Politikai leszámolás áldozata lenne Biró Ferenc?

Volgával a Merciért

Belpol

Rajtaütött az ügyészség az Integritás Hatóság elnökén, akinek túl drága a szolgálati kocsija, ráadásul a felesége is vezeti. Biró Ferenc szerint éppen akkor vegzálják, amikor a korrupcióellenes hatóság Rogán Antal köreiben vizsgálódik. Úgy tűnik, Birónak először a saját integritásáért kell megküzdenie.

„Brüsszel kérte és nagyon sokba kerül” – írta az Integritás Hatóságról a Magyar Nemzet január 17-én, egy nappal azután, hogy a hivatal elnökét, Biró Ferencet hűtlen kezeléssel és hivatali visszaéléssel gyanúsította meg a Központi Nyomozó Főügyészség. Szabályos razziáról volt szó: az ügyészek több helyszínre, így az Integritás Hatóság irodáiba és az elnök otthonába is kiszálltak. (A hatóság csaknem két évre 300 millióért bérel helyiségeket a Széchenyi tér prémium minőségű Roosevelt irodaházában.) A hűtlen kezelés a kormányközeli lap szerint egyebek közt abban állt, hogy az elnök első kategóriás szolgálati autóján kívül havi 475 ezer forintért egy másikat is bérelt, amelyet a felesége használt. Ezzel csaknem 14 millió forintos kárt okozott az általa vezetett hatóságnak. Azt is tudni vélik, hogy egy Mercedes terepjáróról van szó. Ugyancsak a Fidesz-közeli média írta meg, hogy Biró a saját villája köré építtetett kerítést, sőt bizonyos informátorok jelentése szerint egyéb átalakításokat és fejlesztéseket is elvégeztetett az állami szerv kontójára.

Biró Ferenc, aki nem sűrűn szerepel a nyilvánosságban, péntek reggel sajtótájékoztatón bizonygatta az ártatlanságát. Nem is az volt a legérdekesebb, hogy azt állította, szervezete átláthatóan működik, szigorú etikai normák szerint járt el, a szolgálati gépjárművet pedig használhatják családtagok, így a felesége is. Hanem az, hogy Biró egyenesen kijelentette: az ügyészek „felülről érkező utasítás alapján” szálltak ki hozzá, ráadásul „folyamatban lévő vizsgálati anyagokat is elvittek” – ezt az ügyészség később tagadta. Biró szerint az időzítés is figyelemre méltó, hiszen a múlt héten indítottak eljárást a Nemzeti Kommunikációs Hivatal (NKOH) tevékenységével kapcsolatban. Ezzel a megtámadott elnök rögtön az ügy szereplőjévé emelte a mondott hivatal vezetőjét, Rogán Antalt. Hozzátette persze, hogy az inszinuációt egyelőre szeretné elkerülni.

Közben a Magyar Nemzet azt is megírta, hogy Biró luxusvillában él Solymáron, még lovakat is tart a kéthektáros telken. Válaszul Biró közölte, hogy fenyegetéseket kapott, azért kellett a kerítés, és az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának a hozzájárulásával építtette, azt pedig „rosszindulatú gyanúsítgatásnak” nevezte, hogy más felújítás történt volna: „Nem dicsekedtem vele, de soha nem is titkoltam, hogy a versenypiacon eltöltött 30 év sikeres munkája nyomán, saját erőmből elértem egy anyagi jólétet.” A Blikk arról írt, hogy „öt ingatlan és több tízmillió forint boldog tulajdonosa”, 288 négyzetméteres ház várja a Tokaj-hegyaljai borvidékhez tartozó, festői szépségű Tállyán, és igazán nem szorulna rá a hatóság pénzére, ráadásul korábban is busásan fizető munkahelyei voltak. Nyilvános adat, hogy az Integritás Hatóság elnökeként, a csúcstisztviselőknek járó javadalmazást, 4,95 millió forintot kap havonta.

Noha közvagyont magáncélra használni nem szép dolog, azért mégsem Biró lehet az egyetlen, akinek a felesége szolgálati autóval jár a boltba. Az elnök nem alaptalanul minősített indokolatlannak egy ekkora ügyészségi kivonulást. Adódik a kérdés: kinek lehet útjában Biró Ferenc?

Az Integritás Hatóság sajtótájékoztatója Budapesten

 
Fotó: MTI/Lakatos Péter

 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.