"Dühös, az vagyok, de kirekesztő, politikai alapon diszkrimináló biztosan nem" – írja Facebook bejegyzésében Polyák Gábor. Az ELTE médiatanszékének vezetője állítja: nem politikai kirekesztés miatt ellenzi, hogy Orbán Balázs az ELTE-n doktorizzon, hanem mert a miniszterelnök politikai igazgatójaként hatalma van az egyetem fölött – ami összeférhetetlenséget jelent.
„Képzeljük el a helyzetet, hogy egy doktori védés keretében érdemi szakmai vita zajlik például a szuverenitás fogalmáról, úgy, hogy
az egyik oldalon az egyik legnagyobb hatalommal rendelkező politikai döntéshozó ül, akinek közvetlen befolyása van a magyar felsőoktatás működésére,
a másik oldalon meg annak az egyetemnek az oktatói ülnek, amelyik hosszú évek óta az egyik legnagyobb vesztese a felsőktatás-politikai döntéseknek.
Melyik civilizált országban nem lenne eleve összeférhetetlen egy ilyen doktori védés?
Ki hiszi el, hogy egy kiszolgáltatott helyezben lévő egyetem objektív döntést hozhat ebben a helyzetben?” – írja Polyák.
A szakember továbbá emlékeztet rá, hogy Majtényi László „leállította az MTA doktori eljárását, amíg ORTT-elnök [Országos Rádió és Televízió Testület, 2010-ben összeolvasztották a hírközlési hatósággal, ebből lett az NMHH – a szerk.] volt, mert tudta, hogy a pozíciója akár hatással is lehet a tudományos munkája értékelésére. Más idők voltak, más emberek. Talán más eljárási szabályok is.”
Orbán Balázs nem egy egyszerű Fidesz-szavazó, nem egy egyszerű Fidesz-képviselő, hanem ő a miniszterelnök politikai tanácsadója. Személyesen felelős az egyetemünk sorsáért, és mi, egyetemi polgárok közössége, önként résztveszünk a játszmáiban”
– zárja posztját Polyák.
Polyák posztjának előzménye, hogy doktori védésére készül Orbán Balázs az ELTE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájában. Orbán Viktor politikai igazgatója PhD-értekezését A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései címmel írta. A politikai igazgató kérelmét idén vizsgálta a Tudományági Doktori Tanács, mely a szokásostól eltérően nem egyhangúan döntött. A bírálóbizottság a doktori értekezés, valamint a benyújtott dokumentumok alapján 5 igen, 2 nem szavazattal, 1 tartózkodással engedélyezte Orbán Balázs számára a doktori eljárás megindítását állam- és jogtudományból. A védésre bocsátások esetében kifejezetten ritka a nem egyhangú döntés – írja összefoglalójában a hvg.hu.
A tanszékvezető a hírre úgy reagált, hogy a kormány minden nap beletörli a talpát az ELTE-be, mégsem küldték el a miniszterelnök politikai igazgatóját a jogi karról, hogy menjen a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre (NKE).
Az ELTE közleményben határolódott el Polyáktól: „a kutatás szabadságát és a szakmai teljesítményt politikai alapon, vagy más kirekesztő szempont alapján megkérdőjelező megnyilvánulásokat az Egyetem elutasítja. A szélsőséges és politikai alapon diszkrimináló megnyilvánulások, még ha azok csak egyes egyetemi polgárok egyéni álláspontját is tükrözik, súlyos károkat okoznak az Egyetem közösségének és az intézménynek”.
Orbán Balázs szeptemberben nagy port kavart az orosz-ukrán háborúról, valamint az 1956-os forradalomról tett megállapításával. („56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált 2,5 éve, mert felelőtlenség. Látszik, hogy belevitte egy háborús védekezésbe az országát, sok ember halt meg, területeket vesztettek.”) Polyák Gábor erre is utalt Facebook-posztjában, mint írta, a politikai igazgató „a legalja ideológiai keltető MCC ura, az NKE mindenható parancsolója, nagyfőni szeme fénye, aki ’56-ot is büntetlenül kihazudhatja a történelemből”.