Visszaszóltak az SZFE-s diákok: Nemzeti ünnepen ez ironikus és méltatlan

  • narancs.hu
  • 2020. október 23.

Belpol

A sajtóból értesültek a bírósági döntésről.

Közleményben reagáltak a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) hallgatói arra, hogy a Fővárosi Törvényszék első fokon úgy döntött, jogellenes az intézmény dolgozóinak sztrájkja. A bírósági végzésről az egyetemet a szeptember eleji modellváltást követően fenntartó Színház- és Filmművészetért Alapítvány számolt be.

A diákok azt írták, ők a sajtóból értesültek a döntésről, de hozzátették,

amennyiben a közlemény valóságon alapul, úgy a határozat még nem lehet jogerős, a sztrájkbizottságnak, tudomásunk szerint, öt napja van fellebbezni az ellen.

Kijelentették, hogy továbbra is kitartanak az SZFE sztrájkoló dolgozóinak követelései mellett, hisznek azok jogszerűségében, ahogy tudomásuk szerint az a három szakszervezeti szövetség is, amely szintén részt vesz a délutáni '56-os vonulásos megemlékezésünk keretein belül.

A közleményben azt is írták, hogy elutasítják az egyének újbóli felelősségrevonását, és bíznak az intézmény sztrájkoló dolgozóinak józan ítélőképességében, valamint abban, hogy képesek önálló döntéseket hozni a saját munkabeszüntetésükről.

Hozzátették azt is, hogy bár az alapítvány állítása szerint a 8 sztrájkkövetelésből kettőt teljesítettek, ez nem igaz, ugyanis "az illegitim vezetőség nem teljesítette az általa jogszerűnek vélt két sztrájkkövetelést, hanem teljesítésüket ultimátumhoz kötötte, ez a gesztus pedig sérti a sztrájkjogot".

Végül azt írták:

"a munkáltatói jogkörökkel való hatalmi visszaélés lehetőségének fitogtatását, nemzeti ünnepnapon, amikor egy önkényes elnyomó rendszer ellen hősi forradalmat vívott magyarokra emlékezünk, nem csak ironikusnak, de méltatlannak is tartjuk".

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?