vállalatoknál ez a mérték konszolidált árbevétel szinten 1 százalék alatt marad.

A Nitrogénművek vezetője szeptember eleji levelében kilátásba helyezte azt is, hogy a gyár szeptember 30-án leáll – ez végül később történt meg, mert egy ideig még vártak, hátha mégis kedvezően alakulnak a körülmények, nem így lett. A csoportos létszámleépítés bejelentése a levél szerint 2023. október 1. volt, ez a Nitrogénműveknél közvetlenül 465 főt érintett, a hozzátartozó cégeknél, cégcsoport szinten pedig még nagyságrendileg 500 alkalmazottól kellett azonnal megválni.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.