Még idén 80 milliárd forintot fordít a kormány az egészségügyre, az összeg feléből az eddig felhalmozott adósságokat fizethetik ki az intézmények. A Népszava arról ír, hogy a kormány kifejezetten fenyegető hangvételt ütött meg az évek óta hitelező beszállítókkal szemben. A kormány ugyanis csak akkor hajlandó fizetni, ha az általuk benyújtott számlát az állam nem tartja túlárazottnak. Az EMMI ezzel kapcsolatban kiadott egy közleményt, mely szerint a túlárazás főleg „külföldi multiknál” jellemző, majd hozzáteszik: „nem engedhető meg, hogy bárki is a magyar betegeken nyerészkedjen.”
Rásky László az Orvostechnikai Szövetség főtitkára a Népszavának úgy nyilatkozott, nem érti ezt a hangvételt, hiszen a beszállítók eddig türelmesek és lojálisak voltak, régóta hiteleznek a kórházaknak. „A most ígért számlaellenőrző bizottságban legalább elmondhatja majd az adóhivatal munkatársa, hogy más helyzetben, a nem állami szektorban már rég felszámolási eljárás szoktak indítani. Főleg az éven túli tartozásoknál, amik után már minden egyéb közterhet befizettek a cégek” – mondja Rásky a beszállítók számláit érintő vizsgálattal kapcsolatban. A főtitkár szerint a kormány most másokra mutogat, viszont évek óta nem tesz semmit a finanszírozás javításáért. „A kormány ne kommunikáljon, hanem dolgozzon!” – mondta.
Az egészségügy átalakítására készül a kormány?
Egy a miniszterelnök által aláírt kormányhatározat szerint még az is lehet. Az egészségügy finanszírozási rendszerének és ellátási struktúrájának teljes átalakítására készül a kormány egy a karácsonyi ünnepek előtti utolsó munkanapon megjelent, a miniszterelnök által aláírt kormányhatározat szerint. A dokumentum feladatokat és határidőket szab meg Kásler Miklós tárcájának.