A Pegasussal célba vett Patócs Ilona megírta rendőri pályafutását

Nehogy elrabolják

Belpol

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.

„Szerepelek tehát a könyvben, álnéven, miként minden más munkatárs és egyéb szereplő. Harcát a bennem bujkáló előítélet ellen is meg kellett vívnia” – írja Hajdú Antal nyugalmazott rendőr ezredes A nyomozó című, e héten megjelent könyv előszavában a szerzőről, Patócs Ilonáról. Patócs most ügyvéd (lásd keretes írásunkat), ám első munkahelye a rendőrség volt. A könyvben rendőrtisztként megélt élményei, bűnesetek és munkahelyi szituációk leírásai olvashatók. A szerző egyes szám harmadik személyben ír magáról, saját nevét is megváltoztatva.

Patócs Ilona 1981-ben, a jogi egyetem elvégzése után lett vizsgáló Békés megyében – első nőként. Ugyanabban az évben forgatták a Linda című bűnügyi filmvígjáték-sorozat első részét. Abban a főszereplő valóra váltja álmát, rendőr lesz, közben mindenféle vicces helyzetek adódnak abból, hogy nem nézik ki belőle, tényleg képes erre a munkára. Patócs Ilona nem ilyen derűs díszletek között boldogult, de a története izgalmasabb, mint egy krimi. Amikor kiderült, hogy felveszik a vizsgálati osztályra, leendő kollégái egy emberként tiltakoztak: a nő majd elvárja, hogy a többiek helyette ügyeljenek, a gyerekei majd folyton betegek lesznek, és a bűnügyek helyszínén vigyázni kell rá, nehogy elrabolják. Megmondta neki a főnöke, hogy ne számítson kivételezésre, csak addig maradhat, amíg ugyanúgy túlórázik és ügyel, mint a többiek. Elfogadta ezeket a szabályokat, nyilvánvalóvá tette, hogy nem is vár el kivételezést, viszont a nőiességét érintő minden megjegyzésre és szituációra reagált.

Tesztelt a férj

Kezdetben, ha hibázott, megkapta, hogy fel a fejjel, főzni biztosan jobban tud; hogy nő, és nem agysebész; hogy tegye magát hasznossá, főzzön kávét. Senkinek nem főzött kávét, és senki helyett nem mosogatott. Ha ápolatlan gyanúsítottat kellett kihallgatnia, megkapta a kérdést a szobába benyitó kaján kollégától, hogy tán új parfümöt használ-e. Magától értetődő volt, hogy amikor előkerült egy fotó egy gyanúsítottról, amelyen két szelet kenyér közé tette a nemi szervét, azt neki megmutatták, és lesték a hatást. A fogdában elhelyezett lehallgatókészülék felvételén is hallania kellett, amikor róla beszél két gyanúsított. Még vizsgálati osztályvezetőként is kóstolgatták a rangban fölötte állók, és sokszor nem lehetett eldönteni, hogy ez lesajnálás, vagy inkább a befogadás jele. Ő, amit csak lehetett, a második rubrikába könyvelt el.

Azzal, hogy milyen közegbe ment dolgozni ez a kétgyerekes asszony nap mint nap, otthon is tisztában voltak: „A helyiség valóban picike volt. A mindig nyitott ajtóval szemközt egy mosdókagyló. Gyakorlatilag csak ennyi fért be, de több nem is kellett. Itt mosta az ajtónak háttal állva a poharát, amikor hátulról valaki váratlanul megfogta a fenekét. A főhadnagynő hátra sem fordulva, visszakézből csattanós pofont kevert le a merénylőnek. Csak utána nézte meg, ki volt az. A férje állt mögötte. A pofontól piros arccal, de elégedetten vigyorogva. A teszt eredményes volt.”

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.