Politikai leszámolás áldozata lenne Biró Ferenc?

Volgával a Merciért

Belpol

Rajtaütött az ügyészség az Integritás Hatóság elnökén, akinek túl drága a szolgálati kocsija, ráadásul a felesége is vezeti. Biró Ferenc szerint éppen akkor vegzálják, amikor a korrupcióellenes hatóság Rogán Antal köreiben vizsgálódik. Úgy tűnik, Birónak először a saját integritásáért kell megküzdenie.

„Brüsszel kérte és nagyon sokba kerül” – írta az Integritás Hatóságról a Magyar Nemzet január 17-én, egy nappal azután, hogy a hivatal elnökét, Biró Ferencet hűtlen kezeléssel és hivatali visszaéléssel gyanúsította meg a Központi Nyomozó Főügyészség. Szabályos razziáról volt szó: az ügyészek több helyszínre, így az Integritás Hatóság irodáiba és az elnök otthonába is kiszálltak. (A hatóság csaknem két évre 300 millióért bérel helyiségeket a Széchenyi tér prémium minőségű Roosevelt irodaházában.) A hűtlen kezelés a kormányközeli lap szerint egyebek közt abban állt, hogy az elnök első kategóriás szolgálati autóján kívül havi 475 ezer forintért egy másikat is bérelt, amelyet a felesége használt. Ezzel csaknem 14 millió forintos kárt okozott az általa vezetett hatóságnak. Azt is tudni vélik, hogy egy Mercedes terepjáróról van szó. Ugyancsak a Fidesz-közeli média írta meg, hogy Biró a saját villája köré építtetett kerítést, sőt bizonyos informátorok jelentése szerint egyéb átalakításokat és fejlesztéseket is elvégeztetett az állami szerv kontójára.

Biró Ferenc, aki nem sűrűn szerepel a nyilvánosságban, péntek reggel sajtótájékoztatón bizonygatta az ártatlanságát. Nem is az volt a legérdekesebb, hogy azt állította, szervezete átláthatóan működik, szigorú etikai normák szerint járt el, a szolgálati gépjárművet pedig használhatják családtagok, így a felesége is. Hanem az, hogy Biró egyenesen kijelentette: az ügyészek „felülről érkező utasítás alapján” szálltak ki hozzá, ráadásul „folyamatban lévő vizsgálati anyagokat is elvittek” – ezt az ügyészség később tagadta. Biró szerint az időzítés is figyelemre méltó, hiszen a múlt héten indítottak eljárást a Nemzeti Kommunikációs Hivatal (NKOH) tevékenységével kapcsolatban. Ezzel a megtámadott elnök rögtön az ügy szereplőjévé emelte a mondott hivatal vezetőjét, Rogán Antalt. Hozzátette persze, hogy az inszinuációt egyelőre szeretné elkerülni.

Közben a Magyar Nemzet azt is megírta, hogy Biró luxusvillában él Solymáron, még lovakat is tart a kéthektáros telken. Válaszul Biró közölte, hogy fenyegetéseket kapott, azért kellett a kerítés, és az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának a hozzájárulásával építtette, azt pedig „rosszindulatú gyanúsítgatásnak” nevezte, hogy más felújítás történt volna: „Nem dicsekedtem vele, de soha nem is titkoltam, hogy a versenypiacon eltöltött 30 év sikeres munkája nyomán, saját erőmből elértem egy anyagi jólétet.” A Blikk arról írt, hogy „öt ingatlan és több tízmillió forint boldog tulajdonosa”, 288 négyzetméteres ház várja a Tokaj-hegyaljai borvidékhez tartozó, festői szépségű Tállyán, és igazán nem szorulna rá a hatóság pénzére, ráadásul korábban is busásan fizető munkahelyei voltak. Nyilvános adat, hogy az Integritás Hatóság elnökeként, a csúcstisztviselőknek járó javadalmazást, 4,95 millió forintot kap havonta.

Noha közvagyont magáncélra használni nem szép dolog, azért mégsem Biró lehet az egyetlen, akinek a felesége szolgálati autóval jár a boltba. Az elnök nem alaptalanul minősített indokolatlannak egy ekkora ügyészségi kivonulást. Adódik a kérdés: kinek lehet útjában Biró Ferenc?

Az Integritás Hatóság sajtótájékoztatója Budapesten

 
Fotó: MTI/Lakatos Péter

 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.