A Fiatal Írók Szövetségének nyilatkozata

Veszélyben a magyar nyelv- és irodalomképzés

  • 2012. december 15.

Belpol

Az az abszurd helyzet állhat elő, hogy határainkon túl több magyar szakos bölcsészt fognak képezni, mint az anyaországban – hívja fel a figyelmet a Fiatal Írók Szövetsége a kormányzat felsőoktatási intézkedéseinek veszélyeire.

A Fiatal Írók Szövetségét aggodalommal töltik el a felsőoktatási keretszámok és a finanszírozás csökkentésének mértékéről szóló hírek. A rendelkezések már rövid távon is a magyarországi bölcsészkarok elsorvadását eredményezhetik.

Amennyiben a felsőoktatás átalakítását a kormány a nyilvánosságra került módon hajtja végre, az az abszurd helyzet állhat elő, hogy határainkon túl több magyar szakos bölcsészt fognak képezni, mint az anyaországban. Magyarország nem engedheti meg, hogy nemzeti tudományainknak, így a magyar irodalom- és nyelvtudománynak ne itthon legyen a központja.

A magyar nyelv, a magyar irodalom művelése nem fölösleges luxus, ez nemzeti identitásunk alapja. A magyarországi bölcsészoktatás a kezdetektől kultúránk szellemi központjainak egyike volt, olyan alkotókat, gondolkodókat adott az országnak, akik pártállásra való tekintet nélkül alapvető helyet foglalnak el közös kulturális emlékezetünkben. Leegyszerűsítő és hamis az a kép, mely szerint a bölcsészkart végzett hallgatók diplomája versenyképtelen volna: számos felmérés és a munkaerőpiac visszajelzései is azt mutatják, hogy a bölcsészképzés olyan képességek elsajátítását teszi lehetővé, amelyek a piaci szférában is segítik az elhelyezkedést.

A Fiatal Írók Szövetsége mint a magyar irodalom legfiatalabb generációjának képviseletét ellátó szervezet, kötelességének tartja felhívni a kormány figyelmét arra, hogy a felsőoktatás átalakításával kapcsolatos döntések meghozatalánál vegye figyelembe a fenti érveket, és ne lehetetlenítse el a bölcsészkarok kultúránk, nyelvünk, nemzeti identitásunk megőrzése szempontjából nélkülözhetetlen munkáját.

A Fiatal Írók Szövetségének elnöksége

Budapest, 2012. december 15.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?