A Pegasussal célba vett Patócs Ilona megírta rendőri pályafutását

Nehogy elrabolják

Belpol

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.

„Szerepelek tehát a könyvben, álnéven, miként minden más munkatárs és egyéb szereplő. Harcát a bennem bujkáló előítélet ellen is meg kellett vívnia” – írja Hajdú Antal nyugalmazott rendőr ezredes A nyomozó című, e héten megjelent könyv előszavában a szerzőről, Patócs Ilonáról. Patócs most ügyvéd (lásd keretes írásunkat), ám első munkahelye a rendőrség volt. A könyvben rendőrtisztként megélt élményei, bűnesetek és munkahelyi szituációk leírásai olvashatók. A szerző egyes szám harmadik személyben ír magáról, saját nevét is megváltoztatva.

Patócs Ilona 1981-ben, a jogi egyetem elvégzése után lett vizsgáló Békés megyében – első nőként. Ugyanabban az évben forgatták a Linda című bűnügyi filmvígjáték-sorozat első részét. Abban a főszereplő valóra váltja álmát, rendőr lesz, közben mindenféle vicces helyzetek adódnak abból, hogy nem nézik ki belőle, tényleg képes erre a munkára. Patócs Ilona nem ilyen derűs díszletek között boldogult, de a története izgalmasabb, mint egy krimi. Amikor kiderült, hogy felveszik a vizsgálati osztályra, leendő kollégái egy emberként tiltakoztak: a nő majd elvárja, hogy a többiek helyette ügyeljenek, a gyerekei majd folyton betegek lesznek, és a bűnügyek helyszínén vigyázni kell rá, nehogy elrabolják. Megmondta neki a főnöke, hogy ne számítson kivételezésre, csak addig maradhat, amíg ugyanúgy túlórázik és ügyel, mint a többiek. Elfogadta ezeket a szabályokat, nyilvánvalóvá tette, hogy nem is vár el kivételezést, viszont a nőiességét érintő minden megjegyzésre és szituációra reagált.

Tesztelt a férj

Kezdetben, ha hibázott, megkapta, hogy fel a fejjel, főzni biztosan jobban tud; hogy nő, és nem agysebész; hogy tegye magát hasznossá, főzzön kávét. Senkinek nem főzött kávét, és senki helyett nem mosogatott. Ha ápolatlan gyanúsítottat kellett kihallgatnia, megkapta a kérdést a szobába benyitó kaján kollégától, hogy tán új parfümöt használ-e. Magától értetődő volt, hogy amikor előkerült egy fotó egy gyanúsítottról, amelyen két szelet kenyér közé tette a nemi szervét, azt neki megmutatták, és lesték a hatást. A fogdában elhelyezett lehallgatókészülék felvételén is hallania kellett, amikor róla beszél két gyanúsított. Még vizsgálati osztályvezetőként is kóstolgatták a rangban fölötte állók, és sokszor nem lehetett eldönteni, hogy ez lesajnálás, vagy inkább a befogadás jele. Ő, amit csak lehetett, a második rubrikába könyvelt el.

Azzal, hogy milyen közegbe ment dolgozni ez a kétgyerekes asszony nap mint nap, otthon is tisztában voltak: „A helyiség valóban picike volt. A mindig nyitott ajtóval szemközt egy mosdókagyló. Gyakorlatilag csak ennyi fért be, de több nem is kellett. Itt mosta az ajtónak háttal állva a poharát, amikor hátulról valaki váratlanul megfogta a fenekét. A főhadnagynő hátra sem fordulva, visszakézből csattanós pofont kevert le a merénylőnek. Csak utána nézte meg, ki volt az. A férje állt mögötte. A pofontól piros arccal, de elégedetten vigyorogva. A teszt eredményes volt.”

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

A válság mérőszámai

A magyar közoktatás csődjének is tekinthető, hogy ma minden hatodik gyerek tanulási nehézséggel küzd, vagy sajátos nevelési igényű. Amíg a tananyag és nem a gyerek a legfontosabb, aligha lesz változás, és rengeteg frusztrált, szorongó, boldogtalan felnőttet „gyártanak” az iskolák.