Politikai leszámolás áldozata lenne Biró Ferenc?

Volgával a Merciért

Belpol

Rajtaütött az ügyészség az Integritás Hatóság elnökén, akinek túl drága a szolgálati kocsija, ráadásul a felesége is vezeti. Biró Ferenc szerint éppen akkor vegzálják, amikor a korrupcióellenes hatóság Rogán Antal köreiben vizsgálódik. Úgy tűnik, Birónak először a saját integritásáért kell megküzdenie.

„Brüsszel kérte és nagyon sokba kerül” – írta az Integritás Hatóságról a Magyar Nemzet január 17-én, egy nappal azután, hogy a hivatal elnökét, Biró Ferencet hűtlen kezeléssel és hivatali visszaéléssel gyanúsította meg a Központi Nyomozó Főügyészség. Szabályos razziáról volt szó: az ügyészek több helyszínre, így az Integritás Hatóság irodáiba és az elnök otthonába is kiszálltak. (A hatóság csaknem két évre 300 millióért bérel helyiségeket a Széchenyi tér prémium minőségű Roosevelt irodaházában.) A hűtlen kezelés a kormányközeli lap szerint egyebek közt abban állt, hogy az elnök első kategóriás szolgálati autóján kívül havi 475 ezer forintért egy másikat is bérelt, amelyet a felesége használt. Ezzel csaknem 14 millió forintos kárt okozott az általa vezetett hatóságnak. Azt is tudni vélik, hogy egy Mercedes terepjáróról van szó. Ugyancsak a Fidesz-közeli média írta meg, hogy Biró a saját villája köré építtetett kerítést, sőt bizonyos informátorok jelentése szerint egyéb átalakításokat és fejlesztéseket is elvégeztetett az állami szerv kontójára.

Biró Ferenc, aki nem sűrűn szerepel a nyilvánosságban, péntek reggel sajtótájékoztatón bizonygatta az ártatlanságát. Nem is az volt a legérdekesebb, hogy azt állította, szervezete átláthatóan működik, szigorú etikai normák szerint járt el, a szolgálati gépjárművet pedig használhatják családtagok, így a felesége is. Hanem az, hogy Biró egyenesen kijelentette: az ügyészek „felülről érkező utasítás alapján” szálltak ki hozzá, ráadásul „folyamatban lévő vizsgálati anyagokat is elvittek” – ezt az ügyészség később tagadta. Biró szerint az időzítés is figyelemre méltó, hiszen a múlt héten indítottak eljárást a Nemzeti Kommunikációs Hivatal (NKOH) tevékenységével kapcsolatban. Ezzel a megtámadott elnök rögtön az ügy szereplőjévé emelte a mondott hivatal vezetőjét, Rogán Antalt. Hozzátette persze, hogy az inszinuációt egyelőre szeretné elkerülni.

Közben a Magyar Nemzet azt is megírta, hogy Biró luxusvillában él Solymáron, még lovakat is tart a kéthektáros telken. Válaszul Biró közölte, hogy fenyegetéseket kapott, azért kellett a kerítés, és az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának a hozzájárulásával építtette, azt pedig „rosszindulatú gyanúsítgatásnak” nevezte, hogy más felújítás történt volna: „Nem dicsekedtem vele, de soha nem is titkoltam, hogy a versenypiacon eltöltött 30 év sikeres munkája nyomán, saját erőmből elértem egy anyagi jólétet.” A Blikk arról írt, hogy „öt ingatlan és több tízmillió forint boldog tulajdonosa”, 288 négyzetméteres ház várja a Tokaj-hegyaljai borvidékhez tartozó, festői szépségű Tállyán, és igazán nem szorulna rá a hatóság pénzére, ráadásul korábban is busásan fizető munkahelyei voltak. Nyilvános adat, hogy az Integritás Hatóság elnökeként, a csúcstisztviselőknek járó javadalmazást, 4,95 millió forintot kap havonta.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

„A megfélemlítés működött”

A Szuverenitásvédelmi Hivatal ún. elemzésében azt taglalja, hogyan szerzett befolyást a civil szerve­zeteken keresztül a „Soros-hálózat”. Nun András szerint a dokumentum nem lóg ki az elmúlt évek tendenciájából: a hatalom fél a komoly tudással rendelkező civilektől.