Vitézy Dávid bejelentette mozgalmát

  • narancs.hu
  • 2024. november 17.

Belpol

A politikus szerint lehetnek olyan kerületi polgármesterek, akik csatlakoznak az új szervezethez – ami nem párt.

Elindult a Podmaniczky Mozgalom – jelentette be vasárnap Vitézy Dávid, aki egy ugyanilyen nevű frakciót vezet a Fővárosi Közgyűlésben.

Azt mondta, ez nem párt, hanem egy lokálpatrióta mozgalom. A 2026-os választásra nem fognak miniszterelnök-jelöltet állítani, és nem csatlakoznak be az országos politikába új pártként. „Abból van elég” – írja összefoglalójában a 444.

A mozgalom Budapest ügyeivel foglalkozik, de lehet, hogy ez később kiterjed az agglomeráció problémáira is.

Vitézy arról beszélt, hogy azért hozták létre a mozgalmat, mert az elmúlt időszakban több százan jelezték: csatlakoznának hozzájuk. Több célt felsorolt, az egyik, hogy kirángassák Budapestet abból a gödörből, ahová az elmúlt években juttatták a pártpolitikai csatározások.

Podmaniczky Frigyes több gondolatát felidézve arról beszélt, annak idején is panaszkodtak pénztelenségre, de ez nem ad mindenre felmentést. „Ugyan a pénz nélkülözhetetlen a fejlődéshez, de nem lehet ürügy a lustaságra, cselekvésképtelenségre, az ambíció hiányára.”

Azt mondta, ő nem azt keresi, hogy mit miért nem lehet megcsinálni, vagy hogyan tudja ezt az ellenfél hibájaként bemutatni, hanem cselekszik.

Felhozta, hogy a Fővárosi Közgyűléseken számos javaslatot benyújtott, amelyhez többséget is szerzett. Vitézy Dávidnak 3 fős frakciója van a testületben, a többséghez pedig 17 szavazat kell.

A mozgalom bejelentése előtt Vitézy nagyinterjút adott a Telexnek, amiben arról beszélt, ez nem az LMP utódszervezete lesz. A bemutatkozó sajtótájékoztatón nem csak Gál József LMP-s fővárosi képviselő volt ott, hanem az LMP szóvivője, Kanász-Nagy Máté országgyűlési képviselő is.

A politikus a 444-nek azt mondta, támogatóként, segítőként jelent meg, ez nem jelent formális csatlakozást, csak „szakpolitikai kapcsolatot”, és az LMP-s tagságát sem érinti. A kettő működhet együtt, ahogy más pártok tagjai is csatlakozhatnak.

Vitézy Dávid nem tud arról, hogy – a kampányát több mint 200 millió forinttal támogató – Ungár Péter LMP társelnök belépne a mozgalomba, és eddig nem adott bele pénzt sem. „De majd bátorítom rá, hogy adjon.” Reméli, hogy előbb-utóbb lesznek civil felajánlások is, de arra nem számít, hogy ez egy nagy költségvetésű szervezet lenne.

Vitézy nem zárta ki, hogy a 2029-es főpolgármester-választáson elindul, és azt sem, hogy ez a mozgalom támogatja majd.

Azt elképzelhetőnek tartja, hogy lesznek olyan kerületi polgármesterek, akik csatlakoznak a mozgalmához.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.